formowanie

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
bright_orangee

formowanie

Post autor: bright_orangee »

witam... mam pytanie co do formowania sageretii.. wygląda ona tak

http://img267.imageshack.us/img267/1464/dsc7521ym6.jpg

mianowicie ona juz niedaleko korzonków ma juz twardy pien, gdybym chciał ją odrutować. to jak ja mam to robić by ona zaczęła się wyginac by uzyskac np taki efekt:

http://www.bonsaigardener.org/bonsai-ar ... lum-lg.jpg

nie chodzi mi o doskonale taki.. ale po prostu drutem nie wzmocnie tak pieńka by zaczęła sie zaginać :> przynajmniej tak mi się wydaje.czy mam to deliaktnie zrobic a natura zrobi swoje?

i Jeszcze mam pytanie co do ziemi. roslinke kupiłem w leroy merlin.. i ziemia jest jak dla mnie tam bardzo upchana, przy delikatnym nawet podlewaniu ona spływa i nie ma jak sie zatrzymac na zimi tylko wylatuje spoza doniczke.. i jezeli chciałbym zminić ziemię, to moge teraz? do tego chciałem jeszcze kamień pomiędzy korzenie wpleść.
prosze o .

pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Agula76
Posty: 82
Rejestracja: 27 wrz 2006, 11:31
17
Imie i nazwisko: AgaG
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Agula76 »

Nic z tego ! Pień jest zbyt krótki, zdrewniały i za gruby, żeby zrobić z niego takie esy floresy :twisted: Z tego co widzę powinieneś skupić się na uporządkowaniu korony. Masz pole do popisu przy tej roślince. Jeśli chodzi o podlewanie : kup sobie spryskiwacz z regulacją strumienia, to załatwi sprawę podlewania. Nic nie będzie wypływać poza doniczkę. I nie przesadzaj jej teraz. Daj jej odetchnąć ze dwa miesiące. Życzę miłej pielęgnacji :)

Pozdr.
Aga
bright_orangee

Post autor: bright_orangee »

a jeżeli odczekam troche z tym pniem by dalej rosnął... będzie sie go dało chociaz delikatnie uformować :>?? takie na górze odstające gałazki luzem mogę bez problemu obcinać.. co nie :>?
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Pień nie będzie "rosnął" tak jak sobie to wyobrażasz. Co jest obcięte, takie już pozostanie. W takich wypadkach chcąc sprawić żeby pień był wyższy, formuje się go z jednej z gałązek, stawiając ją pionowo (mówiąc w dużym skrócie) Z czasem zastępuje ona pień i wypuszcza swoje własne gałązki. Ale nie ma mowy, żebyś zrobił z tego coś co wyglądałoby jak to drzewko którym się inspirujesz. To materiał mówi nam, co mozemy z niego zrobić, nie odwrotnie.
Anna Dorota
ODPOWIEDZ