[Oświetlenie] Bonsai indoor.

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
TadzioR

[Oświetlenie] Bonsai indoor.

Post autor: TadzioR »

Witam,
To mój pierwszy post na tym forum, więc proszę o wyrozumiałość.
I z góry przepraszam za długość :wink:

Przymierzam się do hodowania własnego bonsai. Narazie czytam, nieczego nie kupuję. Chciałbym sprawić sobie bonsai indoor, ale mam bardzo mało światła w pokoju ( północny-wschód :-( ), więc postanowiłem zrobić sztuczne oświetlenie.

Czytałem już posty dotyczące tego oświetlenia, ale mam jeszcze jedno pytanie. Jak rozumiem najlepsze by było oświetlenie o temperaturze barwowej około 5500K. W takim razie czy musi to być lampa wyładowcza (HQL/HQi) czy może być na przykład świetlówka, która daje taką barwę.
Pytam, ponieważ jest spora różnica w cenie.
Udało mi się znaleĽć lampę HQL z żarnikiem 70W 5500K za około 220zł. Taniej nie ma. :-(
Natomiast znalazłem również świetlówkę OSRAM SkyWhite o barwie 8000K (nie za dużo? Może być?) od 18 do 36W. Cena mała. Za oprawę też.
Czy taka świetlówka się nada? W pokoju mam 22`C więc temperatury nie musi chyba dostarczać oświetlenie?


Mały Edit: Nikt nie odpowiada więc dorzucę jeszcze takie info - znalazłem świetlówkę o parametrach 55W, 6000K, około 4000 lumenów - może taka?

Pozdrawiam,
Marcin.
Kome
Posty: 64
Rejestracja: 01 wrz 2004, 21:28
19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kome »

Ja swoje roślinki doświetlam teraz świetlówkami i jestem bardzo zadowolony z efektów. Mam u siebie w pokoju oprawę wymontowaną z podwieszanego sufitu w której sa 4 świetlówki. Dwie są jakieś zwykłe a dwie wymieniłem: "osram fluora" i "osram lumilux plus" tą pierwsza kupiłem na allegro a drugą w sklepie z akwariami. Wszystko mam podłączone do "timera" czyli włącza sie rano i wyłącza wieczorem. W zeszłym roku miałem żarówki osram, nie pamietam niestety nazwy, ale one nie sprawdziły sie tak dobrze jak świetlówki.
Co do tej lampy "wyładowczej" to myśle że podobne efekty możesz otrzymać w niższej ceny. Musisz jeszcze zwrócic uwagę na to ze doświetlasz rośliny przez cały dzień a taka lampa pobiera dosyc dużo prądu, w porównaniu do świetówek i w efekcie czego kiedyś mógłbyś się zdziwić wysokością rachunku...
Pozdrawiam Maciek
TadzioR

Post autor: TadzioR »

Heh, z tą ceną prądu/lampy, to doskonale zdaję sobie sprawę. Dlatego pytam o świetlówki. :wink:
Długo już oświetlasz roślinki świetlówkami? Dobrze się trzymają? Jaką moc maję twoje świetlówki?
I co sądzisz o tej ostatniej, którą wymieniłem? Ma 55W i barwę 6000K.
:?

-----
Świetlówka, do której się przymierzam to http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c ... f0d7cfd05e
Kome
Posty: 64
Rejestracja: 01 wrz 2004, 21:28
19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kome »

Doświetlam swoje rosliny jakoś tak chyba od paĽdziernika, rośliny świetnie się czują i dobrze rosną. Ficusy rosną jak szalone.
Moje świetlówki maja po 18W każda.
A ta co ją wymieniłeś ma bardzo podobne widmo do jednej z moich więc myśle że bedzie ok. Tylko się tak zastanawiam czy ona nie bedzie dawać za dużo ciepła, a jeśli byś chciał oświetlać roślinki z małej odległości to możesz sobie "przypalić" liście.
Te świetlówki które ja mam bardzo mało wydzielają ciepła i pomimo tego że są 10 - 15 cm nad roślinami, to nie ma żadnych śladów na liściach żeby im się coś działo
Pozdrawiam Maciek
Gość

Post autor: Gość »

Odświeżę temat jeszcze raz, ponieważ natknąłem się na ciekawą świetlówkę.
:)
Znalazłem zwyczajną świetlówkę o gwincie jak żarówka do żyrandola.
Wygląda tak:
Obrazek
To Philips 23W Master PL Electronic. (ale nazwa...) Ma 23 Watt i daje światło o barwie 6500K. Strumień świetlny 1400 lumenów. Czyli, pasowałoby.

Zastanawiam się, czy po prostu nie kupić/zrobić ładnej oprawy i wmontować taką świetlówkę.
Dałaby radę? Albo dwie czy cuś... ?

Pozdrawiam.
Kome
Posty: 64
Rejestracja: 01 wrz 2004, 21:28
19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kome »

Z tego co widziałem to ta świetlówka "Master Electronic" :) kosztuje koło 40 zł a te moje świetlówki były troche tańsze. Obojętnie co kupisz i tak bedzie Cię czekać jeszcze wydatek na jakąś oprawę. Moim zdaniem lepsze sa takie świetlówki co ja mam ale myśle że w twoim przypadku musisz jeszcze zobaczyć co Ci bedzie łatwiej zamontować.
Pozdrawiam Maciek
TadzioR

Post autor: TadzioR »

Witam,
Jako, że nie było ruchu w temacie, postanowiłem poczytać trochę i kupić coś.
Kupiłem tą master electronic. 40 zł to prawda, ale oprawę miałem w domu. I to całkiem ładną.

Mam market-saia na początek, żeby nie zepsuć jakiejś większej ( i droższej ) sadzonki. :-)
Na roślince było napisane Ficus Benjamina, ale na 100% to wiąz drobnolistny.
Jak zobaczyłem roślinkę, która może się nadawać, to nie mogłem się oprzeć i kupiłem. Jest w całkiem niezłym stanie. Tak mi się wydaje. Stał w doniczce ze zwilżonym podłożem a ta stała w ogromnej podstawce z kermazytem i wodą. :-)

Tu moje pytanie. Mam światło, drzewko i wszystko co mu potrzeba do wzrostu. Nie chcę narazie nic ciąć, ani giąć. Dam mu odpocząć. Ale jego doniczka wydaje się stanowczo za mała... Przesadzić? Mam odpowiednią doniczkę, kratkę na drenaż, żwirek i czekam na ziemię... co radzicie? :?

Oto roślinka, niby nic, ale początkującego cieszy. :-)
Załączniki
WiazDrobnolistny.jpg
WiazDrobnolistny.jpg (82.95 KiB) Przejrzano 13383 razy
nowy

Post autor: nowy »

Jestem nowy, ale ja bym radzil przesadić do większej doniczki. Latwiej będzie zapewnić odpowiednią wilgotnośćpodloża, a i wzrost będzie szybszy. Dom to nie szklarnia z automatyczym nawadnianiem i odpowiednią wilgotnością powietrza sterowaną autpmatycznie.
Nihlahtak

Post autor: Nihlahtak »

Na malą roślinke wystarczy jedna świetlówka ??
Czy wy zmniejszaćie na zime temp. roslinie czy dzieki świetlowkom "omijacie" zima :P

Tzn. Moze innaczej ile wat jest potrzebne na małą roślinke..
TadzioR

Post autor: TadzioR »

Z tego co do tej pory wyczytałem, to da się technicznie rzecz biorąc "ominąć" zimę, ale nie należy. Warto dać drzewku przezimować, gdyż wtedy ono odpoczywa, może zrzucić liście i puścić nowe, młode. :-)

O ile się nie mylę nalezy trzymac je w około 15`C. ( w przypadku tych z poza naszej strefy klimatycznej ). Może byc szklarnia, zimne pomieszczenie... cokolwiek.

Ja natomiast chcę doświetlić roślinkę ponieważ:
1) Mam okno od pn-wsch i nie ma tu praktycznie wcale światła, więc tak czy siak muszę doświetlać.
2) Drzewko jest młode i chcę, żeby się zaaklimatyzowało i trochę odbiło po markecie.
3) Zimy nie zostało dużo i nie będe go zimował, bo mógłbym je stracic. To jest market-sai i lepiej go "podtuczyć" jak myślę.

Proszę mnie poprawić jeśli wprowadzam w błąd.
Jestem w końcu nowicjusz 8)
Nihlahtak

Post autor: Nihlahtak »

Tam tak samo umiejscowione okno, ale moja roslinka dobrze sie rozwijalą (zanim zaczela sie zima :P) nie doświetlalem w ogole a miala ladne zielone listki:)
Nihlahtak

Post autor: Nihlahtak »

mam pytanie czy taka
http://www.allegro.pl/item88721680_swie ... o_ss_.html
świetlówka nadaje sie do oswietlania bonsai (ficus 25 cm wzrostu 18cm szerokosci korony) i na jakiej odleglosci taka swietloweczke trzymac z 5-10 cm a moze z 15-20 cm ?
yuka

Post autor: yuka »

TadzioR pisze:Witam,
Kupiłem tą master electronic. 40 zł to prawda, ale oprawę miałem w domu. I to całkiem ładną.

Mam market-saia na początek, żeby nie zepsuć jakiejś większej ( i droższej ) sadzonki. :-)
Witam (to mój pierwszy post:) ) postanowiłam odnowić temat bo właśnie jestem na etapie kupowania oświetlenia dla mojego wiąza i w zwiazku z tym pytanko czy ta master electronic się sprawdziła?

bo w sumie w domu zawsze się znajdzie jakaś lampka.. a obudowa do swietlówki +świetlówka wyniesie mnie drożej niż sama master :-) Za odpowiedzi wielkie dzięki :)

pozdrawiam
PatrykRadulak
Posty: 262
Rejestracja: 19 gru 2005, 16:23
18
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PatrykRadulak »

Dla zaineresowanych doświetlaniem roślin ---> http://www.bonsai.pl/forum/viewtopic.php?t=140
Artysta jest ÂźrĂłdÂłem dzieÂła. DzieÂło jest ÂźrĂłdÂłem artysty.
yuka

Post autor: yuka »

Dzięki post b. fajny ale nadal mam problem z wyborem żarówki bo tych o których piszesz niestety nie potrafię znaleĽć w necie - gubię się w tych parametrach :/
Dlatego mam pomysł :)
Wklejam stronke z żarówkami OSRAM i prosze wypunktujcie linkami które się nadają dla naszych pięknych bonsai :)
Myśle, ze to by bardzo ułatwiło początkującym (takim jak ja ) i dodatkowo tym, którzy totalnie się gubią w jakichkolwiek paramatrach ( :oops: )
Byłam dzisiaj w sklepie i pytałam o zarówkę specjalną dla roślin.. kupiłam.. (BELLALUX soft jade E14/ses 40w)która podkreśla kolor zielony ale nie wpływa na procesy fotosyntezy.. no dlatego temu kto się nie zna wszystko wcisnąc można ;):(
pozdr.

mały edit: wklejam tą stronke bo zapomniałam :) http://catalog.myosram.com/
ps. z góry dzięki za wszelkie przyszłe odpowiedzi - bo nie chce zaśmiecać forum postami w stylu THX:)
Awatar użytkownika
Doodey
Posty: 8
Rejestracja: 29 paź 2006, 17:18
17
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Doodey »

Awatar użytkownika
jeszua
Posty: 45
Rejestracja: 08 paź 2020, 10:52
3
Imie i nazwisko: Przemysław

Post autor: jeszua »

bry,

jak już mam wenę na postowanie... informacje pierwotnie zamieściłem w innym miejscu, ale może i tutaj komuś posłużą

przekopałem tony postów na 2 forach i fb, znajdując tony śmiecia i dosłownie kilka przydatnych informacji, które pomagały w wyborze oświetlenia. niestety większość użytecznych dotyczy starego typu lamp, a przy obecnym rozwoju i popularności LEDów - są one po prostu znacznie wygodniejsze (rozmiar, "ustawność", temperatura pracy, moc, itd). i jeśli komuś się to przyda, to szukałem lampy o źródłach światła stosunkowo dużej mocy (jeśli wieloledowe, to ledy po 2W (lepiej 3W, ale takich jest mało), a nie "pińcet à .25W"), po drugie - albo wręcz najważniejsze - z pełnymi parametrami podanymi przez producenta (µmol/m2/s). w poszukiwaniach dotarłem do chińskiego producenta lampy (właściwie - "żarówki ledowej") opisanej na blogu ilovebonsai.pl, takiej dużej, z radiatorem, zielonej, ale... dowiedziałem się u źródła, że wycofali produkcję (dlatego nie można było jej dostać na amazonie). może moje poszukiwania komuś ułatwią życie
no, i gdyby ligustr tak entuzjastycznie nie zareagował to pewnie nie miałbym powodu wylewać swoich śladowych doświadczeń 8)

kupiliśmy więc sobie lampę ledową z amazona, Relassy COB LED 150W (lokalnego, ale chyba będzie dostępna i z DE i in.). parametry wyglądały nieźle w teorii, światło białe, pełne spektrum, bo jak ktoś zauważył mieszkanie nie będzie wyglądać jak speluna do produkcji marychy. nie wiem, czy obrazek niżej się pokaże, ale producent podaje całkiem przyzwoitą moc światła (tzn. po pierwsze w ogóle podaje parametry, a nie tylko marketingowy bełkot, a po drugie wydają się zupełnie dobre jak na to, co znalazłem o wymaganiach):

Obrazek

po kilku pierwszych dniach doświetlania późną jesienią (popołudnie do wieczora, ca. 4-4.5h dziennie) widać pierwsze reakcje ligustra (chińskiego): wali nowymi listkami na górnych gałęziach jak wariat. fikus jak to fikus, rośnie, aczkolwiek też sprawia wrażenie jakby miał więcej świeżej zieleni


update: do wiosny wszystko wygląda mniej więcej tak samo, włącznie z wybudzonym ze snu zimowego wiązem drobnolistnym, który ślicznie wypuścił nowe listki - żadne drzewko nie sprawia wrażenia, jakby mu brakowało światła (czyli z mojej skromnej wiedzy: żadnych dużych liści, długich międzywęźli, desperackiego wypuszczania długich "strzałów")

jsz
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Dlatego tez hoduje jedynie drzewa przeznaczone na zewnatrz (ok, mam ku temu tez mozliwosc) aby nie miec takich zmartwien i kosztow (oswietlajac 12 godzin kazdego dnia 150W lampa to bylby wydatek ok. 760zl na rok w Niemczech (nie znam cen w Polsce)) ](*,)

PS. Dzieki za podzielenie sie zebranymi informacjami / doswiadczeniami.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
ODPOWIEDZ