pinia- czy siÄ™ nadaje na bonsai

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
ximian
Posty: 5
Rejestracja: 05 lis 2007, 18:09
16

pinia- czy siÄ™ nadaje na bonsai

Post autor: ximian »

Witam
Mam pytanie odnośnie drzewka zwanego pinia. Mam dwa drzewka w doniczkach wysokości około 50cm mają już nieco ponad 10 lat odkąd wyrosły z ziarenka.Czy to drzewo nadaje się bonsai oraz czy ktoś z szanownych forumowiczów już bawił się tym drzewkiem.
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

W zasadzie każde drewniejące drzewo czy krzew nadaje sie na bonsai - ale nie każdy egzemplarz drzewa czy krzewu ma predyspozycje do tego, zeby zostać bonsai. Po prostu z jednego można zrobić bonsai stosunkowo szybko, z innego nawet po latach nie zrobisz czegoś ładnego - zależy to od budowy, układu gałęzi itd.

Czy twoje pinie są wystarczająco rozgałęzione, czy mają ładny pień? Bez zdjęcia nic nie da się powiedzieć, wiedząc jedynie, że mają 10 lat.
Anna Dorota
ximian
Posty: 5
Rejestracja: 05 lis 2007, 18:09
16

Post autor: ximian »

Dzisiaj zrobie im zdjęcia.Tak będzie najprościej.
ximian
Posty: 5
Rejestracja: 05 lis 2007, 18:09
16

Post autor: ximian »

Dołączam zdjęcia jednego z drzewek pinii które zamierza przeznaczyć na bonsai. Dziwne to drzewko wg. mnie bo występują na nim dwa rodzaje igieł jedne krótki i drugie dlugie na czubkach. W sumie drzewko mam juz kilka...kilkanaście lat i nie chciał bym zbyt pochopnie ciąć.
Załączniki
pinia.jpg
pinia.jpg (39.59 KiB) Przejrzano 3777 razy
ximian
Posty: 5
Rejestracja: 05 lis 2007, 18:09
16

Post autor: ximian »

Drzewko drugie.Dwa lata temu całkiem nieźle mi oba drzewa podrosły bo wymieniłem im ziemie na :-) 50% ziemi przejedzonej przez rosówki, dzdzownice chodowane przezemnie w akwarium na ryby 40% suchej krowiej kupy i reszta kulki styropianu....rozły jak sałata.
Załączniki
pinia2.jpg
pinia2.jpg (34.55 KiB) Przejrzano 3775 razy
armin
Posty: 188
Rejestracja: 04 paź 2007, 12:57
16
Lokalizacja: SwarzĂŞdz

Post autor: armin »

Z tego, co widać na zdjęciach, niewiele można zrobić. Zdecydowanie brakuje gałęzi II, nie mówiąc już o III rzędzie. Jeśli jednak chcesz zaryzykować, to z drugim drzewkiem, jednak konieczna jest poprawa jego kondycji. Brązowe igły świadczą, że coś jest nie tak. Ponieważ jest to sosna, to czeka Cię sporo lat zagęszczania zanim pojawią się zaczątki czegoś, co możesz nazwać bonsai.
Pozdrawiam z okolic Poznania
Awatar użytkownika
Sebastian Plonkowski
Posty: 20
Rejestracja: 12 sty 2007, 17:24
17
Lokalizacja: PÂłoty k/Zielonej GĂłry

Post autor: Sebastian Plonkowski »

To podłoże co napisałeś coś mi nie pasuje jeżeli chodzi o sosnę, może dlatego ich kondycja jest jaka jest. Ja mam posadzone co prawda dwa lata temu z nasion pinie ale wyglądają trochę lepiej ! (Także proponował bym na wiosnę zmianę podłożą).
Pozdrawiam Sebastian Plonkowski !!!!!!!
ximian
Posty: 5
Rejestracja: 05 lis 2007, 18:09
16

Post autor: ximian »

Oki.
Dziekuję za uwagi. To Do wiosny postaram się drzewka jakoś przezimować. Czy pinia wymaga przemrożenia. Jak tylko pojawia się mróz zabieram drzewa do domu i kilkanaście dni trzymam w garażu w chłodzie a potem stawiam na oknie w pokoju. Co do tych brązowych igieł to dziękuję za podpowiedz. Podejżewam jednego z domowników zafascynowanego sztucznymi środkami nawozowymi, że coś podsypał....już ja się z nim rozllicze.
ODPOWIEDZ