Jabłoń

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
anetam

Jabłoń

Post autor: anetam »

Jakie macie doświadczenia z jabloniami?
Kiedy należy zrobić cięcie formujące? Teraz ma owoce i nie wiem kiedy zabrac sie za formowanie drzewka? Kiedy przesadzać? Kiedy drutować?

Aneta
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Wydaje mi się, że najlepszą porą na przesadzanie jest wczesna wiosna, zanim ruszą soki, dlatego w tym roku daruj to sobie.
Drutować powinno sie również wiosną po ruszeniu soków (wtedy gałązki są już elastyczne), ale zanim pąki zaczną sie rozwijać.
Cięcia formującego lepiej nie przeprowadzać póĽniej niż środek lata. Jeśli to zrobić zbyt póĽno - młode pędy nie zdąrzą zdrewnieć przed zimą i zmarzną.
Co to za jabłoń?? Masz jakieś zdjęcia??
Adam Cieślik
anetam

Post autor: anetam »

Nie mam dzisiaj zadnego zdjęcia, ale zrobię na jutro i podeślę.
acer6

Post autor: acer6 »

AdamJonas
Wydaje mi się, że najlepszą porą na przesadzanie jest wczesna wiosna, zanim ruszą soki,
anetam
Teraz ma owoce
Rośliny wcześnie kwitnące powinno się przesadzić PO kwitnieniu ( a ta jabłonka jest już na tyle dojżała [szczepiona] że kwitnie ).
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Tomlinson pisze o jabłoniach, że właściwie "wczesną wiosną zanim pękną pąki".
Adam Cieślik
acer6

Post autor: acer6 »

HEhe w bonsai z drzew rodzimych : "po kwitnieniu" :D , słyszałem gdzieś że można też jesienią ( ale czy wczesna czy póĽnato chyba lepiej wiosna ) . Nic... zostaje tylko sprawdzić i zweryfikować oba terminy o własne doświadcznie .
anetam

Post autor: anetam »

No tak ... trzeba to wszystko sprawdzic samemu. Co do cięcia, to znajomy sadownik mowił że jabłonie przycina się jesienią. Kiedyś, jak pracowałam w sadzie przycinaliśmy jabłonie wiosną. No i bądĽ tu mądry.
Skoro u większości drzew liściastych te wszystkie zabiegi robi się wiosną to jednak poczekam z tym wszystkim do wiosny. :)

Dzięki za odpowiedzi.
Symonides

Post autor: Symonides »

ja tam "wilki" scinalem na gruszy i na jesieni, i na wiosne... ale zawsze gdy lisci nie bylo. a teraz jaka grusza piekna :)
ODPOWIEDZ