gleba do benjamina

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Pomijajac watki tego tematu o dobrym wychowaniu i innych pierdolach pozowole sobie zabrac glos od strony merytorycznej. Calkowicie zgadzam sie z Bolasem i uwazam ze zwykla glina nie nadaje sie do uzycia przy Bonsai. Jest malo przepuszczalna, w nadmiarze zlepia sie i powoduje ze gleba staje sie nie przepuszczalna. Porownanie akadamy do gliny wykopanej w ogrodku to tak jak przyrownywanie krzesla do krzesla elektrycznego, owszem- podobienstwo jest... ale rezultat po uzyciu troche inny. Stosowanie zwykleje gliny w hodowli bonsai jest bardzo ryzykowne, gdyz latwo doprowadzic do stanu w ktorym gleba bedzie bardzo malo przepuszaczalna co za tym idzie woda nie dotrze korzeni. Akadame oraz inne nazwijmy to dla niektorych egzotyczne skladnki mieszanek stosuje sie z jedengo konkretnego powodu: PODLOZE W DONICZCE W KTOREJ ROSNIE NASZE DRZEWO, CZASEM BARDZO WARTOSCIWOE MA BYC JAK NAJLEPSZE i tyle. Podejzewam ze wiekszosc z nas posiadajac rosliny cenowo wykraczajace po za pewne normy- a niestety w tym przypadku tak jest ze drzewo im lepsze tym cennejsze, nie uzyl by niepewnego podloza ryzykujac zycie rosliny.
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 70
Rejestracja: 31 gru 2006, 16:33
17
Lokalizacja: okolice Koszalina

Post autor: Ben »

lukas_gr pisze:Calkowicie zgadzam sie z Bolasem i uwazam ze zwykla glina nie nadaje sie do uzycia przy Bonsai. [...] im lepsze tym cennejsze, nie uzyl by niepewnego podloza ryzykujac zycie rosliny.
Ja tez sie z tym zgadzam - cały czas pisze o kwiatkach, konkretnie o sadzonce fikusa benjaminka :wink: pewnikiem do bonsai to mu ... i jeszcze troche, a może jszcze dalej - patrz pierwszy post tego wątku, oraz na formę pytania !!

Z całym szacunkiem, to już zaczyna przypomniać wendetę (nie wiem czy dobrze napisałem) jest konflikt ale nikt już nie pamietac o co poszło - o zwykłą poradę dla początkującego cyt. z pamieci "czy musze mieć jakaś tam akadame" :|
Ostatnio zmieniony 26 sty 2007, 14:08 przez Ben, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam
Benon
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Autor pytania napisal ze przesadza ficusa (nie bylo mowy o sadzonce), a ze jestesmy na formum o bonsai nalezy domniemywac ze przesadzana roslina jest wlasnie bonsai. Po za tym do zwyklych "kwiatow doniczkowych" tez nie powinno stosowac sie gliny- pogorszy tylko przepuszczalnosc gleby i moga gnic korzenie ewentualnie w druga strone, zasuszymy rosline
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
Iwona
Posty: 56
Rejestracja: 01 sty 2006, 17:03
18

Post autor: Iwona »

Bolas pisze: gowno mnie obchodzi
Panowie, proszę się liczyć ze słowami !
ODPOWIEDZ