Yamadori?

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Yamadori?

Post autor: Gohan »

Witam,

ja mam takie pytanko czy teraz można jeszcze wykopywać drzewka z gruntu , lasu ?co prawda są już liście i nowe przyrostu ale czy mozna :> ?
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Sam sobie odpowiedziałeś: są już nowe liście, przyrosty... Najlepszą porą na yamadori jest wiosna, to nie jest najłatwiejszy sposób pozyskiwania bonsai, więc starajmy się ograniczyć niebezpieczeństowo padnięcia rośliny. Poczekaj do wiosny, bedzie lepiej.
Anna Dorota
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

aha no szkoda bo fajne dzewko upatrzylem sobie :(
Michał

Post autor: Michał »

no to czekaj z nim do wiosny, albo jak jesteś bardziej doświadczony to do jesieni i kop :-D
Awatar użytkownika
benekS
Posty: 38
Rejestracja: 11 lis 2004, 12:49
19
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: benekS »

przytnij szpadlem korzenie w koło drzewa i czekaj następnej wiosny.Albo delikatnie odkop żeby dostać się do korzenia palowego,utnij go,zasyp i cierpliwości do następnego roku.
pozdrawiam miłoÂśnikĂłw BONSAI-benekS
Michał

Post autor: Michał »

Nie radziłbym robić tego teraz.
Tak jak powiedziałem wcześniej możesz dokonać takich zabiegów na jesień.
Najlepiej jednak bedzie jak rozłożysz pozyskanie tego drzewa na dwa lata.
Na wiosne 2006 dokonasz zabiegów opisanych przez Benka a w 2007 pozyskasz bezpiecznie drzewko i bedziesz się cieszył :-P :-P
Geniusz

Post autor: Geniusz »

Nie wiem jakie drzewko chesz wykopać ale ja wykopalem ostatnio dosyc sporego GRABA, pien okolo 15 mm srednicy, po drodze padly mu liscie ale gdzies kiedys wyczytalem na forum ze jesli juz wykopujemy drzewko i nie uda nam sie odzyskac calej bryly korzeniowej to najlepiej zaraz po wykopaniu i posadzeniu w donicy przyciąc liscie o polowe.

Tez tak zrobilem, liscie byly calkowicie klapnięte ale posadzilem i przycielem je o polowe i na nastepny dzien coż za widok moim oczom sie ukazal :) liscie (połówki) stoją tak jak staly przed wykopaniem...

a dokladnie wykopalem je wczoraj (14.06.2005)

Na razie widze ze roslinka w pelni odzyla, zobaczymy co bedzie dalej...

Powodzenia...
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Geniusz pisze:ja wykopalem ostatnio dosyc sporego GRABA, pien okolo 15 mm srednicy
1,5cm to dla Ciebie juz "spore" drzewko?
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

Wykopywanie rośliny z jej naturalnego środowiska o tej porze roku to delikatnie nazywając nieporozumienie. Trochę cierpliwości, drzewa nie mają nóg i nie uciekają. Zgadza się, że w przypadku pozyskiwania drzewa w stanie ulistnionym należy zredukować część naziemną, ale wyczucie proporcji wymaga sporego doświadczenia. Szczególnie teraz, gdy nadchodzą upały jest to co najmniej nierozsądne. Nierzadko drzewa wykopywane o prawidłowej porze roku, tj. wczesną wiosną przed rozwojem pków mają problemy by przetrwać, a co dopiero wykopanie w momencie, gdy drzewo właśnie zużyło całą swoją energię na wypuszczenie liści. To tak, jakbyś startował do maratonu kompletnie wygłodniały. Trochę opamiętania.
Michał

Post autor: Michał »

Kamil pisze:
Geniusz pisze:ja wykopalem ostatnio dosyc sporego GRABA, pien okolo 15 mm srednicy
1,5cm to dla Ciebie juz "spore" drzewko?
hehe ostro :roll: :roll:
Geniusz

Post autor: Geniusz »

Kamil pisze:1,5cm to dla Ciebie juz "spore" drzewko?
Jak dla mnie spore, bo akurat moje tereny nie oferują zbyt wyszukanych okazów a jeszcze gorzej znalesc u nas młodego modrzewia
Szymon pisze:Wykopywanie rośliny z jej naturalnego środowiska o tej porze roku to delikatnie nazywając nieporozumienie. (...) To tak, jakbyś startował do maratonu kompletnie wygłodniały. Trochę opamiętania.
To już nie pierwszy raz, kiedy tak zrobiłem z GRABEM i wszystkie przeżyły tylko ze wcześniej liści nawet nie podcinałem. Gdyby mi nie wyszło za pierwszym razem nie powtórzyłbym takiego błędu...
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

O rany... no bez komentarza....
Reguły nie zostaly stowrzone ot tak dla sportu. Pewnych terminów trzeba przestrzegać i tyle, nikt ich nie wymyślał siedząc na fotelu, tylko brano pod uwagę WYMAGANIA ROŚLIN.
Anna Dorota
acer6

Post autor: acer6 »

To już nie pierwszy raz, kiedy tak zrobiłem z GRABEM i wszystkie przeżyły tylko ze wcześniej liści nawet nie podcinałem. Gdyby mi nie wyszło za pierwszym razem nie powtórzyłbym takiego błędu...
Takie rzeczy udaja się niemal wyłącznie na bardzo młodych roślinach . Z twoich wypowiedzi wynika że na razie interesujesz się jakimiś drobnymi siewkami ( a nie konkretnym materiałem ) , ale to Ci przejdzie :wink: . Wiem sam po sobie , jakieś 4 lata temu prawie każda siewka była dla mnie materiałem na bonsai , dziś sam się z tego śmieję . Z roku na rok odnajduję coraz ciekawsze materiały z natury ( i mam ndzieję że taki "kurs" się utrzyma ) , po prostu musisz sobie "wyrobić do tego oko " .
A wracając do tematu ... jeśli znalazł byś latem jakąś ciekawą (czy jakąkolwiek ) roślinę w lesie , na polanie , w parku ... oznacz ją np. kolorowym sznurkiem , doglądaj latem , ale wykop wiosną !! NA pewno drzewko na tym nie straci , może tylko zyskać .
Geniusz

Post autor: Geniusz »

acer6 pisze: Takie rzeczy udaja się niemal wyłącznie na bardzo młodych roślinach.
No zgadza sie roslinki nie są stare jak na moje oko w granicach od 3 do 5 lat
acer6 pisze: A wracając do tematu ... jeśli znalazł byś latem jakąś ciekawą (czy jakąkolwiek ) roślinę w lesie , na polanie , w parku ... oznacz ją np. kolorowym sznurkiem , doglądaj latem , ale wykop wiosną !! NA pewno drzewko na tym nie straci , może tylko zyskać .
Jesli to starsza roslina zgadzam sie jak najbardziej... raz wykopalem starszy okaz i po kilku tygodniach usechł calkowicie... ale wtedy to w ogole nie mialem pojęcia o wykopywaniu siewek.
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

no dobra Liściaste mamy za sobą... a iglaki ? w tej chwili to jak zaobserowawalem no to z "świeczki" juz są igiełki... wiec czy mozna wykokopywac :>
Michał

Post autor: Michał »

NIE :twisted: :twisted:
Ani drzew iglastych ani liściastych nie możesz wykopywać (tzn możesz ale nie powinno się tego robić :?) w środku sezonu. Najlepiej jest to zrobić przed rozpoczęciem sezonu albo pod koniec, kiedy to rośliny szykuja się do "snu zimowego" :-D
Awatar użytkownika
piotrwawa
Posty: 27
Rejestracja: 04 kwie 2005, 10:03
19
Lokalizacja: W-wa

Post autor: piotrwawa »

Odnośnie iglastych jest troszkę inaczej. Osobiście od trzech lat kopię sosny z maksymalnego piachu (średnice pnia 4-12 cm). W tym roku kopałem dwie sztuki jedną około 20 kietnia, drugą około 10 maja. Obie pięknie rosną mają spore świece z igłami 2 cm (obecnie). Natomiast zauwazyłem że ta póĽniej kopana znacznie łatwiej się zabrała do rośnięcia mimo że jest sporo grubsza (wczęśniejsza ma pień ok 4 cm póĽniejsza jakieś 10-12). Mam świadomość że dwie sosny to zamało próbek do wysnuwania generalnych hipotez, tym nie mniej jest to pewne spostrzeżenie. Rok temu kopałem znacznie wcześniej i miałem duzo większe problemy.
Pozdrowienia z W-wy
Piotrek
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

Piotr, być może w przypadku tych póĽniej kopanych trafiłeś na moment, gdy soki były już w wyższych partiach drzewa i redukując bryłę korzeniową nie usunąłeś takiego magazynu, jak w przypadku wcześniej kopanych, gdzie soki były jeszcze w ogromnej mierze korzeniach?
Ale mam jeszcze do Ciebie pytanie, korzystając z okazji: czy przed wykopywaniem z piaszczystej ziemi rok wczesniej przycinałeś korzenie, lub też robiłeś rów naokoło drzewa uzupełniając go jakims bogatszym podożem? Dzięki za odpowiedĽ i pozdrawiam
Szymon
Awatar użytkownika
piotrwawa
Posty: 27
Rejestracja: 04 kwie 2005, 10:03
19
Lokalizacja: W-wa

Post autor: piotrwawa »

generalnie w przypadku sosen nie tnę wcześniej korzeni, jakoś mnie to nie przekonuje (może dlatego że te moje są z czystego piachu i boję się że jak utnę istotny korzeń to ona może wyschnąć, a rosna troche daleko od domu i nie mam czsu jeżdzic w lato i je podlewać).
Poza tym przyznam się iż próbuję, tzn część kopię na raz i też się przyjmują a te na których wybitnie mi zależy na dwa trzy lata przed szarpaniem okładam przy samym pniu korzenie mchem spagniowym. Zauwazyłem że powstaje tam sporo drobnych korzeni bez zbędnego cięcia grubych.
A i pamiętaj o super lekkiej ziemi. To duzo daje.
Pozdrowienia z W-wy
Piotrek
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

Czytałem gdzieś artykuł W. Palla o pozyskiwaniu sosen z gór skalistych w USA (niezwykle trudne warunki - żwir i kamienie). Dan Robinson opracował sposób, który polega na dwustopniowym przycinaniu korzeni. Pierwszy etap polega na przycięciu korzeni z jednej strony drzewa i nałożeniu na końcówki worków wypełnionych torfem. Po dwóch latach postępuje się podobnie z drugą stroną drzewa. W ten sposób ryzyko odcięcia zbyt dużej ilości korzeni jest mniejsze.
Szymon
ODPOWIEDZ