sosna z dlugimi iglami

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
madziamotylek

sosna z dlugimi iglami

Post autor: madziamotylek »

Witam,
chcialam uformowac swoje pierwsze drzewko bonsai, mam w ogrodku sosne z dlugimi iglami tak okolo 60-70 cm i dosc gruby pieniek, jest ladnie rozgaleziona i dosc duzo ma igiel, wiem ze to konkrety, ale nie mam cyfrowki wiec foty nie moge zrobic, czy wzrost jest odpowiedni? przeciez drzewka bonsai maja okolo 40 cm, jak utne to bedeize kikut :( a poza tym co zrobic z tak dlugimi iglami ?palcem "przycinac"? mam tez pare mniejszych okazow rowniez ladnie rozgalezionych, czy brac ciut mniejsze czy to ciac? z gory dziekuje bardzo za wszelkie porady, pozdrawiam :*
Adek

Post autor: Adek »

<font color="#FF0000">napewno //ort</font> nie bierz sie teraz za wykopywanie. Najlepiej wczesną wiosną. Nie ma określonej wysokości bonsai! Są malutkie drzewka np 5 cm a są tez metrowe! Moze lepiej na początek przejdz sie do szkólki i kup jakiegos ładnego wyrosniętego krzaka. Na początek polecam jałowca. A jak chcesz cos do domu na początek to chyba każdy poleci Ci fikusy (Najlepiej odmiana Natasja dostępna w hipermarketach i kwiaciarniach - ma małe listki i krotkie między więzlia, świetnie znosi cięcie)

Pozdrawiam

2 cz. Igły skraca sie nie przez cięcie igieł tylko: dużó światła, mały pojemnik, mniej nawozu, przepuszczalne podloże i uszczykiwanie świec wiosną. Najlepiej wybierać roślinki dobrze rozgałęzione, zdrowe i grube :wink:
Ostatnio zmieniony 12 sie 2005, 17:36 przez Adek, łącznie zmieniany 1 raz.
Madziamotylek

Post autor: Madziamotylek »

dziekuje Ci Adku za informacje, zaryzykuje jednak z ta sosna, ale dodam, ze jalowca tez mam wiec moge poprobowac i z nim :)
pozdrawiam :*
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Wzrostem <font color="#FF0000">wogole //ort</font> sie nie przejmuj, to sprawa indywidualna kazdje rosliny i wybranego dla nij stylu. Co do igiel to nie polecam ich ciac poniewaz beda nieladnie wyglac z brazowymi koncami. W przypadku sosen skracanie igiel jest procesem zlozonym. Po pierwsze zalezy od mieszanki glebowej w ktorej jest posadzona roslina, im ubozsza tym nowe igly beda wyrastaly krotsz, po za tym duze znaczenie ma miejsce w ktorym stoji roslina. Najlepszym miejscem dla sosen jest pelne slonce, nalezy dodac ze im wiecej bedziesz nawozil tym igly beda dluzsze. Po za tym u sosen kazdej wiosny skraca sie tzw."świeczki"- pod koniec maja kiedy tuz przed otwarciem swieczek nalezy ja skrocic o 2/3 dlugosci. Jesli bedziesz sie trzymal tych zasad za kilka lat bedziesz mial sliczne, krotkie igly.
pozdrawiam
ODPOWIEDZ