Kolejność zabiegów

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
JurasM_PL
Posty: 16
Rejestracja: 24 lis 2008, 08:17
15
Imie i nazwisko: Jurek M
Województwo: śląskie

Kolejność zabiegów

Post autor: JurasM_PL »

Witam
Od kilku miesięcy jestem posiadaczem dwóch Bonsai z supermarketu (Sagaretia i Podocarpus). Przeżyły dość dobrze zimę i z racji tego że zbliża się wiosna konieczne są zabiegi pielęgnacyjne.
Planuję je przesadzić do trochę większych pojemników (obecnie zaczyna brakować im miejsca oraz jakość ziemi jest nie najlepsza) a następnie podciąć (Sagaretię dość mocno aby się lepiej rozkrzewiła) oraz trochę odrutować.
1. Czy mogę te zabiegi wykonać jednocześnie, czy raczej powinienem rozłożyć je w czasie?
2. Jeżeli powinny być rozciągnięte w czasie to w jakich odstępach i w jakiej kolejności powinny być zrobione?
Może niektórym wydają się śmieszne moje pytania ale wolę zapytać niż coś sknocić.
Z góry dziękuje za wszelkie sugestie i wyjaśnienia.
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

1. Nie polecam łączenia przycinania z przesadzeniem szczególnie na surowym materiale.

2. Kolejność zależy co chcesz zrobić. Polecam prace nad kondycja. Jeden zabieg w roku bedzie odpowiedni. Teraz przesadz bez zadnego ciecia. Caly rok niech zarasta. Pożniej przytnij i możesz zadrutować.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
krysztof
Posty: 151
Rejestracja: 22 paź 2006, 12:08
17
Imie i nazwisko: Krzysztof H
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: krysztof »

Możesz swobodnie przyciąć korzenie jednocześnie z górą i przesadzeniem do większej donicy. Pobudzisz do rozrostu jednocześnie dół i góre . Tylko może najpierw poczytaj o przycinaniu żebyś za dużo nie powycinał :-) . Pozdrawiam
Krzysztof

Jestem tu, aby nauczyć się.
ODPOWIEDZ