Co to za drzewko ??

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
pawelo73
Posty: 158
Rejestracja: 02 wrz 2006, 22:11
17
Lokalizacja: Gdynia

Co to za drzewko ??

Post autor: pawelo73 »

Niezły materiał na bonsai, forma sokan :-) . Na fotce tego nie widać ale jest to drzewko dwupienne. Mniejsze (po prawej stronie na dole) ma właściwie formę miotlastą. Starsze drzewa tego gatunku rosnące opodal mają drobne czerwone owoce (takie jagody?). Widać, że pędy są krótkie prawdopodobnie poobgryzane przez zwierzęta. Niestety nie udało mi się ustalić co to może być - może jakaś odmiana irgi?
Załączniki
co to za drzewko 1.jpg
co to za drzewko 1.jpg (92.11 KiB) Przejrzano 7924 razy
co to za drzewko.jpg
co to za drzewko.jpg (92.46 KiB) Przejrzano 7924 razy
co to za drzewko 2.jpg
co to za drzewko 2.jpg (92.35 KiB) Przejrzano 7924 razy
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

Prawdopodobnie zdziczała siewka Jabłoni , nie polecam na początek lepiej Jałowiec..
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
pawelo73
Posty: 158
Rejestracja: 02 wrz 2006, 22:11
17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: pawelo73 »

to takie jabłonie mają małe czerwone owoce wielkości wiśni ??
pozdr
Paweł D.
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

A ja mam pytanie - co czyni je dobrym materiałem?
Pień jest raczej cienki, a po radykalnym przycięciu wcale sie nie będzie zwężał.
WyprowadĽ mnie z błędu jeśli się mylę.
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

fidel, owszem material nie jest za ciekawy, ale pamietajmy ze piekne bonsai moze byc rowniez z cienkim pniem :wink: patrzenie pod kątem pnia moze wprowadzic w błąd :wink:
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
pawelo73
Posty: 158
Rejestracja: 02 wrz 2006, 22:11
17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: pawelo73 »

no dobra zdjęcie nie zostało zrobione tak by przedstawiać materiał na bonsai ale by umożliwić identyfikację gatunku - patrzycie na cieńki pień a tymczasem nie to mi się spodobało, spodobał mi się ten niższy pień, który jest niestety słabo widoczny. Postaram się zrobić jeszcze jedną fotkę tak żeby było widać dokładnie o co chodzi.
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Ale lepiej zrób też zdjęcie owoców i liści tych pozostałych drzew.
Niestety po liściach jabłoni nie sposób właściwie określić, czy ma małe czerwone owoce, czy większe czerwone, czy małe żółte itd. Jeśli to samosiejka, to nie możesz też liczyć na to, że będzie kwitnąć i owocować w ciagu kilku lat, jabłonie potrzebuja na to raczej kilkunastu, dlatego rozmnaża się je przez szczeienie na podkładkach, nie przez siew.
Anna Dorota
pawelo73
Posty: 158
Rejestracja: 02 wrz 2006, 22:11
17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: pawelo73 »

No dobra kolejna seria zdjęć. Corfi ma chyba rację że to jabłoń. Drzewko w sąsiedztwie (pierwsze 3 zdjęcia) z daleka wygląda podobnie, ale z bliska już nie - na niektórych gałązkach ma nawet kolce i raczej inne liście, choć trudno ocenić bo prawie wszystkie są ogryzione (nie mogłem tam dotrzeć wcześniej bo jest otoczone jakimiś chaszczami :x ).
Natomiast domniemana podejrzana o to że jest jabłonią ma 12 cm obwodu pnia tuż poniżej rozgałęzienia (widełek) na dole - to chyba wystarczy, a może za mało? :wink: . Jeżeli się nada to planowane wykopki wiosna 2008 r. Jedyny problem to taki że wyższy pień jest nieco cieńszy od niższego, a zgodnie z zasadami stylu sokan powinno być odwrotnie, no ale zobaczymy. Dzięki Anno ale kwiatków lub owoców raczej nie oczekuję :-P
pozdr
Paweł
Załączniki
coÂś innego 2.jpg
coÂś innego 2.jpg (96.47 KiB) Przejrzano 7778 razy
coÂś innego 1.jpg
coÂś innego 1.jpg (98.05 KiB) Przejrzano 7778 razy
coÂś innego.jpg
coÂś innego.jpg (91.79 KiB) Przejrzano 7778 razy
jabÂłoĂą 2.jpg
jabÂłoĂą 2.jpg (91.04 KiB) Przejrzano 7778 razy
jabÂłoĂą 1.jpg
jabÂłoĂą 1.jpg (90.05 KiB) Przejrzano 7778 razy
jabÂłoĂą.jpg
jabÂłoĂą.jpg (96.66 KiB) Przejrzano 7778 razy
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Mysle ze nie jest to jednak jablon. Jak bylem mlodszy to jadlem te owoce. W srodku jest tylko jedna pestka.
Odnosnie drzewka Pawle. Zwroc uwage, ze pien jest na gorze prawie tej samej grubosci co na dole. W dolnej czesci widze jedynie jedna galazke - zyje ona? Dlatego moja propozycja jest taka, zeby drzewko drastycznie przyciac i zapomniec o nim na kilka lat. Tylko czy warto?
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
seba.dawi
Posty: 57
Rejestracja: 28 sie 2006, 09:23
17
Imie i nazwisko: XXx
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: ÂświĂŞtokrzyskie
Kontakt:

Post autor: seba.dawi »

jeśli chodzi o rosliny z czerwonymi owocami jest to GŁÓG (pytanie tylko czy dwu- czy jednoszyjkowy ale nie o to tu chodzi).

przedmiotowa roślina to najprawdopodobniej jakaś zdziczała jabłoń - co do wyboru na bonsai - przecież z wszystkiego mozna zrobić bonsai - jesli człowiek chce niech robi przynajmniej się czegoś nauczy

pozdrawiam
sebastian
Ostatnio zmieniony 15 paź 2012, 14:09 przez seba.dawi, łącznie zmieniany 1 raz.
pawelo73
Posty: 158
Rejestracja: 02 wrz 2006, 22:11
17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: pawelo73 »

Kamil a czy warto męczyć się z takimi drobiazgami jakie tak często pojawiają się na forum i mają po kilka, kilkanaście centymetrów? Myślę że z tej jabłoni będzie niezłe bonsai. To co mi się spodobało to niemal naturalna miotła na prawym pniu - oczywiście trzeba też będzie popracować nad zagęszczeniem masy zielonej i wyważeniem kompozycji ale to już w dalszej części. W najgorszym razie można też wyciąć pień po lewej. Ta mała gałąĽ na samym dole jeszcze żyje ale oczywiście też trzeba będzie usunąć. Poniżej aktualny obraz podstawowych rozgałęzień do wysokości 80 cm (ta chmurka u góry:). Pierwszą gąłąĽ po prawej ze względu na układ można spokojnie odgiąć tak że będzie szła po lewej jako druga od dołu.
pozdr
Paweł
Załączniki
jabÂłoĂą virtu.jpg
jabÂłoĂą virtu.jpg (97.16 KiB) Przejrzano 7744 razy
PatrykRadulak
Posty: 262
Rejestracja: 19 gru 2005, 16:23
18
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PatrykRadulak »

jabłoń jagodowa (Malus baccata)
Artysta jest ÂźrĂłdÂłem dzieÂła. DzieÂło jest ÂźrĂłdÂłem artysty.
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Duże drzewo: głóg jednoszyjkowy, Crataegus monogyna.
Na Crataegus oxycanta czyli kwitnący na różowo byłoby raczej trudno trafić na polu (tak samo trudno jak na jabłoń jagodową).
Kamilu, ten głóg jest jadalny na surowo, chociaż niezbyt smaczny. W moich okolicach nazywają to "babie kluski". W krajach śródziemnomorskich są gatunki bardzo ten głóg przypominające, ale owoce są prawie tak duze jak śliwki. A z jabłonią ma tyle wspólnego, ze oba gatunki należą do różowatych, tak jak zresztą i śliwy, grusze, jarzębina, jarząb itd. więc i kwiaty i owoce mają pewne cechy wspólne. A jabłonie nie mają NIGDY tylko jednej pestki (nie mówię o przypadku kiedy parę nasion się nie wykształci) , zawsze jest to szupina z miejsami na kilka nasion.


Co do jabłoni: dziczka (samosiejka) będzie miała raczej niewielkie, kwaśne jabłka, ale jak już pisałam, potrwa to wiele lat, zanim zakwitnie.

Co do określania gatunków drzew: teraz w sprzedaży są podręczne atlasiki drzew i krzewów, NIEOCENIONE jeśli chodzi o rozpoznawanie gatunków po liściach, owocach czy nawet po korze! Koszt ok 20-40z zł, zależnie od wydawcy, mają iliowe okładki i są tak małe, że można je zabierać w teren. Polecam! Zabawa na wiele lat.
Anna Dorota
pawelo73
Posty: 158
Rejestracja: 02 wrz 2006, 22:11
17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: pawelo73 »

bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi, co do atlasu roślin Anno to zanim zrobiłem zdjęcia tej jabłoni, przejrzałem kilka z nich (np Dendrologię Senety) ale dla osoby początkującej taka identyfikacja (nawet na podstawie przyniesionych do domu liści) jest w pewnych wypadkach bardzo trudna. Zdjęcia mogą być nie dość wyraĽne, inne oświetlenie powodujące inną barwę liścia, kory, można trafić na inną odmianę itp.
Nawet teraz wiedząc że to jabłoń, miałbym kłopot z identyfikacją na podstawie samych tylko liści. No chyba żebym w tym konkretnym przypadku przydybał to drzewko z jabłkiem na gałęzi :).
jeszcze raz dzięki i pozdr
Paweł
ps
mam nadzieję że mnie nie zabijecie jak poproszę o jeszcze jedną lub dwie identyfikacje :-)
Ostatnio zmieniony 12 paź 2006, 16:48 przez pawelo73, łącznie zmieniany 1 raz.
zagz
Posty: 35
Rejestracja: 06 gru 2005, 16:24
18
Imie i nazwisko: Dominik Z.
Województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Złocieniec

Post autor: zagz »

Spróbuj porównać z szakłakiem pospolitym 8) .
Dominik
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

AnnaDorota pisze: Co do określania gatunków drzew: teraz w sprzedaży są podręczne atlasiki drzew i krzewów, NIEOCENIONE jeśli chodzi o rozpoznawanie gatunków po liściach, owocach czy nawet po korze! Koszt ok 20-40z zł, zależnie od wydawcy, mają iliowe okładki i są tak małe, że można je zabierać w teren. Polecam! Zabawa na wiele lat.
Troche offtopic ale moze podasz ISBN'y ksiazek, ktore Twoim zdaniem sa warte zakupu?
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Podaję linki do dwóch pozycji z Merlina, boydwie dostępne też w większości księgarń:

http://pasaz.onet.pl/PASAZ,469,produkt. ... neumqkusdr

http://pasaz.onet.pl/PASAZ,469,produkt. ... neumqkusdr


Bardzo dobre na początek: zawierają kolorowe fotografie, sporo opisów.

Co do trudnosci w odróżnianmiu głoggu dwuszyjkowego czy jednoszyjkowego od jabłoni: oba głogi mają powcinane głeboko liście, jabłoń ma niepowcinane, no i dużo większe niż głóg.
Anna Dorota
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Kurczę, sorry za zamieszanie, ale to Merlin robi głupie dowcipy, wczoraj na podanych linkach były atlasy! Dla pewnosci przepisuję:

"Kieszonkowy atlas drzew"
Autor: Allen Coombes
Tytuł oryginału: Pocket nature trees
Wydawnictwo: Solis, Lipiec 2006
ISBN: 83-87112-50-X
Liczba stron: 224
Wymiary: 100 x 190 mm
Cena: 36,96 zł (w Merlinie 34,50 zł)

"Drzewa i krzewy. Atlas kieszonkowy"
Autor: Martin Haberer
Tytuł oryginału: Taschenatlas Geholze
Wydawnictwo: Delta W-Z, Sierpień 2005
ISBN: 83-7175-582-1
Liczba stron: 192
Wymiary: 130 x 190 mm
Cena: 28,50 zł (w Merlinie 26,50 zł)

Co do kryptoreklamy książki wyskakujacej w linkach: nie dotknęłabym jej dwumetrowym kijem, ięc uwierzcie: nie było to moim zamiarem zachęcać do kej kupna w tak podstępny sposób!

Co do wykopywania drzewek: można, jeśli są one na tzw. nieużytkjach, przeznaczonych np. pod budowę, na obrzeżach dróg, itp. A jabłonki jak ta ze zdjęcia trafiają sie właśnie na gruzowiskach, przy drogach itp.

Co do tajemniczych drzewek na działce: owszem, bywają przypadki pojawiania się samosiejek nawet na uprawianych działkach, u mnie co chwilę wyskakują małe lipki lub klony, śliwki samosiejki -na trawnikach chociażby, oraz nieco niespodziewanie - ligustry. I wtedy fajnie jest umieć rozpoznać, z czym mamy do czynienia.
Anna Dorota
ODPOWIEDZ