Strona 1 z 1

Co w zime !??!?!

: 14 paź 2005, 19:11
autor: Ziemniok
MAM klona palmowego na balkonie na wschód i co będzie jesli nadejdzie zima?? jak go zabezpieczyc przed mrozem ?!?

Może go do domu wstawić ?

: 14 paź 2005, 19:40
autor: acer6
NIE wstawiaj do domu pod żadnym pozorem .
Zabezpiecz tak jak każde drzewko na dworze czyli przede wszystkim korzenie , dodadkowo mozesz osłonić od wiatru (np , folią czy szybą ) , w razie silniejszych mrozów możesz dać całość pod folię , albo owinać jakąś agrowłukniną czy coś (ale nie przesadzaj z tym i stosuj dopiero PO przymrozkach i w czasie mrozu )

: 14 paź 2005, 22:37
autor: jacenty_3
By nie otwierać nowychb postów o zimowaniu drzewk przypomnę 8) :
viewtopic.php?t=1191 ;

a dla leniwych :-P , proszę o przeczytanie już skopiowanego tekstu :roll: :

ZIMOWANIE

Przetrzymywanie drzewek bonsai przez sezon zimowy w dobrej kondycji i zdrowiu sprawia wiele kłopotów początkującym miłośnikom bonsai. Dla zrozumienia, w czym leży problem, musimy jeszcze raz sobie przypomnieć, że mamy do czynienia z normalnymi roślinami, jakie można spotkać w ogrodzie lub krajobrazie otwartym, a nie jedynie z obiektami sztuki. Należy pamiętać, że drzewka bonsai tych gatunków, które rosną w naszym klimacie w gruncie, znoszą bez szkód znaczne obniżenie temperatury. Gatunki te są do warunków zimowych przystosowane, a nawet wymagają niskich temperatur zimą, aby zbyt wcześnie nie budzić się z zimowego spoczynku. Temperatury powyżej 8-10°C, za wysokie w tym okresie, wyrywają te rośliny ze stanu uśpienia. Rozwijają się pączki, pojawiają się nowe pędy, a to w warunkach niedoboru światła może prowadzić do poważnych szkód, a nawet utraty drzewka.
Z drugiej jednak strony drzewka bonsai nie rosną w wolnym gruncie, nie korzenią się głęboko. Ich system korzeniowy zawarty jest w bardzo małym pojemniku. W tych warunkach bryła korzeniowa narażona jest na szybsze przemarzanie podczas głębszych spadków temperatury. Nie można więc po prostu zostawić bonsai, nawet gatunków rodzimych zupełnie zimotrwałych w normalnej uprawie, na zewnątrz bez żadnego zabezpieczenia. W budynkach ogrzewanych centralnie trudno będzie znaleĽć miejsce widne, ale o temperaturze w ciągu całej zimy od O do 8°C. Może będą takie warunki w słabo ogrzewanym garażu z oknem lub niezbyt ciepłej piwnicy czy w chłodnej klatce schodowej. Niezależnie od miejsca ustawienia roślin konieczna jest przez całą zimę stała kontrola wilgotności podłoża. W czasie zimy rośliny potrzebują mniej wody, ale w żadnym wypadku podłoże nie może zbytnio przesychać.
Innym sposobem zimowania bonsai, zwłaszcza gatunków najodporniejszych, jest dołowanie ich w ogrodzie. Wybiera się miejsca zacienione i osłonięte od wiatrów. Może to być na przykład stanowisko między krzewami zimozielonymi. Pojemniki dołuje się tak, aby kilkucentymetrowa warstwa ziemi znalazła się także nad podłożem w pojemniku. Ważne jest, aby rośliny przeznaczone do dołowania były dobrze nawodnione. W razie silniejszych mrozów rośliny dodatkowo zabezpiecza się suchymi liśćmi, słomą lub krótko pociętymi gałązkami drzew iglastych. Jedno jest niebezpieczeństwo. Podczas zimy podłoże w pojemnikach zamarza, pojemniki mogą więc pękać, szczególnie pojemniki glazurowane. Jeśli to możliwe, można próbować wyjmować rośliny z pojemników i dołować je sadząc ponownie wiosną do tych samych pojemników.
Innym sposobem zimowania bonsai jest wykorzystanie skrzyń inspektowych. Ze skrzyni należy wybrać ziemię, aby obniżyć poziom ustawienia pojemników z drzewkami bonsai. Ich wierzchołki w żadnym wypadku nie mogą dotykać szyb w oknach inspektowych. Najlepiej jeśli są około 10-15 cm poniżej. Na obniżonym dnie ustawia się pojemniki z roślinami. Przestrzenie między pojemnikami wypełnia się umiarkowanie wilgotnym torfem, a następnie sypie dodatkową warstwę torfu tak, aby jego kilkucentymetrowa warstwa znalazła się nad podłożem w pojemnikach, podobnie jak w przypadku dołowania w ogrodzie. Skrzynie inspektowe wypełnione roślinami nakrywa się oknami inspektowymi. Pod nimi dodatkowo zabezpiecza się rośliny słomą, suchymi liśćmi itp.
W ciągu zimy roślinom zagraża nie tylko mróz, ale i słońce. Jeśli na skutek niskich temperatur bryła korzeniowa zamarza, przestają funkcjonować korzenie, czyli roślina pozbawiona jest dostaw wody. Nie powinna więc jej tracić, czyli w czasie słonecznych dni należy okna inspektowe silnie cieniować, a w razie potrzeby także uchylać, aby nie dopuścić do zbytniego wzrostu temperatury. Wysoka temperatura może spowodować przerwanie spoczynku roślin, a zatem zostaną one pozbawione naturalnej odporności na mróz, co może skończyć się katastrofą. Zbyt wysoka temperatura może też przyczynić się do wyschnięcia roślin będących jeszcze w zimowym uśpieniu.
Zupełnie innym 8) rozwiązaniem problemu zimowania jest odpowiedni wybór gatunków roślin. Zamiast uprawiać rośliny klimatu umiarkowanego, wymagające zimą niskich temperatur, wybiera się gatunki pochodzące z regionów o cieplejszym, bezmroĽnym klimacie. :razz: Mogą to być rośliny rejonu Morza Śródziemnego, jak oliwki, granaty, cyprysy lub rośliny podzwrotnikowe :-P , jak chociażby bardzo często prowadzona jako bonsai Serissą foetida, pochodząca z południowych Chin.

: 15 paź 2005, 08:54
autor: Ziemniok
acer6 pisze: Zabezpiecz tak jak każde drzewko na dworze czyli przede wszystkim korzenie
O jakie zabezpieczenie ci chodiz ?

: 15 paź 2005, 09:09
autor: acer6
Robert napisał :
"...wypełnia się umiarkowanie wilgotnym torfem, a następnie sypie dodatkową warstwę torfu tak, aby jego kilkucentymetrowa warstwa znalazła się nad podłożem w pojemnikach..."
Najlepiej w ogrodzie , po prostu zakopać w ziemi (poniżej poziomu w doniczce czyli po prostu głębiej , mozna też dać do skrzynki i zrobić to co powyżej opisano (nie musi to byc koniecznie torf, może być zwykła ziemia , przysypana jeszcze sosnową korą )

ej - przecież takie rzeczy to w ksiażkach piszą :wink:

: 03 lut 2006, 23:17
autor: jacenty_3
Dziś sprawdzałem jak zimują drzewka :arrow: pod podusią ze śniegu :-P

Sprawdziłem też jak się mają "moje" w naturze :-P

: 05 lut 2006, 12:40
autor: qci
No sosenka jest naprawde ciekawa.

: 05 lut 2006, 23:45
autor: Corfe
mnie tez sie podoba , pozazdrościć Kosówki..

:-)

: 06 lut 2006, 14:49
autor: acer6
tylko czekac aż Robert zamieści na wiosne jakieś fotki z formowania tej kosówki :D . Grabik też niczego sobie , niech sobie spokojnie utyje w gruncie.

: 11 lut 2006, 23:42
autor: jacenty_3
Inspiracją formowania tej sosny jest zdjęcie z 96 str.
BONZAI z naszych drzew
(przepraszam za błędy ale Cytowałem :opis: ),
Wolfganga KOHLHEPP - tytuł oryginału;
SchĂśne Bosai aus heimischen GehĂślzen

Zmieniłem tylko ilość pni !!

Zimowanie drzewek

: 15 lut 2006, 15:17
autor: anetam
[quote="jacenty_3"]Dziś sprawdzałem jak zimują drzewka :arrow: pod podusią ze śniegu :-P
(...)

A te pod "podusią ze śniegu" to są w samych doniczkach, czy mają dodatkowo czymś zabezpieczone korzenie.

Aneta