Modrzew - Romek

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
jakis

Modrzew - Romek

Post autor: jakis »

Popatrzyłem sobie na tego modrzewia :) I nie zgadzam sie z paroma opiniami. Gdzie jest napisane, ze gałęzie po wewnetrznej stronie wygięcie to "SZKOLNY" bład?????? bzdury!!!!!! I głupota byloby powyginanie go jeszcze bardziej. Zrobilbym zupelnie odwrotnie, wyprostowałbym go!!!!! Poza tym istnieje jedna zasada: Jak okreslic wysokosc drzewka. I prosze poczytac sobie Płochockiego! jest tam napisane, ze wysokosc drzewka to sześciokotna średnica nasady pnia, jednak dopuszcza sie 8-10 nasad pnia=wysokosc drzewka, ale jak kazdy pewnie wie, czym niższe drzewko tym ładniej wygląda. I niekoniecznie na wierzcholku drzewka musi byc jin!, mozna go zakonczyc jakas jedna boczna gałązką i zrobic z tego wierzcholek. Tak naprawde wybor zalezy od autora. Ja jednak zrobilbym jina, daloby to drzewku troche dramatyzmu, dynamizmu i na pewno starosci.
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

wreszcie jakies rozsadne wytlumaczenie :)
Michał

Post autor: Michał »

jakiś! bardzo prosze uwagi dotyczące drzewek pisać w odpowiednich tematach
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Skoro sie nie chce zarejestrować to nie popisze sobie wszędzie :mrgreen: .

Jeśli chodzi o tą zasadę z ilością nasad to chyba nie wszędzie sie to sprawdza, na pewno nie w literatach.
Adam Cieślik
acer6

Post autor: acer6 »

Nie możne się ślepo trzymać 'matematycznie idealnych' proporcji , z resztą sam napisałeś 6x średnica , ale dopuszcza się też 10x czyli rozbierzność jak by nie patrzeć 40% 'granicy błędu ( a przy literatach jeszcze więcej ) ' .

Poza tym nie wiem czy zauważyłeś że drzewko jest jeszcze bardzo młode i średnica pnia zapewne ulegnie zwiększeniu ( krótko mówiąc utyje ) i wtedy nasze boskie proporcje podadzą nieco inna wysokość .

Po prostu to musi mieć 'ręce i nogi' w naszych oczach i nie trzeba nic idealnie odmierzać .

I nie mów że główny konar po wewnętrznej to nie błąd ( ogólnie ) .
Z wzprostowaniem to wcale nie głupi pomysł , ale jeśli drzewko zostanie z takim wygięciem to 2 najniższe gałęzie będą 'błędem'.
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Gałęzie po wewnętrznej stornie to Błąd. Poczytać proszę, Jakiś, poczytać.
Anna Dorota
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

acer6 pisze:Poza tym nie wiem czy zauważyłeś że drzewko jest jeszcze bardzo młode i średnica pnia zapewne ulegnie zwiększeniu ( krótko mówiąc utyje )(>>>).
..pod warunkiem, że damu rosnąć. Inaczej różnicę grubości pnia zobaczymy dopiero po 10 lub kilkunastu latach.
Adam Cieślik
jakis

Post autor: jakis »

Poczytałem sobie wasze uwagi :). Napisalem tylko o zasadzie, ale jak wiekszosc zasad mozna łamać, ale bedac kiedys na warsztatach z Jurgenem Zaarem, pewnie niektorym mowi cos to nazwisko, innym pewnie nie, ale wierze, ze powie duzo, widzialem jak Jurgen skracał mlodego, okolo 10 letniego klona palnowego, klon byl zdecydowanie za duzo. I kiedy po przycieci policzylem mniej wiecej, na oko ilosc średnic nasady pania bylem zdumiony, miescilo sie w granicach 6-10.!!! Przypadek!? czy mial oko? Ale jakie wyczucie w reku! zdumiewajace....Oczywisce zgadzam sie, ze nikt nie mierzy matematycznie, okresla sie to mniej wiecej, jak powiedziałem na oko. I niestety, albo stety zasada jest ogolna i dotyczy sie kazdego drzewka...wiem wiem, zaraz ktos sie doczepi, ze przeciez istnieja kaskady i polkaskady...
A co do gałązek po wewnetrznej stronie i literaturze......Zanim sie napisze o szkolnych błędach nalezy zadac pytanie, podstawowe, SZKOLE: Na ilu wystawach, na ilu warsztatch, ale takich prawdziwych pod okiem znanych mistrzów byla AnnaDorota, ile drzewek zrobila?????? ile ksiazek przeczytała, tu nie mam watpliwosci, ze duzo, ALE TYLKO PRZECZYTAŁA I JUZ!!! Ma wiedze, moze nawet duza, ale KSIAZKOWA! NIC WIECEJ!...
Prosze wziac sobie do reki ksiazek: "PESTOVANI BONSAJI" niestety napisana po czesku, a przetłumaczaona z koreańskiego autorstwa Kim Se-Won'a, ktorej nie mozna dostac w Polsce, a szkoda!!!, chyba, ze sie od kogś pozyczy i przestudiowac ja dokładnie, ale to bardzo dokładnie i wowczas poglady na pewne szkole błędy ulegną zmianie!!!!!!
I jeszcze jedno....wiedza ksiazkowa wypada bardzo blado pod wzgledem praktyki i udziału w warsztatach, okazuje sie, ze tak naprawde wie sie niewiele i czlowiek uczy sie wszystkiego od poczatku!
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

.....bo tak naprawdę - tak jak mówisz - człowiek powinien do wszystkiego dochodzić sam, własną praktyką, metodą prób i błedów.
Teoria to teoria, natomiast na początek jest niezbędna, aby nie robić głupot, tu - w bonsai czy też w pracy.
Adam Cieślik
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

JAKIS a moze bys sie tak zalogowal bylo by latwiej z toba rozmawiac. Rozumie ze mozesz nie chciec sie ujawniac ale jakos ta twoja ksywka mnie zniecheca...
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
jakis

Post autor: jakis »

Jesli sie zaloguje, to tym samym sie ujawnie, a jesli rozumiesz, ze nie chce sie ujawnic, wiec pytanie brzmi: Bolas, moja ksywka Cie zniechęca do czego???....
Ok...znikam z forum....miło mi było wyrazić pare opinii i podzielić sie swoimi spostrzeżeniami.
Pozdrawiam Wszystkich Ciepło.
Andrzej
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Dodam... Andrzej z Elblaga ;)
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
acer6

Post autor: acer6 »

Andrzej nie uciekaj z forum !! Podziel się swoimi spostrzeżeniami z praktyki .
jakis

Post autor: jakis »

Nie uciekam :)....Jesli Michale (acer6) bedziesz potrzebowal jakies rady, porady, literatury, moze ksiazek, artykułów jakis zdjec i wskazkowek bedzie mi milo . ci.....moje gg gdyby cos...4474584, czesto jestem pozno wieczorkiem :)
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Jakiś, a w jaki sposób zalogowanie się pod pseudonimem cię UJAWNI? A nawet pod imieniem twym własnym - sorry, ale Andrzejów na kopy.
A byłoby dobrze uwagi do poszczególnych postów dodawać pod nimi, bo to ułatwia.
Anna Dorota
ODPOWIEDZ