Nowiutki ficus

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Gość

Nowiutki ficus

Post autor: Gość »

Mam ladnego ficusa retusa, po 4 dniach od kupienia go zaczely zolknąc i opadac u listki .. wiem ze to mozea byc jakis stres zwiazany z przewozem rosliny. Czy listki mogą zółknąc od nadmiernego podlewania? albo od wachań wilgotności ?
PatrykRadulak
Posty: 262
Rejestracja: 19 gru 2005, 16:23
18
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PatrykRadulak »

Zdecydowanie liście mogą żółknąć od "stresu" związanego z aklimatyzacją, przeciągami, zbyt dużej wilgotności podłoża, przenawożenia itp.

Jeżeli chodzi o wahania wilgotności powietrza (nie wiem czy o tą ci chodzi?) to głownym skutkiem jest usychanie końcówek liści. Jeżeli o wilgotność podłoża to chyba nie określisz tego "wahanie"? Bo to proces normalny, który wpływa na roślinę dopiero wtedy kiedy ma za duzą lub za małą wilgotność podłoża.

Uważaj więc na wodę jak i zarówno na przeciągi, które są głowną przyczyną tego typu objawu zimą.
Artysta jest ÂźrĂłdÂłem dzieÂła. DzieÂło jest ÂźrĂłdÂłem artysty.
Gość

Post autor: Gość »

no wlasnie koncówki listkow lekko opadly w dól .. ale czy to znaczy ze mam nie pryskać rośliny ? bo to ziększa wilgotnośc...
PatrykRadulak
Posty: 262
Rejestracja: 19 gru 2005, 16:23
18
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PatrykRadulak »

wrecz odwrotnie.... masz zwiekszyc wilgotnosc powietrza
Artysta jest ÂźrĂłdÂłem dzieÂła. DzieÂło jest ÂźrĂłdÂłem artysty.
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

To nie tyle "stres związany z przewozeniem rośłiny" ile po prostu przechłodzenie związane z nieodpowiednim osłonięciem w transporcie, niekoniecznie przez ciebie, moze już w kwiaciarni był przechłodzony. Ficusy zrzucają liście np. od zimnych przeciągów, trzeba mu zapewnić normalną pokojową temperaturę, wysoką wiilgotność powietrza i powinno być OK, one łatwo wypuszczją liście.
Anna Dorota
Nihlahtak

Post autor: Nihlahtak »

No mojemu zółkną ale widze dużo nowych... a czy okno otwarte na 10 min moze zaszkodzić roślinie ? bo moj brat chcial pokoj przewietrzyc i tak zrobil, moze to, to zaszkodzilo
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Witam.
Nihlahtak to może być przyczyną. Przy temperaturach które panują w czasie obecnym na dworze to okno otwarte nawet na 5 minut może narobić dużo szkód. Można temu zaradzić zasłaniając roślinę gazetą albo poprostu odstawić ją na te 10 minut w inne miejsce gdzie nie będzie aż takiej różnicy temperatury.
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
Nihlahtak

Post autor: Nihlahtak »

no to pewnie przez to bo pierwsze dni mi rosla ladnie i chyba dzien po tym jak stala przy oknie wieczerom zobaczylem 2 zółte listki. Czy w tym wypadku opadnąwszyskie listki? czy to sie w końcu zastopujue ?
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Słuchaj, nie widząc drzewka to my możemy sobie jedynie postawić karty: skąd mozemy wiedzieć czy liście opadną czy nie? To zależy od kondycji drzewka i to TY musisz je obserwować...
Zapewnij mu jak najlepsze ODPOWIEDNIE DO GATUNKU warunki, to moze będzie OK.
Anna Dorota
ODPOWIEDZ