sadzonki help

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
selfprod

sadzonki help

Post autor: selfprod »

kupuje sadzonki ,które widać na fotce poniżej (klon), mają około 40 cm, narazie to jest jeden długi badyl i nic pozatym, co z tym zrobić ? ja myślę że trzeba przyciąć bo 40 cm to za dużo na bank i co dalej ? .
Załączniki
KLON2.jpg
KLON2.jpg (73.85 KiB) Przejrzano 8626 razy
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Kup ich ze 20 i przez nastepne miesiace ucz sie wyplatac koszyki.
Na nic innego sie nie zdadza.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
selfprod

Post autor: selfprod »

czemu ? mozesz mi dokładniej wytlumaczyc ? na forum w innym poscie jakis koles mial identyko sadzonke wstawiona do doniczki.
Iwona
Posty: 56
Rejestracja: 01 sty 2006, 17:03
18

Post autor: Iwona »

Bolas, gorąca kawa mi poszła nosem jak przeczytałam komentarz, zakrztusiłam się :-) Ale muszę przyznać - pomysł niezły.
selfprod Moja propozycja - wsadĽ do jakiejś gleby. Poczytaj, poprzeglądaj forum. Sam wpadniesz na to , że to nie jest dobry materiał. I nie złość się, na początku człowiek robi głupstwa. :wink:
selfprod

Post autor: selfprod »

czytalem ze nasiona to zły pomysl i dlatego chcialem kupic sadzonki bo ludzie pisza ze od ziarenka dluga droga a tu jeszcze gorzej ;/;/ coprawda wydalem tylko 14 pln ale teraz nie mam na drzewko normalne :(:( zeby zrobic cos z tego patyka musze czekac dlugi czas :(:( nie wiem co robic ....
PatrykRadulak
Posty: 262
Rejestracja: 19 gru 2005, 16:23
18
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PatrykRadulak »

Co to za klon? palmowy....?
Artysta jest ÂźrĂłdÂłem dzieÂła. DzieÂło jest ÂźrĂłdÂłem artysty.
Iwona
Posty: 56
Rejestracja: 01 sty 2006, 17:03
18

Post autor: Iwona »

PosadĽ w dużej donicy na balkonie i będziesz miał fajne drzewko. Kiedyś może zrobisz z niego coś interesującego. Albo wkop do ogrodu ( swojego lub znajomych). I patrz, jak wypuszcza pierwsze liście. A za chwilę w leśnych szkółkach będą sadzonki po 2-3 zł.
Powodzenia. I czytaj, czytaj - najpierw teoria, póĽniej praktyka. :razz:
selfprod

Post autor: selfprod »

to jest palmowy, mieszkam w bloku, nie mam gdzie wkopac tych galezi ;/;/ ehh dalem sie nabrac, teraz bede sie cieszyc patykami ;/
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

selfprod pisze:czytalem ze nasiona to zły pomysl i dlatego chcialem kupic sadzonki bo ludzie pisza ze od ziarenka dluga droga a tu jeszcze gorzej ;/;/ coprawda wydalem tylko 14 pln ale teraz nie mam na drzewko normalne :(:( zeby zrobic cos z tego patyka musze czekac dlugi czas :(:( nie wiem co robic ....
Selfprod...miedzy taka sadzonka a takim zasianym ziarenkiem to jest róznica 1-1,5 roku.Wiec nie lepiej,pujsc do jakies szkółki kupic cos poządnego zamiast tych"wykałaczek",lub kup sobie nawet jakiegos wiaza z marketu,czy fikusa?
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Gonzio

Post autor: Gonzio »

witam.. ja zaczalem przygode bonsai tydzien temu..i odnoszac sie do twojego problemu...sadzonki wsadz w gleboka donice z ziemia i nawet takimi badylami sie opiekuj aby cos z tego wyroslo na sensowyny material do bonsai.. sosne raczej wystaw na balkon bo do domu chyba sie nie nadaje...i sie nie poddawaj tym ze to dluga praca.. chyba wiedziales przed zakupem ile takie hobby trwa? ja co prawda sadzonek jeszcze nie mam (czekam na sadzonki) bo mam pedy na ktore czekam az sie ukorzenia i dopiero wtedy w donice i wiekszosc na balkon ( wiekszosc iglaki nie nadajace sie do wnetrz ;) ) coz mam czas i poczekam tych pare lat aby miec material na bonsai :) tobie tez radze :)
pozdrawiam-Gonzio
Awatar użytkownika
fater
Posty: 163
Rejestracja: 13 lis 2004, 11:07
19
Imie i nazwisko: Roman S.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: fater »

Witam.
Zwracam się do wszystkich którzy kupują sadzonki na allegro i w innych sklepach internetowych. Należy pamiętać, że rzadko kiedy zdjęcie w pełni oddaje prawdziwy wygląd wybieranych przez Was sadzonek. Nie mówię tu już nawet o zwykłych oszustach, którzy posługują się często nie swoimi zdjęciami.

Choć było to już poruszane na forum wiele razy, powtórzę to raz jeszcze. Kupujcie w szkółkach, ogrodnictwach, a nawet w super, czy hipermarketach, które też mają często działy ogrodnicze. Sadzonki są tanie, od 5 do 15 złotych. Naprawdę nie warto przepłacać! No i przynajmniej na własne oczy widzicie co kupujecie!

Poniżej prezentuję sadzonki zakupione na przestrzeni ostatnich 2 lat. Berberysy - 5 zeta/szt, jałowiec squamata - 12 zeta/szt, jałowiec expansa variegata - 8 zeta/szt.
Jak widać przy niewielkim nakładzie kosztów, można coś już z tego wykombinować.
Załączniki
ber1.jpg
ber1.jpg (27.8 KiB) Przejrzano 8474 razy
ber2.jpg
ber2.jpg (24.21 KiB) Przejrzano 8473 razy
js.jpg
js.jpg (26.94 KiB) Przejrzano 8474 razy
jal1.jpg
jal1.jpg (26.99 KiB) Przejrzano 8473 razy
Pozdrawiam
Roman
selfprod

Post autor: selfprod »

dziekuje za odp :) pojade niedlugo do jakiegos hipermarketu do zielonej góry może znajde jakąś fajną i tanią sadzonke :) pozdrawiam
zagz
Posty: 35
Rejestracja: 06 gru 2005, 16:24
18
Imie i nazwisko: Dominik Z.
Województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Złocieniec

Post autor: zagz »

Apropo ceny, u nas na szkółce 1-latki (sosna) są po 30 groszy a wielolatki (2,3,4) po 60-80 groszy. Wybór gatunków dość duży jak na szkółke typowo leśną.
Awatar użytkownika
MarcinM
Posty: 200
Rejestracja: 01 paź 2005, 07:35
18
Lokalizacja: Szczytno

Post autor: MarcinM »

A ja w czwartek kupiłem "wielolatka" cyprysa za 25zł. Ale materiał ciekawy był...
Marcin M
Awatar użytkownika
Ziemniok
Posty: 248
Rejestracja: 04 lut 2005, 20:56
19
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ziemniok »

Był ? to znaczy że już go uśmierciłeś ?
Krzysiek



Pozdrawiam !!
smerfetka

Post autor: smerfetka »

"był ciekawy" pewnie znaczy, że teraz jest jeszcze ciekawszy...:P. Ja dzisiaj widziałam w Tesco ślicznego jałowca za 7 zł, ale kasy niemiałam... :-( Jeśli tytlko drzewko będzie jeszcze do czwartku to je chwytam i nie puszczam... :wink:
Awatar użytkownika
MarcinM
Posty: 200
Rejestracja: 01 paź 2005, 07:35
18
Lokalizacja: Szczytno

Post autor: MarcinM »

Był znaczy, że po moim formowaniu już nie jest za piękny...
Ale mam nadzieję, że jesienią jak ustawie chmurki coś z trgo będzie.
Marcin M
aga31

Post autor: aga31 »

A czy ktoś wie, gdzie w Krakowie i okolicach jest szkułka leśna? Bo w zwykłych szkółkach, ceny daaaaleko odbiegają od podanych przez Was.
Iwona
Posty: 56
Rejestracja: 01 sty 2006, 17:03
18

Post autor: Iwona »

Jest b. tania szkółka na Praskiej. koło parku. Mnóstwo materiału, można łazić godzinami. A jeśli wolisz poza miastem, to jadąc w stronę Kielc po prawej stronie, w Wesołej, jest parking z taką małą knajpą i grillem. To jest pod lasem - z tego parkingu wchodzisz do szkółki. Też jest z czego wybierać.
Sadzonki w jednym i drugim miejscu są wykopywane prosto z gruntu, świeżutkie :razz:
ODPOWIEDZ