Doświetlanie

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Kome
Posty: 64
Rejestracja: 01 wrz 2004, 21:28
19
Lokalizacja: Warszawa

Doświetlanie

Post autor: Kome »

Czy macie zamiar w zime, a może już teraz, doświetlać swoje rośliny? Jeśli tak to w jaki sposób?
Ja osobiście doświetlałem moją hodowle żarówkami firmy osram nazywały się chyba "flora". Byłem z nich całkiem zadowolony wszystko ładnie pięknie rosło tylko, że niestety przepaliły mi sie te żarówki. Tak sie domyślam że spowodowane było to tym że zraszałem moje rośliny i wilgoć też osiadała na żarówkach...
Macie może jakieś doświadczenie w doświetlaniu świetlówkami? Bo myślałem żeby w tym roku z nimi spróbować
Wiem że był kiedyś ten temat już omawiany ale z wiadomych przyczyn już go nie ma :?
Pozdrawiam Maciek
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Chcialbys Macku miec cala noc wlaczone swiatlo w pokoju?
Domyslam sie, ze masz na mysli indoor bonsai ale niech i one "znaja" pory roku.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Kome
Posty: 64
Rejestracja: 01 wrz 2004, 21:28
19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kome »

Tak oczywiście chodziło mi o indoor bonsai.
Duża część indoor bonsai pochodzi z krajów gdzie przez cały rok jest dużo słońca, a pory roku różnią się tylko np. ilością opadów więc moim zdaniem nie zaszkodzi im troche więcej światła niż miałyby to normalnie podczas zimy w moim pokoju...
Pozdrawiam Maciek
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
lasius

Post autor: lasius »

Witaj,
Od kilku lat uprawiam różne rosliny, nie tylko drzewka które "przerabiam" na miniaturki....
Jeśli ktoś Ci powie ,że doświetlanie się nie przydaje jest w błędzie... zaraz postaram się przedstawić dlaczego:
1) Nie ma doświadczenia albo doświetlał rośliny nieodpowiednim Ľródłem światła.(żarówki są wykluczone/energooszczędne-średnio przydatne)

2) Rośliny które nie kwitną i nie pochodzą z pustyń i innych słonecznych miejsc w tym większość małych drzewek indoor bonsai doskonale rośnie przy 100% sztucznym oświetleniu świetlówkami o odpowiedniej mocy. Np. fikus beniamina 20cm wysoki 2X20W przez 14h na dobę.

3)Rośliny z bardzo dużymi wymaganiami świetlnymi w tym kaktusy rosną i kwitną przy oświetleniu powierzchni 1m2 lampą metalohalogenową o mocy 150W z wysokości 1m -przy dobrym odbłyśniku samej oprawy lampy. Dla drzewek wysokość z jakiej są oświetlane zwiększam do 1,5m.

4) Światło metalohalogenowe ma skład spektralny bardzo zblizony do światła bezpośredniego słońca (zwłaszcza żarniki 4200-5200K) w tym dużo światła jasnoczerwonego - bardzo intensywnie wykorzystywanego przez chlorofil roślin światłolubnych. Jednocześnie duży udział innych barw zapewnia dekoracyjność i pozwala się cieszyć naszym "podopiecznym" światłem niebiesko-fioletowym które jest również chętnie przez nie wykorzystywane.

5)Rośliny oświetlone sztucznie w odpowiedni sposób możemy trzymać w miejscach gdzie nie dochodzi wcale światło dzienne- a będą i tak znacznie zdrowsze niż trzymane w optymalnych warunkach np. na parapecie okna. Mocniej doświetlone znacznie lepiej znoszą cięcie oraz suche powietrze i inne niedoskonałości pielęgnacji.

5a) Rośliny oświetlane z góry mają zdecydowanie ładniejszy pokrój oraz nie zrzucają liści jak czasem się zdarza przy obracaniu ich na oknie dla równomiernego wzrostu.

6) Możemy w prosty sposób sterować długością dnia dla drzewka i dla niektórych uzyskać warunki sprzyjające kwitnieniu. Wyłączniki czasowe są teraz b. tanie np. najprostrze to koszt ok. 16zł/ 2 sztuki dostępne o ile dobrze pamiętam były jakiś czas temu w IKEA.

7)Pobór prądu przez lampę 150W metalohalogenową przez 12h/dobę to ok. 15zł/mc. Rocznie ok. 180zł.

8)Koszt lampy metalohalogenowej to ok. 100zł + żarnik ok. 60zł. Żarnik jednak wystarcza na 1,5-3lat, na allegro widziałem też żarniki za 35zł.

9) koszt świetlówek np. 4X20W- myślę ,że minimum dla drzewka do 40cm trzymanego zdala od okna to ok. 12zł świetlówki+100zł gotowa lampa z odbłyśnikami i włącznikami.

10)Przy takim oświetleniu i podlewaniu wodą deszczową/z filtra RO lub z czystego mało zasolonego jeziora mech pięknie porasta całe podłoże, bez specjalnych zabiegów(u drzewek lubiących wilgotne podłoże).

11) Rośliny mocno doświetlone przez Hqi-metalohalogeny jest dużo trudniej zalać - gdyż z płytkiego pojemnika przy oświetlaniu o ogrzewaniu liści światłem szybko odparowują wodę.

12)Porównując ceny prądu+lamp do cen niektórych cennych drzewek nie wydaje mi się by był to zakup bezsensowny, poza tym proszę się przekonać jak wyglądają cienie i snopy światła przeszywajće koronę naszego drzewka stojącego na ciemnym drewnianym stole na środku nie oświetlonego poza drzewkiem salonu....(Szczególnie mam tu na myśli ok. 40-50cm stare metrykalnie i formalnie :) drzewka)
Awatar użytkownika
romek
Posty: 94
Rejestracja: 05 sie 2005, 21:25
18
Lokalizacja: KonstantynĂłw ÂŁĂłdzki
Kontakt:

Post autor: romek »

Całkiem dobre argumenty.
Pozdrawiam wszystkich.

Romek-ÂŁĂłdz
Kome
Posty: 64
Rejestracja: 01 wrz 2004, 21:28
19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kome »

dzieki za konkretna odpowiedz :)
mam juz swietlowki i wszystko co do nich potrzebne, tylko teraz musze jeszcze wymyslic jak zamontowac to nad stolem...

wiecie moze czy swietlowkom bedzie szkodzic jesli w ich poblizu bede zraszal rosliny?
Pozdrawiam Maciek
lasius

Post autor: lasius »

Zapomniałem dodać ,że świetlówki trzeba umieszczać ok.5-10cm nad wierzchołkiem rośliny bo słabo grzeją i nie uszkodzą pędów i liści natężenie światła jest stosunkowo małe więc nie można ich umieszczać daleko np. 30-50cm nad wierzchołkiem jak by to mniej więcej musiało być przy lampach hqi. i proponuję świetlówki o barwie różowej,choć i daylight nie są złe.
Nihlahtak

Post autor: Nihlahtak »

mam świetlówke 18 wat, 365 lumenow, barwa światla 2700k, nadaje sie chcialem naswietlac rosline od jakiejś 15.00 do 20.00 zeby przedłózyć fotosynteze.., czy ma to jakiś sens :P?

Ps. wiem ze fotosynteza najlepiej przebiego w niebieskim i czerwonym świetle, średnio w zielonym, a w żółtym najgorzej, tak więc 2700k to jaki kolorek :P[/i]
ODPOWIEDZ