Kupiłem wiÄ…z drobnolistny - i co dalej

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Luigi

Kupiłem wiÄ…z drobnolistny - i co dalej

Post autor: Luigi »

Czytam i czytam o zasadach pielęgnacji i mam takie pytanko na początek.
Skad będę wiedzial kiedy drzewko zostało przelane i czy zraszanie gleby wystarczy (ile razy dziennie powinna byc zraszana gleba) czy powinna byc też odrobina wody w podstawce donicy. Jak kupowalem dzrzewko to sprzedawca poradzil mi zeby je zraszac i dolewac odrobine wody do podstawki doniczki (ze zwirkiem) w cely utrzymania wilgotności. Co o tym sadzicie?
Załączniki
PICT3780.jpg
PICT3780.jpg (61.85 KiB) Przejrzano 4361 razy
A OTO ZAKUPIONY SKARB
A OTO ZAKUPIONY SKARB
PICT3781.jpg (59.72 KiB) Przejrzano 4362 razy
Ostatnio zmieniony 25 sie 2005, 20:44 przez Luigi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ziemniok
Posty: 248
Rejestracja: 04 lut 2005, 20:56
19
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ziemniok »

ZAsady nie ma - gleba powinna być cały czas wilgotna - oto reguła

Pozdrawiam
Krzysiek



Pozdrawiam !!
acer6

Post autor: acer6 »

(ile razy dziennie powinna byc zraszana gleba)
Z technicznego punktu widzenia zraszanie gleby jest delikatnie mówiąc niewygodne :wink: , a podlewanie z butelek czy dzbanków w domu też jest raczej trudno wykonalne . Dobrze jest podlewać koneką z góry ( ale jesli nie masz zamiaru go wystawićna dwór to polecam zanurzenie )
Czyli : wstawiasz doniczkę z drzewkiem do jakiejś miski(czy czegoś podobnego) i nalewasz wody tak , aby jej poziom był dość wysoki ( tak żeby pod wodą znalazła się większa część doniczki ) czekasz ... kilka ... kilkanaście minut i powinno być . Ziemia powinna być wilgotna ale nie 'zgnojona' , po podlaniu dobrze jest doniczkę trochę przecylić i poczekac aż woda obcieknie ) . Przy takim podlewaniu należy pamiętac żeby nie robić tego zbyt często ( podlewać kiedy zimia z wierzchu przeschnie ) .
czy powinna byc też odrobina wody w podstawce donicy.
Woda stojaca w podstawce może powodować gnicie korzeni , toteż przy podlewaniu 'od dołu' radzę nalać duzo wody i zrobić to szybko , a nie wlać trochę wody do i czekać godzinami aż wsiąknie .
Jeśli chodzi o żwirek może być lekko wilgotny - parowanie zwiększy wilgotność wokół drzewka , zraszanie też jest mile widziane .
Luigi

Post autor: Luigi »

acer6 dziekuje ci za wyczerpującą odpowiedz.
Mam jeszcze tylko jedno pytanko:
Kiedy powinienem zacząc nawozić moją roslinke?
Mam ja od 2 dni i czy w zwiazku z tym powinienem poczekac jakies 2 tyg az sie zaaklimatyzuje?
O przycinanie nie pytam bo uwazam ze na razie nie za bardzo jest na niej co przycinac.
Wole z tym poczekac mam na to duzo czasu.

Jeszcze raz dzieki za wyczerpujaca odpowiedz

Pozdrawiam
acer6

Post autor: acer6 »

Ja bym mu już dał spokj z nawożeniem w tym sezonie , chociaż jeszcze z jedną dawkę można by było dać ( ale raczej przed połową września jakiś najlepiej bez azotowy, tylko fosfor potas , bo ) . Pamiętaj Wiąz chiński to nie ficus i zimą należy mu się nizsza temperatura .
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Lepiej nie, juz w tym roku nie ma co. Niech sie zaaklimatyzuje... czym dluzej tym lepiej a jak pojdzie cos nie tak to nie bedzie temu na pewno nawoz winny.
Co do podstawki. Jak juz to musi byc wieksza, tak aby patrzac z gory wszystkie liscie byly na powierzchni podstawki.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
anetam

Post autor: anetam »

Prawdopodobnie te wiązy są chyba bardzo wrażliwe na przelanie. Zaraz po zakupie w ciągu tygodnia opadły mu prawie wszystkie liście. Ale po jakims czasie zaaklimatyzował się u mnie wypuścił dużo nowych liści. Podlewałam go niezbyt często przez zanurzanie doniczki. Wyjechałam na kilka dni i w tym czasie był dość mocno podlewany i zrzucił znowu prawie wszystkie liście.
Podejzewam, ze przyczyną było zbyt obfite podlewanie.

Pozdrawiam,
Aneta
Luigi

Post autor: Luigi »

Dzieki serdeczne za odpowiedzi i ..
Zasuszyc to go nie zasusze ,ale tez mam nadzieje ze nie przeleje.
Zobaczymy ,czas pokaze.
Jeszcze raz dzieki.
komono_bonsai

Post autor: komono_bonsai »

PIĘKNY!!!
dyktyl

Post autor: dyktyl »

Tylko pamiętaj że raz na jakiś czas (myśle że miesiąć ) należy podlać od góry żeby wszystkie sole mineralne spłukać z powierzchni w głąb ziemi.
ODPOWIEDZ