narzędzia

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Kosma Bogdanowicz
Posty: 11
Rejestracja: 13 sty 2007, 14:01
17
Lokalizacja: PrzemyÂśl

narzędzia

Post autor: Kosma Bogdanowicz »

Mam pytanko.
Czy zamiast profesionalnych,dość drogich narzędzi,japońskich mogę użyć tych tańszych,chińskich?
Z góry dzięki za odpowiedz.
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Tak
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
18
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

Oczywiscie mozesz, ale narzedzia chinskie sa tansze i co za tym idzie- gorszej jakości...narzedzia japonskiej produkcji są na wieki :wink: Ale zakładajac ,że jestes poczatkujacym, mozesz zastapic specjalistyczne narzedzia zwykłymi nozyczkami, sekatorem :wink: i z czasem jezeli bonsai Cię bardziej wkeci , bedziesz sobie uzupelniał narzedziami :wink:
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

Zgadzam sie ze sa na wieki, ale trzeba o nie dbac:) Czyscic i co jakis czas ostrzyc, ale o ostrzenie sie narazie nie martw :wink:
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

moim zdaniem lepiej bedzie kupowac stopniowo, ale japonskie. Roznica jest bardzo duza i jezeli wiesz ze bonsai nie znudzi Ci sie po jakims czasie to kupuj tylko japonskie. Jak kupisz chinskie to i tak predzej czy pozniej wymienisz je na japonskie. Wiec po co 2 razy wydawac pieniadze?
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
Ruler
Posty: 11
Rejestracja: 13 cze 2006, 15:12
17
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Ruler »

Racja! W kupowaniu raz a dobrych narzędzi jest pewna logika, ale nie każdego stać na kupno kompletu narzędzi japońskich za kwotę kilkuset złotych, bo takie ceny one mają.
Ja osobiście jako początkujący mam nie wiem czy chińskie czy nie, ale niezbyt drogie 2 nożyczki, znalazłem w piwnicy sekator a reszta to kombinuję tym co znajdę w domu i jakoś sobie radzę:)
Wg mnie nie sztuką jest władować w to masę pieniędzy, lepiej włożyc mało kasy a więcej chęci i własnej inwencji.
Awatar użytkownika
many
Posty: 49
Rejestracja: 07 lut 2006, 17:35
18
Lokalizacja: GorzĂłw Wlkp.

Post autor: many »

Ruler jestem ciekawy jakie efekty na pniu uzyskasz zastępując np. cęgi wklęsłe do sęków sekatorem. Według mnie właśnie jest sztuką zainwestować pieniądze w konkretny sprzęt i cieszyć się efektami cięć i komfortem pracy niż wkurzać sie na jakieś niedociągnięcia lub naderwną korę. No chyba, że bonsai traktujesz jako epizod i nie wiążesz z tą pasją przyszłości
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Sekator nie na wiele się przyda: cięcie jest bardzo nieregularne, drobniejsze gałązki w ogóle miażdży... Tu się liczy precyzja. Wierz mi, zwłaszcza przy cęgach widać różnicę między narzędziami do bona\sai a zwykłymi ogrodniczymi! Pewnieże drobniutkie gałązki czy ogonek liściowy mozesz ciachnąć nożyczkami byle były ostre, ale grubsze rzeczy - to juz inna sprawa, inne gojenie ran i inne efekty potem.
Anna Dorota
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Nie kazdy ma na tyle kasy zeby sie poswiecic ale wmiare jedzenia apetyt rosnie. Na warsztatach ktos ci pozyczy jedno drugie narzedzie i zobaczysz ich wyzszosc nad innymi i zdasz sobie sprawe ze sa niezastapione natomiast na poczatek nikt ci nie kaze kupowac odrazuMASAKUNI za 400PLN za sztuke i puki co mozesz smialo poslugiwac sie tym co masz pod reka.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
romanb
Posty: 252
Rejestracja: 23 paź 2005, 21:07
18
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: romanb »

Czesc Wam ;-)

Many podzielam Twoje zdanie w 100 %
Wiele razy pisalem ze bonsai to cudowne ale niestety nie jest tanim hobby.
Narzedzia japonskie wytrzymuja naprawde wiele czasu , jak sie o nie dba ,sa drogie ale wszystko co dobre ma swoja cene.
Zapomnij narzedzia Chinskie.
Jezeli myslisz powaznie sie tym hobby zajac, to zainwestuj w porzadny sprzet bo to polowa sukcesu.
Pozdrawiam Roman
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
18
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

Jasne Romku, ale kolega Kosma, musi sie przekonac czy to własnie to czego szuka, a to czasem moze troche potrwac... czyz nie tak? :wink:
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
cajetan

Post autor: cajetan »

co myślicie o narzędziach sprzedawanych na allegro?
podaje przykład:
http://www.allegro.pl/item159465871_noz ... onsai.html
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Jeżeli chodzi o te z załączonego linku to nie są złe.
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
Awatar użytkownika
jeszua
Posty: 45
Rejestracja: 08 paź 2020, 10:52
3
Imie i nazwisko: Przemysław

Post autor: jeszua »

bry,

dawno w temacie nic nie było, to aż sobie pozwolę na aktualizację dla ewentualnych szukających porad:

https://www.youtube.com/watch?v=b4LlSZC ... onsaiSquad

właśnie pojawił się ww. filmik z - nie pierwszą, rzecz jasna - oceną przydatności i "niezbędności" narzędzi do robienia bonsai. osobiście bardzo podoba mi się podejście "kombinerki nie wyglądają profesjonalnie, ale dają mniej więcej ten sam efekt, więc na początek wystarczą". mnie niby byłoby stać nawet na kilkaset złotych za narzędzie, ale... po co? znaczy teraz, kiedy mam 3 drzewka de facto na parapecie? człowiek zaczyna, kupi jedne mistrzowskie kleszcze za kilka stówek, a do gałązek czy liści z czym, nożyczkami krawieckimi? nie lepiej chińskie (uznanej marki, powiedzmy na dzień dzisiejszy Ryuga - tu akurat chyba są zmiany za ostatnich kilkanaście lat), za 1/4 ceny tych pierwszych, jakości wystarczającej do użycia kilka razy w roku? mam nożyczki, kleszcze - jakie ma to znaczenie przy pierwszych 3 drzewkach, czy utrzymają ostrość na 1000 czy 10.000 cięć, jeśli przez pierwsze lata wykonam ich góra kilkadziesiąt?

już tylko na marginesie odnotuję, że jeden ze znanych propagatorów sztuki bonsai, Peter Chan, do jednej ze swoich pierwszych książek użył wyłącznie zwykłego, ogrodniczego sekatora i innych podręcznych, powszechnie dostępnych narzędzi - by świadomie i celowo pokazać, że można 8)

jsz
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

jeszua pisze: 20 mar 2021, 15:14 już tylko na marginesie odnotuję, że jeden ze znanych propagatorów sztuki bonsai, Peter Chan, do jednej ze swoich pierwszych książek użył wyłącznie zwykłego, ogrodniczego sekatora i innych podręcznych, powszechnie dostępnych narzędzi - by świadomie i celowo pokazać, że można 8)
Mozna ale moim zdaniem, w naszym przypadku, wazne jest tez jak to ciecie bedzie wygladalo. Uzywajac sekatora mozemy "zmiazdzyc" galazke powodujac, ze zablizni sie nie w tym miejscu gdzie bysmy sobie tego zyczyli.
Oczywiscie podzielam zdanie, ze nie potrzebujemy od razu calego arsenalu narzedzi do bonsai...
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
jeszua
Posty: 45
Rejestracja: 08 paź 2020, 10:52
3
Imie i nazwisko: Przemysław

Post autor: jeszua »

bry,
oczywiście. moje podejście jest typowym (chyba) przedstawieniem dylematów zakupowych w warunkach ograniczonych możliwości i jednocześnie ograniczonego zapotrzebowania. no i może całe poszukiwania komuś do czegoś się jeszcze przydadzą 8)
tu inna propozycja "zestawu początkowego": https://bjornbjorholm.com/product/kikuw ... -tool-set/ - na yt gość prowadzi kanał o bonsai, mówi co i dlaczego

a ja sobie bajdurzę m.in. dlatego, że czytając co kupić (raptem kilka miesięcy temu) wziąłem sobie kleszcze półokrągłe-skośne, podczas gdy jak teraz patrzę, to niektórzy w ogóle ich nie używają, za to jako najbardziej podstawowe wymieniane są właśnie ukośne (concave), zaraz obok mocnych (dłuższych) nożyczek. no i teraz "muszę" się dozbroić...
jsz
ODPOWIEDZ