Donica hmm

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Mateo
Posty: 3
Rejestracja: 03 paź 2009, 11:18
14
Imie i nazwisko: Mateusz Wozniakowski
Województwo: zachodniopomorskie

Donica hmm

Post autor: Mateo »

No cóż pytanie moje was rozbawi a możę i nie. Dlaczego większość drzewek bonsai stoi w niskich donicach w czym przeszkadzają wysokie ? i czy to ma znaczenie i przekłada się w jakiś sposób na urodę naszego drzewka ?
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Bon - drzewo/ roslina
Sai - misa - poczatkowo byly to tace pozniej zaczeto lepic specjalne donice do rosliny. Roslina ukształtowana w forme dorosłego drzewa w zwyklej donicy nie wygladala by tak dobrze z perspektywy. Dodatkowo mala donica pozwala na lepsze dotlenienie korzeni i prace nad rosliną. Musisz zauwazyc ze wiekszosc bonsai uformowanych w kaskady jest w wysokich donicach :)
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Mateo
Posty: 3
Rejestracja: 03 paź 2009, 11:18
14
Imie i nazwisko: Mateusz Wozniakowski
Województwo: zachodniopomorskie

Post autor: Mateo »

Czyli z całą pewnością powinien najdować się w niskiej... hmm szkoda bo moje drzewko a dokładniej fikus ginseng (ufff długo zajeła mi identyfikacja) jest w sporawej donicy, a z tego co wyczytałem na tym forum to najlepiej zabieg przesadzania i podcinania korzeni wykonać latem, czy może ja coś źle zrozumiałem ?:)
Awatar użytkownika
lukipela
Posty: 156
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:47
16
Imie i nazwisko: Pawel F
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Post autor: lukipela »

Witaj
Po pierwsze fikus ginseng to nie odmiana fikusa tylko handlowa nazwa fikusów (najczęściej retusa) o przerośniętych korzeniach spichrzowych.Po drugie ciężko je nazwać bonsai,choć wyglądają ciekawie (ale najlepiej wklej zdjęcie).No i po trzecie u indoorów pora przesadzania nie ma tak wielkiego znaczenia ale jeśli zamierzasz podcinać korzenie to najlepiej wczesną wiosną.
...
Zmijka
Posty: 1
Rejestracja: 08 lis 2009, 11:06
14
Imie i nazwisko: Agnieszka S
Województwo: opolskie

Post autor: Zmijka »

Tak apropo fikusa ginseng..skusilam sie na kupno jednego i mam teraz wielki problem...
Drzewko wygladalo slicznie, ale podlalam je tylko raz i od tego czasu zaczely opadac liscie (szczegolnie widoczne z jednej strony, gdzie drzewko stalo przy scianie) a ziemia zaczela plesniec...zmienilam miesce drzewka na bardziej naslonecznione,ale to nie pomoglo..Nadal ziemia jest bardzo mokra a roslina 'gubi' liscie...

Prosze o ., bo serce mi sie kroi ze taka ladna roslinka pada a ja nie wiem jak jej ....
czy powinnam je przesadzic?
Jesli tak to prosze o porade do jakiej ziemi powinnam je przesadzic?
z gory slicznie dziekuje za ..

pozdrawiam
ODPOWIEDZ