Kiedy okład powietrzny na grabie?

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Awatar użytkownika
Sentinel
Posty: 127
Rejestracja: 16 maja 2005, 14:35
19
Imie i nazwisko: Bartosz K
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Kiedy okład powietrzny na grabie?

Post autor: Sentinel »

Właśnie nabyłem pięknego graba. Jego gałązki zaczynają się jednak wysoko i planuję założyć okład powietrzny. Nigdy tego nie robiłem więc proszę o rady.
1. Planuję poczekać rok, żeby się przyjął bo wsadziłem go dopiero co. Czy okład stosować na przyszłą wiosnę, przed otwarciem się pąków, czy w innym terminie?
2. Czym owinąć okorowane miejsce? Mchem, rafią, czy po prostu doniczkę umieszczoną na gałęzi wypełnić ziemią?

Pozdrawiam
Bartek
Pozdrawiam
Bartek
dary1
Posty: 263
Rejestracja: 05 gru 2004, 21:42
19
Lokalizacja: WoÂłkowyja

Post autor: dary1 »

Pokaż zdjęcia. Może wystarczy go mocno przyciąć. Grab bardzo dobrze odbija ze śpiących pąków. :-D
Darek Rychlicki
Awatar użytkownika
Sentinel
Posty: 127
Rejestracja: 16 maja 2005, 14:35
19
Imie i nazwisko: Bartosz K
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Sentinel »

Na fotce zaznaczyłem docelowe położenie pojemnika i ogólny kształt korony, więc i linie cięcia. (Ciąć gałązki zamierzam we wrześniu). Oczywiście do okładu użyję mniejszej doniczki :wink:
Ponawiam więc pytanka z początku tematu.
PS. Uwierzycie, że drzewko kupiłem w centrum ogrodniczym za 4 zł?
Załączniki
PICT4591.JPG
PICT4591.JPG (26.04 KiB) Przejrzano 10753 razy
Pozdrawiam
Bartek
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Odklad robi sie gdzies w kwietniu i po wypuszczeniu pakow. Jak masz mozliwosc to uzyj doniczki z ziemia. Mchu nie musisz uzywac (bo masz ziemie). Co do galazek to bym przycial tylko jedna z tych dwoch najwyzszych, a druga wyprowadzil do gory.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

Paweł, a jaki ma być cel odkładu? chcesz mieć dwie rośliny czy jedna o krótszym pniu?
Szymon
dary1
Posty: 263
Rejestracja: 05 gru 2004, 21:42
19
Lokalizacja: WoÂłkowyja

Post autor: dary1 »

Patrząc na zdjęcie nie widzę sensu odkładu. Po cięciu drzewa na pożądaną wysokość uzyskasz gałęzie podobne do tych które są w czasie krótszym niż ukorzenienie odkładu. :)
Darek Rychlicki
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

jedynym celem jaki widzę jest posiadanie 2 drzewek zamiast jednego - wtedy miałbys cenę jednostkową zamiast 4 zł 2 zł :-D My Poznaniacy wiemy jak robi biznes :wink:
Szymon
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Zgadzam się z przedmówcami.
Adam Cieślik
Awatar użytkownika
Sentinel
Posty: 127
Rejestracja: 16 maja 2005, 14:35
19
Imie i nazwisko: Bartosz K
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Sentinel »

Dzięki za rady, teraz jak na to patrzę to chyba zrobię odkład powyżej narysowanej doniczki i powstaną 2 drzewka.
Czy jeśli wykonam zabieg na przyszłą wiosnę, np. w kwietniu, to do jesieni jest szansa na ukorzenienie się?
Pozdrawiam
Bartek
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

oczywiscie, tylko pytanie jaki ma to sens. Czy nie lepiej byłoby posadzić to drzewo do gruntu i pozwolić mu rosnąć przez kilka lat? Uzyskałbyś grubszy pień, wysokość nie gra roli. Graby świetnie znoszą cięcie pnia na odpowiedniej wysokości. Robiąc odkład opóĽnisz wszystko o co najmniej 2 lata, a przecież lepiej kupić drugi egzemplarz, skoro kosztował cię zaledwie 4 zł.
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Szczerze mówiąc też uważam, że ten odkład jest bez sensu. Co innego jakbyś miał jakąś drogą, juz dojrzałą roślinę.
Na Twoim miejscu obciąłbym gałęzie jak zaznaczyłeś oraz zadrutował pieniek póki jest cienki i giętki. Nadaj mu jakąś ciekawą dynamiczną formę. Powyginaj go, ale w różnych kierunkach, tak aby patrząc z góry zawierał się nie w 1, ale w 2 wymiarach ...jeśli wiesz o co mi chodzi.
Jesienią lub na wiosnę wsadziłbym go w grunt, po zdjęciu drutu.
Adam Cieślik
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

A ja bym zrobił odkład teraz. Zawsze zdobędziesz nowe doświadczenie. Rośliny raczej nie zabijesz a jak ją "zepsujesz" to myślę, że się nie pochlastasz :wink: Przedwczoraj zrobiłem swój pierwszy odkład :-D , na odnóżce klona palmowego rosnącego w ogródku. Poczekamy, zobaczymy...
Artur
Awatar użytkownika
Sentinel
Posty: 127
Rejestracja: 16 maja 2005, 14:35
19
Imie i nazwisko: Bartosz K
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Sentinel »

Chyba jednak poczekam do następnego roku. Drzewko pozostawię wysokie na 90 cm i będę formował pień przez naciągi i drutowanie. Odkładem pozbędę się prawego rozgałęzienia u góry. Przyda się na kolejne drzewko a i technikę odkładu poćwiczę.
Pozdrawiam
Bartek
Gość

Post autor: Gość »

Co to jest okład powietrzny.Nigdzie na stonie tego nie mogłem znaleĽć.I taka jedna prosba zy macie moze jakas steonke gdzie sa opisane w jakich stylach mozna robic bonsai chodzi mi te bardziej podstawowowe
Michał

Post autor: Michał »

Wystarczy ze wpiszesz w byle jakiej wyszukiwarce bonsai i wejdziesz na pierwszych 15 stron 8)
ODPOWIEDZ