Jodła Wonna

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Kapitan

Jodła Wonna

Post autor: Kapitan »

Co powiecie mi na temat Jodły wonnej?? Z tego co wiem przed posadzeniem nasiona należy ją podać stratyfikacji. W tym celu umieszczamy je w doniczce
wypełnionej wilgotnym piaskiem i umieszczamy w chłodziarce lub chłodnej piwnicy. Po około dwóch tygodniach sprawdzamy czy nasiona zaczynają pęcznieć a następnie je wysiewamy mieszając w proporcji 3:1 piasek z kwaśnym torfem. 1 porcja piasku i 3 torfu.

Nie wiem czy tak sie to robi. Bo ja chce ja posadzic ale nie jestem pewny w 100% czy to taka metoda.
I powiedzcie mi tez czy zamiast torfu i piasku można użyc sama ziemie TERRA SAN??
Naitsabes

Post autor: Naitsabes »

trochę NTG bo ma być o bonsai a nie o sianiu ale niech będzie :
jest to dość rzadki gatunek , dorastający do 30 m ,dobrze znosi mrozy, stanowisko połcieniste, gleba piaszczysto gliniasta. Podobno bardzo ładnie pachnie. jak chcesz zasiać to wsadĽ do doniczki i jak będą miały wykiełkować to wykiełkuja . natomiast na temat ziemi to ci nic nie odpowiem bo nie używałem
Kapitan

Post autor: Kapitan »

Ta ziemia podobno z niemiec jest. Jakas specjalna mieszanka. Mam 13 odmian nasion bonsai i slyszalem ze niektore wsadza sie do lodowki niektore nie.

Mam
1.CHAENOMELES SPECIOSA
2.ABIES AMABILIS - JODŁA WONNA
3.LIGUSTRUM LUCIDUM - LIGUSTR BŁYSZCZˇCY
4.LESPEDEZA BICOLOR - LESPENDEZA KRZAWIASTA
5.EUONYMUS ALATUS - TRZMIELINA OSKRZYDLONA
6.ABIES NOBILIS - JODŁA SZLACHETNA
7.BERBERIS THUNBERGII - BERBERYS CZERWONOLISTNY
8.ACER PALMATUM - KLON PALMOWY
9.ARALIA CHINENSIS - ARALIA CHIŃSKA
10.THUJA - TUJA
11.ACTINIDIA CHINESIS- AKTINIDIA CHIŃSKA (KIWI)
12.CEDRUS DEODARA - CEDRUS HIMALAJSKI
13.AILANTHUS ALTISSIMA - BOGODRZEW CHIŃSKI

możecie . w 1 nazwie??
Nihlahtak

Post autor: Nihlahtak »

CHAENOMELES SPECIOSA - Pigowiec Chiński
ale o potwierdzenie prosze jakiegos bardziej zaawansowanego hodowce, bo ja to z google wziolem, a tam różne rzeczy pisza :P
Nelchael

Post autor: Nelchael »

Naitsabes pisze: jak chcesz zasiać to wsadĽ do doniczki i jak będą miały wykiełkować to wykiełkuja . natomiast na temat ziemi to ci nic nie odpowiem bo nie używałem
:shock:
Nic nie wzjedzie.

Kapitan: Ale trzeba codziennie wietrzyć i czasem przemieszać, by nie pojawił się grzyb.
Nihlahtak

Post autor: Nihlahtak »

Ja kiełkuje nasionka tak: nasiono na 1 dzien do wody, potem do dość malego pudelka w ktorym lezy na wacie czy sciereczne. przewietrzam codzinnie, reguluje wilgotność, staram sie utrzymac dobrą temp. i nasionka ladnie kielkują
Kapitan

Post autor: Kapitan »

Aha a mozna ziarenko dac do lodowki??
A co stosujecie do podloza. Piasek ziemia?? i co jeszcze. I jaki rodzaj ziemi i piasku
Nihlahtak

Post autor: Nihlahtak »

Moje roslinki ktore od nasionka hoduje rosną w ziemi uniwersalnej z dodatkiem drobnego keramzytu. Malo orginalnie, ale rośliny nie narzekają..
Kapitan

Post autor: Kapitan »

Właśnie ja kupiłem 2,5 litra ziemie uniwersalna Terra San do bonsai. Z ph 5,5 -6,5. Podobno ona mieszana jest w niemczech. I posadzilem 2 nasionka w niej :)
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Na drzewa.net jest dużo informacji o wysiewach
http://drzewa.net/?&l=szukaj&slowo=wysiew
Artur
ODPOWIEDZ