Początki - trudny wybór

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
gorg

Początki - trudny wybór

Post autor: gorg »

Witam,
bardzo proszę o . w paru kwestiach:
1. Przygotowuję sie do zakupu pierwszego drzewka, w związku z tym od dłuższego czasu surfuję po necie i próbuję znaleĽć informacje od jakiego drzewka zacząć. Niestety nie znalazłem odpowiedzi, może Ľle szukałem?
Mieszkam w bloku a co za tym idzie skupiłem się na drzewkach do mieszkania. Wybrałem 2 gatunki bardziej na "oko" niż z wiedzy tj. Wiąz Chiński lub Serrisa - czy są one odpowiednie na początek?
2. Jednocześnie zakupiłem książkę "Bonzai z naszych drzew" - i bardzo mi się spodobały rodzime drzewka iglaste i liściaste, wiem iż nadają się do hodowli na zewnątrz, czy są drzewka "rodzime" liściaste lub iglaste, które nadają się do hodowli w domu dla początkującego?
3. W jakie podstawowe narzędzia mam się zaopatrzyć na początek aby nie wydać na nie fortuny a z drugiej strony poradzić sobie w pielęgnacji.

Przepraszam wszystkich profesjonalistów za może zbyt trywialne pytania, ale od czegoś trzeba rozpocząć.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
fater
Posty: 163
Rejestracja: 13 lis 2004, 11:07
19
Imie i nazwisko: Roman S.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: fater »

Cześć Gorg.

ad.1. Do mieszkania, oprócz tych które wymieniłeś, nadają się: wiąz drobnolistny, ligustr, mirt, grubosz, małe odmiany fikusa (retusa, beniamin), itp.
ad.2. Najbardziej obszerną publikacją na temat drzewek do wnętrz (indoor) jest "Robimy bonsai" Wolfganga Kawollka. Sa tam opisy takich roślin doniczkowych, których by się w ogóle nie podejrzewało, że nadają się na bonsai. Naprawdę warto zainwestować w tę książkę.
ad.3. Narzędzia... Na pewno masz w domu jakieś obcążki, pinsety, kombinerki, scyzoryki, nożyczki, trochę miedzianego drutu, itp. Na początek wystarczy. Jak się trochę wciągniesz, to sam dojdziesz do wniosku, czego Ci naprawdę potrzeba. Nawet najdroższe i profesjonalne narzędzia nie zrobią niczego za Ciebie.

A więc, pora zaczynać. Zanim jednak kupisz jakieś gotowe drzewko w supermarkecie, lub roślinę doniczkową w kwiaciarni, dowiedz sie co będzie im potrzebne do przeżycia. Czy będziesz mógł im stworzyć i zapewnić odpowiednie warunki. A dowiesz sie tego czytając książki, szwendając się po necie i odwiedzając forum. A jak nigdzie nie znajdziesz wyjaśnienia swojego problemu, to zadawaj pytania. na pewno znajdzie sie ktoś, kto Ci odpowie.

Życzę cierpliwości i wytrwałości.
Pozdrawiam
Roman
Kropa

Post autor: Kropa »

Hej :-)
Jak ja nic nie wiedziałam o bonsai to weszłam na dział: Ogólnie o Bonsai. Tam znajdziesz (przynajmniej mi się tak zdaje) to czego szukasz. Znalazłam tam dużo cennych informacji z których teraz korzystam. Mam nadzieje, że znajdziesz tam to co chcesz. Zachęcam do odwiedzenia tego działu.

Pozdrawiam Olcia :wink:
ODPOWIEDZ