szczepiony ficusik

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Awatar użytkownika
lukis9
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2006, 17:13
18
Imie i nazwisko: LukaszSz
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

szczepiony ficusik

Post autor: lukis9 »

Witam!

Niedawno kupiłem Ficusa. Nawet ciekawe marketsai z interesującym nebari i predyspozycjami do kaskady:).
Otóż, Ficus został stworzony przez liczne szczepienia ficusików retusa. Nie jestem pewny czy nazywa się to szczepieniem,ale pień tego bonsai posiada liczne ślady połączeń ,tak jakby na kształt ostateczny przyczyniło się wiele różnych konarów i części pnia innych ficusów.
Tak chyba powstają te duże i okazałe marketsai. W krótkim czasie uzyskują ciekawe bonsai przez szczepienie...
Problem polega na tym,ze górna część tego bonsai została stworzona z innego gatunku ficusa niż fius retusa. Wydaję mi sie że to ficus microcarpa.
Ficus microcarpa tworzy koronę drzewka, pozostałą część drzewka tworzą szczepienia ficusa retusa.
Myślę,że należałoby się pozbyć tego mankamentu przez ścięcie korony f. microcarpa do pnia tworzonego przez f. retusa.
Czy to dobra pora na taki zabieg? Drzewko pozbędzie się przecież całej korony.
Zaznaczam,że Ficus jest u mnie zaledwie 3 dni i nie wiem czy poczekać na aklimatyzację drzewka i wstrzymać się z cięciem do wiosny. Zbliża się pora zimowa a owe światło nie będzie sprzyjać nowym przyrostom.

2 pytanie:
Bonsai posadzony jest w doniczce zawierającej włókna palmy, czy przesadzić go jak najszybciej, czy czekać z aklimatyzacją??
Pozdrawiam,
ŁukaszSz
http://bonsai-niwaki.blogspot.com
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Przydałaby się fotka, coś mi się nie chce wierzyć, żeby ktoś się bawił w szczepienie fikusów, tego się raczej w ogóle nie widuje...

Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie: poczekaj do wiosny, przy takich operacjach im więcej światła ma roślina - tym lepiej. Z przesadzamniem poczekałabym z tydzień.
Anna Dorota
Awatar użytkownika
lukis9
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2006, 17:13
18
Imie i nazwisko: LukaszSz
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: lukis9 »

Drzewko wygląda tak jak opisałem:), a fotki zarzucę dopiero za dwa tygodnie jak zjadę do domku:)
no i przesadzę go za tydzień, może dwa.

Dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam,
ŁukaszSz
http://bonsai-niwaki.blogspot.com
ODPOWIEDZ