Jaka gleba??

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Awatar użytkownika
fawin
Posty: 186
Rejestracja: 31 lip 2007, 15:17
16
Imie i nazwisko: Krystian P.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ustroń

Jaka gleba??

Post autor: fawin »

Witam, kupilem niedawno (ok. 2 tygodnie temu) fikusa ginseng (popularna "marchewke") w markecie, ktora jest posadzona w rodzaju mieszanki jakiejs gleby z czyms podobnym do wlukien kokosowych. Przeczytalem na tym forum ze taka gleba ma same minusy, poza tym, ze dobrze trzyma wilgoc. Drzewko sie juz zaklimatyzowalo, bo ma duzo nowych lisci i chcialbym je przesadzic na razie nie do donicy do bonsai lecz do normalnej tylko wiekszej donicy. I mam pytanie jaka mieszanke glebowa moge uzyc, czytalem ze moze byc torf, akadama i piasek,ale nie wiem w jakich proporcjach i czy akadame mozna czyms zastapic.

PS: czytalem tez ze mozna posadzic fikusa w zwyklej ziemi kwiatowej o Ph 6.

Z gory dzieki za .. Jesli temat podobny sie pojawil, to przepraszam; szukalem lecz nie znalazlem. Wszystkie powyzsze info. pochodza z tego forum.
"Nie wywyższaj się, nie unoś, bądź skromny, szanuj innych i Ty będziesz szanowany"
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Akadame z ziemia uniwersalna i piaskiem wymieszac 1:1:1,i na dno wysypac jeszcze drenaź.Zamiast akadamy mozesz sprubować zwirek kwarcowy dosyc drobny
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Żwirek nie zastąpi akadamy! Jeśli bez niej, to już lepiej drobny żwirek akwarystyczny (taki bardzo gruby piasek, o ziarnach 2-3 mm) i ziemia uniwersalna.
Anna Dorota
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Aniu o taki zwirek mi chodziło,a zwirek 2,3mm to nie jest absolutnie bardzo gruby :-)
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Awatar użytkownika
Anarhis
Posty: 113
Rejestracja: 12 wrz 2006, 14:03
17
Imie i nazwisko: Grzegorz Sz
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Piekary ÂŚlÂąskie

Post autor: Anarhis »

Jako geolog mogę powiedzieć, że 2 mm to granica pomiędzy frakcjami piaskową i żwirową a więc 2 mm to albo gruby piasek albo drobny żwirek :) także oboje macie racje.
Wszystko ma swoje dwie strony...
Awatar użytkownika
fawin
Posty: 186
Rejestracja: 31 lip 2007, 15:17
16
Imie i nazwisko: Krystian P.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: fawin »

Czyli moge ziemie uniwersalna z piaskiem i drobnym zwirkiem wymieszac w proporcji 1:1:1? Mam jeszcze jedno pytanie: co to takiego ten drenaz, slyzalem ze to otwory w donicy przez ktore dostaje sie powietrze, ale Piotr Mochocki napsal zeby "wysypac na dno drenaz" i prosze o wyjasnienie.
"Nie wywyższaj się, nie unoś, bądź skromny, szanuj innych i Ty będziesz szanowany"
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Te dziurki kótre sa w doniczce,to otwory drenazowe,pomagaja one w cyrkulacji powietrza do korzeni,i słuza one odpływowi nadmiernego poziomu wody,czyli jeżeli podlewasz drzewko,i ona sie napije,resztka wody zbednej wypływa,nie powodujac"bagna"w doniczce i co za tym idzie gnicie korzeni
Drenaż wysypuje sie na samym spodzie,jest to podloze,które ma ułatwic spływaniu wody,i dostawanie sie powietrza do korzeni.Drenaż jednak powinien składac sie juz ze zwirku grubego,najlepiej sprawdza sie w tej sutuacji keramzyt dostepny w sklepach np budowlanych,moze byc równiez tłuczona cegła,ale wydaje mi sie ze nie powinines miec problemu z dostaniem keramzytu,wiec lepiej keramzyt,równiez mozesz wysypac na drenaz akadame
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Awatar użytkownika
fawin
Posty: 186
Rejestracja: 31 lip 2007, 15:17
16
Imie i nazwisko: Krystian P.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: fawin »

Dzieki wszystkim. :)
"Nie wywyższaj się, nie unoś, bądź skromny, szanuj innych i Ty będziesz szanowany"
ODPOWIEDZ