pielegnacja zakupionego, uformowanego drzewka

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
papeusz

pielegnacja zakupionego, uformowanego drzewka

Post autor: papeusz »

Witam!

Temat Bonsai poznalem niedawno, wiec prosilbym o porade. Chcialbym zakupic gotowe, uformowane juz drzewko. Czy takie drzewko wymaga ode mnie jakiejs szczegolnej uwagi? Z zalozenia drzewko ma miec walory estetyczne i nie pochlaniajace wiekszej mojej uwagi... Czy zatem bonsai jest dla mnie? Chcialbym dowiedziec sie jakich zabiegow takie drzewko wymaga, zeby utrzymalo sie w formie (podlewanie, przycinanie, przesadzanie, ksztaltowanie itp.)? Jak czeste są te zabiegi, jak czasochlonne i jak trudne dla nowicjusza?
Z gory dziekuje za wypwiedzi lub linki do stron!

Z powazaniem!
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

Obawiam się, że jeśli się nie wciągniesz, to zmarnujesz drzewo. Bonsai wymaga sporo uwagi, dużo więcej od zwykłych roślin doniczkowych stojących na parapetach. NIe chcę się tu rozwodzić dlaczego tak jest - to powinieneś zrozumieć sam. Z doświadczenia wiem, że nie można hodować bonsai tylko dla celów dekoracyjnych. Prędzej czy póĽniej zginie zaniedbane i stracisz tylko kasę i nerwy. W parze z cieszeniem się wyglądem drzewa , jeśli oczywiście mówimy o horyzoncie czasowym dłuższym niż klika dni, idzie mozolna praca i konieczność zdobycia pewnej wiedzy. Nie jest to wiedza tajemna, ale normalna znajomość zasad wzrostu i rozwoju roślin oraz pewnych technik wykorzystywanych w bonsai, które są do nich dostosowane.
Na początek propopnuję ci wpisać w wyszukiwarce hasło bonsai albo kupno podstawowej książki.
Pozdrawiam
Szymon
papeusz

Post autor: papeusz »

Szczerze mowiac to sztuka bonsai coraz bardziej mnie ciekawi, wiec nie wykluczam, że może mnie wciagnac. Jestem jednak studentem i czesta nieobecnosc w domu moze sprawic ze drzewko pozostanie przez jakis czas bez opieki (no moze siostra podleje od czasu do czasu - innych powaznych czynnosci jej nie powierze). Dlatego chcialbym sie dowiedziec jak duzo uwagi takie drzewko wymaga i jakich czynnosci pielegnacyjnych? Narazie rozwazam kupno gotowego drzewka i jego utrzymywanie, ale kto wiem - moze w przyszlosci stworze wlasne.

Proszę o dalsze uwagi.

Z powazaniem!
Pawel

ADMIN: To sa podstawowe pytania -> przenosze: Podstawy
Gość

Post autor: Gość »

Witam.Mówisz ,że jesteś studentem i drzewko może zostać na jakiś czas bez opieki.To zależy tez na ile bo przesuszenie bryły korzeniowej może dopuścić do zgonu rosliny.jeśli ma to robić siostra musi też być odpowidnio pouczona i pewien zasób wiedzy też musi posiadać.Polecam ksiażke H.Tomilsona zpewnością przybliży Ci sztuke bonsai

Serdecznie pozdrawiam i życze Ci powodzenia
ODPOWIEDZ