winogrono , bukszpan , brzoskwinia

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
luqas
Posty: 69
Rejestracja: 18 lip 2006, 14:09
17
Lokalizacja: Bombowo
Kontakt:

winogrono , bukszpan , brzoskwinia

Post autor: luqas »

Mam parę pytań :

1. Mam bukszpan, ok 15 cm wysokości, czy to nadaję się na bonsai ?

2. Czy winogrono nadaję się na bonsai ?
Pewnie trzeba bardzo często przycinać ?

3.Mniej więcej ile cm. średnicy powinien mieć pień żeby muc zacząć kształtować drzewko ?

4.Jaką sadzonkę (po jakim czasie) powinno się wsadzić do płaskiej doniczki (4-5 cm) ?

5.W ogródku w szklarni rośnie kilka brzoskwiń , mają ok 1 m wysokości. Jak je zacząć przycinać ? Które liście ? Czy ściąć czubek ?
Po jakim czasie wykopać z ziemi ? Jak pień będzie miał z 2-3 cm. średnicy ? I czy wtedy właśnie przyciąć korzeń ? (ten główny -palowy) ? Jak często przycinać tę brzoskwinię ? Wczesna wiosna - środek lata czy jeszcze raz na koniec jesieni ? ??

6. Chodzi o drutowanie jak mocno można wygiąć gałaĽ od pnia ? Słyszałem o zasadzie 45 stopni co to wlaściwie jest ???
W jakich terminach drutować i na jak długo zostawiać druty ?

7. Zaczęłem ukorzeniać różne rośliny, są w doniczkach , nakryte są workiem spryskanym od środka , co 3 dni worek spryskuję i tak przez 5 tygodni. Po pierwszych 3 dniach poobcinałem liście i zostawiłem tylko takie małe na szczycie - czy dobrze zrobiłem ?

Dzięki za wszytskie odpowiedzi i rady, pozdrawiam
grzesieksz

Post autor: grzesieksz »

witam...
ja nie jestem jakims alfa i omega i sam zaczynam zabawe z bonsai...wiec ja zadnych fachowych rad Ci nie udzielĘ ja zaczolem od kupna odpowiedniej literatury i musze Ci powiedziec ze sam powinienes to zrobic ... jestem szczesliwym posiadaczem ksiazki pt. "Robimy bonsai" Wolfganga Kawolleka i moge Ci ja z czystym sumieniem polecic znajdziesz tam wszystkie odpowiedzi na zadane wczesniej pytania ... kiedy przycinac , jak przycinac , jak drutowac ... doslownie wszystko co Cie interesuje ksiazka kosztuje okolo 40 zl wiec nie jest droga a na prawde zawiera szczegolowe i cenne infoormacje dotyczce hodowli bonsai:D:D
pozdrawiam...;))
Noriko

Post autor: Noriko »

1. Mam bukszpan, ok 15 cm wysokości, czy to nadaję się na bonsai ?
To zależy jakiej jest grubości jego pień...

2. Czy winogrono nadaję się na bonsai ?
Pewnie trzeba bardzo często przycinać ?
Bonsai z winorośli sa piękne i wyjątkowe, osobiście bardzo mi sie
podobają... Co do ich przycinania...to zależy od tego jak szybko będzie
się rozrastała...

3.Mniej więcej ile cm. średnicy powinien mieć pień żeby muc zacząć kształtować drzewko ?
Musi być proporcjonalny do całego drzewka, jego wysokości, korony...
Zależy jeszcze jak chcesz drzewko formować, niektóre formy nie
wymagają proporcjonalnie grubego pnia do wysokości drzewa

4.Jaką sadzonkę (po jakim czasie) powinno się wsadzić do płaskiej doniczki (4-5 cm) ?
To zależy...do każdego drzewka trzeba podejść indywidualnie...

5.W ogródku w szklarni rośnie kilka brzoskwiń , mają ok 1 m wysokości. Jak je zacząć przycinać ? Które liście ? Czy ściąć czubek ?
Po jakim czasie wykopać z ziemi ? Jak pień będzie miał z 2-3 cm. średnicy ? I czy wtedy właśnie przyciąć korzeń ? (ten główny -palowy) ? Jak często przycinać tę brzoskwinię ? Wczesna wiosna - środek lata czy jeszcze raz na koniec jesieni ? Question
Zamieść zdjęcia, będziełatwiej. Ogólnie ujmując, tnij te gałązki które
"wystają" poza bryłe korony. Tnij tak żeby korona się zagęszczała,
tworzyła ładną bryłę... Co do wykopywania-jak dla mnie jak będzie
mieć pień grubości 12-13 cm to możesz ja wykopać ;) Na razie po
prostu zostaw biedne, małe brzoskwinki, dbaj o nie i daj rosnąć...
NawóĽ, przycinaj, ochraniaj...


6. Chodzi o drutowanie jak mocno można wygiąć gałaĽ od pnia ? Słyszałem o zasadzie 45 stopni co to wlaściwie jest Question?
W jakich terminach drutować i na jak długo zostawiać druty ?
Jak mocno możesz wygiąc gałąĽ od pnia to zależy od owej gałęzi,
gatunku drzewka ( niektóre są bardziej od innych giętkie,
wytrzymałe, elastyczne )
45 stopni to kąt drutowania gałęzi.
Na drutowanie reguły nie ma...niektórzy drtują cały rok, niektórzy
tylko w określonych porach... Ważne żeby było w dobrej kondycji,
a drut trzyma sie tyle, żeby nie wrósł w gałęzie...



7. Zaczęłem ukorzeniać różne rośliny, są w doniczkach , nakryte są workiem spryskanym od środka , co 3 dni worek spryskuję i tak przez 5 tygodni. Po pierwszych 3 dniach poobcinałem liście i zostawiłem tylko takie małe na szczycie - czy dobrze zrobiłem ?
Dżizas...w życiu nie ukorzeniałam tak roślin...nie "golilam" też tak
drzewek więc... no comments, niech wypowie się ktoś
mądrzejszy...
Awatar użytkownika
Piotr
Posty: 45
Rejestracja: 12 mar 2006, 13:07
18
Lokalizacja: Turek

Post autor: Piotr »

3.Mniej więcej ile cm. średnicy powinien mieć pień żeby muc zacząć kształtować drzewko ?

Drzewko możesz zacząć kształtować kiedy jego pień jest conajmniej grubóści ołówka, inaczej drutowanie nie ma sensu(oczywiście będzesz musiał jeszcze poczekać wiele lat, aż pień się pogrubi, lecz gdy będzie już odpowiedni to będziesz odrazu miał bujną koronę). Wszystko zależy też czy chcesz mame bonsai, czy nie, literata a może chokkana.
(\_/)
(o.o)
(_ _)
Noriko

Post autor: Noriko »

Piotr pisze:3.Mniej więcej ile cm. średnicy powinien mieć pień żeby muc zacząć kształtować drzewko ?

Drzewko możesz zacząć kształtować kiedy jego pień jest conajmniej grubóści ołówka, inaczej drutowanie nie ma sensu(oczywiście będzesz musiał jeszcze poczekać wiele lat, aż pień się pogrubi, lecz gdy będzie już odpowiedni to będziesz odrazu miał bujną koronę). Wszystko zależy też czy chcesz mame bonsai, czy nie, literata a może chokkana.
Niektórzy na allegro drutyją juz maleńkie sadzoneczki ;))))
ODPOWIEDZ