czy mozna teraz drutowac ??

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Awatar użytkownika
pawel18
Posty: 182
Rejestracja: 06 maja 2007, 14:50
17
Imie i nazwisko: Pawel Glowiak
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: JarosÂław

czy mozna teraz drutowac ??

Post autor: pawel18 »

chodzi mo o drutowanie indoorow , mozna je teraz drutowac czy lepiej poczekac do wiosny ?? mowa o fikusach .
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

Mozesz spokojnie drutować teraz. O tyle lepiej, ze druty nie beda za szybko wrastać. Ja wlasnie zabieram sie za swoje. Zdejme zapewne na przelomie wiosny/lata 2009.
Awatar użytkownika
pawel18
Posty: 182
Rejestracja: 06 maja 2007, 14:50
17
Imie i nazwisko: Pawel Glowiak
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: JarosÂław

Post autor: pawel18 »

dzieki Szymonie ale jak jest wtedy z odrostami ?? bo jak wiadomo trzeba co nie co przyciac , bo jak wiadomo drzewka po okresiewegetacji puszczone w samopas dosc sporo sie rozkrzewily , no i wlasnie czy jak poprzecina sie galazki to czy pedy ktore wypusci zima nie beda zbyd rozciagniete ?? czy moze usuwa sie te rozciagniete pedy wiosna , kiedy dzien robi sie dluszy ??
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Najlepiej drutować fikusy w okresie letnim a to dlatego, że przy przerzedzeniu/przycięciu rośliny szybko ona zarasta na nowo. Nie zaszkodzi jak zadrutujesz kiedy indziej - czy w zime czy na jesień czy na wiosne - bo rosną one cały rok w domu (to tak jak z przesadzaniem - janp przesadzam o dowolnej porze roku - ale wiadomo, że najlepiej na wiosne)

Co do długich pędów (dzikich) to rosną one takie kiedy:
- roślina stoi w cieniu i nie ma słońca
- jest za dużo nawożona
- za dużo podlewana (wiadomo na jesień mniej sie podlewa niż w wakacje)
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

Paweł,

osobiście nie jestem zwolennikiem drutowania fikusów latem. A to dlatego, że moje wylatują na zewnątrz w momencie, gdy temperatura w nocy zaczyna przekraczać 13-15 st.C. W tym momencie (choć trzymam drzewa w stanowisku półcienistym) zaczyna się mocny, dynamiczny wzrost. Szacuję, że 3-4 razy szybszy, niż w sezonie jesienno-zimowym. Drutowanie w tym momencie jest pozbawione sensu (zaznaczam, że mówię o figowcach trzymanych na zewnątrz), szczególnie górnych partii drzewa (od 2/3 w górę), gdzie wzrost jest najdynamiczniejszy. Po 2-3 tygodniach masz druty wrośnięte w korę, które będą musiały zostać usunięte. Oczywiście można załozyć nowe, ale to dość upierdliwe i jak by nie patrzeć, kosztowne.

Szymon
Awatar użytkownika
pawel18
Posty: 182
Rejestracja: 06 maja 2007, 14:50
17
Imie i nazwisko: Pawel Glowiak
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: JarosÂław

Post autor: pawel18 »

moje fikusy tez wlasnie staly latem na dworze . o tym ze druty sie szybko wrastaja to wiem , bo zalozylem na jednej galazsce drut i po 3 tygodniach juz byl wrosniety . w okresie jesienno zimowym nie nawoze roslin , stoja na wschodnim parapecie wiec swiatla maja nie za wiele z podlewaniem postepuje ostroznie i podlewam wtedy kiedy jest potrzeba . mam nadzieje ze to wystarczy i nowe pedy za bardzo sie nie wyciagnal . dzieki chlopaki , pozdrawiam
ODPOWIEDZ