pora roku (?) - Fikus Benajmin

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Rychu
Posty: 7
Rejestracja: 25 lis 2009, 17:24
14
Imie i nazwisko: Pawel B.
Województwo: kujawsko-pomorskie

pora roku (?) - Fikus Benajmin

Post autor: Rychu »

Witam,
to moj pierwszy post na tym forum, choć śledze je juz od jakiegoś czasu,
przejżalem wiele tematow ale nie znalazlem odpowiedzi na moje pytanie.
Planuje kupić drzewko i sprobowac swoich sil z bonsai, planuje kupno Fikusa Benjamina, lub jakiegoś z Fikusów,
moje pytanie brzmi: czy o tej porze roku jest sens kupować roślinke, i czy przeżyje przesadzanie itd..
Zwracam się do Was bo wiem, ze wiekszosc forumowiczow ma doswiatczenie,
a ja niebardzo znam sie na roślinach..
Nie chodzi mi o to zeby odrazu ciąć, drutwać itp. tylko zeby narazie sobie rosła.
Licze na dobrą radę, z góry dziękuje i pozdrawiam wszystkich ;)
Ostatnio zmieniony 26 lis 2009, 22:27 przez Rychu, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Paweł
Loongi
Posty: 119
Rejestracja: 30 lip 2009, 21:21
14
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: mazowieckie

Post autor: Loongi »

..
Ostatnio zmieniony 17 wrz 2014, 23:09 przez Loongi, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam
Sebastian
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

Cześć.

Po zakupie na Twoim miejscu od razu bym przesadził rośline. Nie stresuj drzewa dwa razy, pierwszy raz aklimatyzacją, a drugi przesadzeniem. Poczytaj o tym jaki warunki zapewnić fikusowi oraz roślinie po przesadzeniu. Zastosuj dobrze przepuszczalne podłoże. Na forum znajdziesz wiele dobrych przepisów ale dobrze zweryfikuj wszystko, ale i tak z przesadzeniem wstrzymałbym się do wczesnej wiosny. Powodzenia

Pozdrawiam
Rychu
Posty: 7
Rejestracja: 25 lis 2009, 17:24
14
Imie i nazwisko: Pawel B.
Województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: Rychu »

O przesadzaniu pomyślałem z tego względu, ze w tych doniczkach sklepowych te rośliny moim zdaniem sie męczą,
z reguly sa jakieś male i wogóle kiepsko to wyglada i pomyślałem o wsadzeniu jej odrazu do czegos wiekszego,
ale zobaczymy jak juz kupie.

Wielkie dzięki za odpowiedzi, na pewno poszperam jeszcze i wrazie problemow licze na . forumowiczow ;)
pozdrawiam.
Pozdrawiam, Paweł
Tadek
Posty: 122
Rejestracja: 24 lip 2008, 17:16
15
Imie i nazwisko: Tadeusz Bednarczyk
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tadek »

Rychu

Nie słuchaj się ludzi co 3 m-ce temu rozpoczęli swoją przygodę z bonsai lub przygodę z forum o bonsai i już doradzają.
Przeczytaj temat powyżej Twojego, pt. Zastanów się zanim coś kupisz a szczególnie tekst SeedKrisa !!!

Tadek
Rychu
Posty: 7
Rejestracja: 25 lis 2009, 17:24
14
Imie i nazwisko: Pawel B.
Województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: Rychu »

Dzięki Tadek, czytałem ten temat i analizowałem ;)
Jakoś tak wyszło ze kupiłem dzisiaj Benjamina, w leroy merlin bo tam mam najblizej,
3 dość cienkie roślinki w doniczce, około 38cm od ziemi do najwyżej połozonego liscia,
moje plany co do drzewka jak narazie to dać troche czasu zeby sie oswoiło, później przesadze do innej doniczki,
gdy przybierze troche masy to podcinam niepotrzebne gałąski z dołu i owine rafią zeby kiedyś moze sie zrosły,
a póżniej sie zobaczy. nie wiem jeszcze w jakim stylu chce uformowac roslinke ale na to chyba jeszcze czas,
zobaczymy jak bedzie wyglądać jak troche podrośnie.

kolejne pytanie przy okazji:
Czy czekać az drzewka urosną na grubośc, czy odrazu po przesadzeniu mogę związać je rafia ?

Dodam kilka fotek, moze przyjdą wam do głowy jeszcze jakieś uwagi, rady na temat drzewka.
przy samym podłożu:
Obrazek
bardziej z gory:
Obrazek
całość:
Obrazek
Pozdrawiam, Paweł
ODPOWIEDZ