jaka ziemia ?

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
hnr
Posty: 4
Rejestracja: 02 mar 2007, 20:43
17
Lokalizacja: KrakĂłw

jaka ziemia ?

Post autor: hnr »

witam wszystkich

jestem poczatkujacym hodowca bonsai ;) i chcialem sie dowiedziec jaka bedzie dobra ziemia dla wiązu drobnolistego zeby go przesadzic ? Czy sama Akadama wystarczy czy trzeba ja mieszac z jakas inna??


tak wyglada moje drzewko , napiszcie czy wyglada w miare dobrze czy trzeba cos przy nim duzo popracowac? Obrazek
Awatar użytkownika
Stojek
Posty: 17
Rejestracja: 04 lut 2007, 10:30
17
Lokalizacja: TarnĂłw

Post autor: Stojek »

Witam,
Podłoże do wiązów:
Akadama / torf / drobny żwirek granitowy – 1/1/3
Kwasowosć dla wiązów:
pH – 6.0 do 7.5

W samej akadamie sadzi sie przewaznie starsze okazy - powyzej 10 lat. Akadama mozesz posypac wierzch ziemi.

Twoja drzewko to typowe drzewko z marketu, tyle że mało poskrecane - tym lepiej. Sztuka bonsai ma odzwierciedlac przyrode, a tam cieżko byłoby znaleść powywijane na wszystkie strony drzewo... Co do Twojego wiązu to korona ładnie sie zagestnia. Teraz wybierz sobie forme jaka chcesz osiagnać i daz do niej. Przycinaj tylko to co jest konieczne. Pozwól koronie sie zagestnić.
Hmmm... Drogi Hnr, kazde drzewko wymaga od nas pracy, wysiłku. Drzewko Cie ma cieszyc, ma byc idealne, przy kazdym spojrzeniu na niego masz byc z niego dumny... no i z siebie - a czy osiagniesz to od czasu do czasu podlewajac? NIE! Drzewko wymaga ciagłej pracy...
No cóz - życze powodzenia :wink:
Oto w ciszy spada gwiazda,
Przez miliony swietlnych lat...

Pozdrawiam,
Stojek
hnr
Posty: 4
Rejestracja: 02 mar 2007, 20:43
17
Lokalizacja: KrakĂłw

Post autor: hnr »

dzieki za odpowiedz
mam jeszcze pytanie nie uwazasz ze lepiej by moglo wygladac jakby pien byl troche wyzszy ? obecnie ma 7 cm i ttroche nieproporcjonalnie chyba wyglada , wiem ze na pogrubienie pnia musi byc wieksze naczynia albo gleba ale czy na wzrost wzwyz tez to wystarczy ?
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Stojek napisał
cieżko byłoby znaleść powywijane na wszystkie strony drzewo...
Noooo rzeczywiscie:
Załączniki
Mallorca-03.jpg
Mallorca-03.jpg (55.4 KiB) Przejrzano 11637 razy
natura_sosna_oscista.jpg
natura_sosna_oscista.jpg (69.68 KiB) Przejrzano 11638 razy
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
Stojek
Posty: 17
Rejestracja: 04 lut 2007, 10:30
17
Lokalizacja: TarnĂłw

Post autor: Stojek »

hnr pisze: mam jeszcze pytanie nie uwazasz ze lepiej by moglo wygladac jakby pien byl troche wyzszy ? obecnie ma 7 cm i ttroche nieproporcjonalnie chyba wyglada , wiem ze na pogrubienie pnia musi byc wieksze naczynia albo gleba ale czy na wzrost wzwyz tez to wystarczy ?
Jeśli chcesz by Twojemu drzewku sie korona rozrosła najlepiej było by przesadzić do donicy roboczej, wiekszej, głębszej. Wspomaga to rosniecie drzewka, rozwijanie sie nowych pędw. W donicy do bonsai drzewko rozwija sie duzo wolniej, przewaznie sadzi sie do niej juz ukształtowane drzewko. Jesli chcesz by pień był wyższy musisz wyprowadzic boczna gałaĽ tak by powstał z niej wierzchołek - zrobisz to przy . drutu.

hmmm... Bolas, prawda, że cieżko było? \:D/ hehe Wiesz? Chodziło mi o to, że wychodząc do parku czy lasu trzeba byłoby sie troche nachodzic... Co nie znaczy ze sie nie trafiaja. Stanowią przytłaczajaca mniejszośc :wink:
Oto w ciszy spada gwiazda,
Przez miliony swietlnych lat...

Pozdrawiam,
Stojek
hnr
Posty: 4
Rejestracja: 02 mar 2007, 20:43
17
Lokalizacja: KrakĂłw

Post autor: hnr »

Stojek pisze: Jesli chcesz by pień był wyższy musisz wyprowadzic boczna gałaĽ tak by powstał z niej wierzchołek - zrobisz to przy . drutu.

a o co chodzi z ta boczna galezia bo nie wiem o co chodzi ? mam do tego uzyc juz istniejacej czy moze sprowokowac drzewko do wypuszczenia nowej?
Awatar użytkownika
Stojek
Posty: 17
Rejestracja: 04 lut 2007, 10:30
17
Lokalizacja: TarnĂłw

Post autor: Stojek »

Istniejącej.
Oto w ciszy spada gwiazda,
Przez miliony swietlnych lat...

Pozdrawiam,
Stojek
hnr
Posty: 4
Rejestracja: 02 mar 2007, 20:43
17
Lokalizacja: KrakĂłw

Post autor: hnr »

no tak ale nie wiem czy mnie dobrze zrozumiales
chodzilo mi o ten pien co jest pomiedzy korzeniami a korona a nie o powiekszenie korony , bo przeciez jak wyprowadze galaz to bede mial jedynie wieksza korone , przynajmniej tak to sobie wyobrazam
pawelo73
Posty: 158
Rejestracja: 02 wrz 2006, 22:11
17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: pawelo73 »

Jak już powyżej napisano (trzeba tylko uważnie czytać) wyprowadzenie nowego wierzchołka przyspieszy wzrost i rozrost pnia na grubość - jeśli chcesz zachować taką wysokość drzewka jak teraz to po prostu pozwól jednemu pędowi rosnąć swobodnie w górę (nie pozwalając zbytnio rozrastać się pędom bocznym z niego wybijającym) i za powiedzmy 10 lat wytnij go w całości, a koronę na wybranej wysokości formuj zupełnie niezależnie. Myślę że jako nowy przewodnik najlepiej wybrać gałązkę rosnącą z tyłu kompozycji, żeby ewent rana po usunięciu nie szpeciła drzewka.
pozdr
Paweł Dembek
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Stojek jakbysmy mieli podchodzic do tej sztuki jako formowanie tylko takich drzew jakie nas otaczaja to wystawy w Polsce bylyby najnudniejsze. Nie byloby pieknych bonziow tylko same parkowe kolosy. :) Ale wiem o co chodzi. :D
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
tadzimierz

Post autor: tadzimierz »

"Mieszanka - akadama, torf wysoki i ziemia kwiatowa w proporcji 1:1:1. Jest to tańsza alternatywa dla czystej akadamy. Polecamy głównie do drzew liściastych.

Opakowania 1 litrowe"

A to+żwir mogłoby być?
ODPOWIEDZ