Carmona czy wiÄ…z??

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
TiBO

Carmona czy wiÄ…z??

Post autor: TiBO »

Które drzewko Waszym zdaniem nadaje się bardziej dla początkującego w tematyce bonsai:
1) Carmona - około 16 cm wysokości, średnica pnia 3 cm,
2) Wiąz drobnolistny - wysokość 15 cm?

Oba drzewka wyglądają zdrowo, nie mają żadnych uszkodzeń ani żółknących liści.

Czy z drzewka 1) można otrzymać jakąś inną formę niż obecna, czy już raczej będę skazany na "miotełkę"?

Z góry dziękuję, za Wasze opinie.
Załączniki
WyglÂądajÂą mniej wiĂŞcej tak jak na obrazku :) hihi
WyglÂądajÂą mniej wiĂŞcej tak jak na obrazku :) hihi
drzewka.jpg (79.41 KiB) Przejrzano 2198 razy
Nihlahtak

Post autor: Nihlahtak »

Heh podobny dylemat mialem tyle że wiąz czy fikus wybralem wiąza bo styl miotlasty mi sie podoba, ehhh.. styl miotlasty dalej mi sie podoba ale teraz wybral bym fikusa :P (mam problemy z tym wiązem)
Adam KoĽlik (kozanos

Post autor: Adam KoĽlik (kozanos »

I tu dołaczam się do swojego przed mówcy. Jeśli wybierzesz wiąza jestem pewien że za pare dni napisze posta "ratunku liście zółkną" (nie wiem czy zapoznałeś się z wymaganiami tego gatunku, a jeśli tego nie zrobiłeś to wstyd :oops: ) a jeśli chodzi o ten styl to do miotlastego DUŻÓ!!!! mu brakuje to wyglada raczej jak ukożeniony ściety kawałek gałezi z jednorocznymi odrostami. Jeśli chodzi o Carmone tu sprawa wyglada nieco lepiej, roślina już lepiej się nadaje na pocztujacego, przede wszytskim ławiejsze do spełnienia wymagania cieplne i oświetleniowe. A o ile sie nie myle to wyglad i prowadzenie rośliny to bez porównania do wiża. Wiec wybór należy do ciebie.

I TU MAM WAŻNA WIADOMOŚĆ DO WSZYSTKICH POCZATKUJACYCH:
" jeśli masz do wyboru albo wiąz albo carmone to wybierz fikusa :-P :-P "

Ps. Ja się tam wcale nie pomyliłem to naumyślnie

POwodzenia i pozdrowienia
Adam KoĽlik
Mysłowice Śląsk
Eva

Post autor: Eva »

Tibo, rzeczywiście oba gatunki mogą być na początek trudne. Wiąza nie mam, ale wielokrotnie czytałam, że jest wymagający. posiadam natomiast carmonę, i choć nie jest to moje pierwsze drzewko, mam z nią sporo kłopotów - jest bardzo kapryśna, mimo naprawdę moich dużych starań. Ficus retusa rośnie mi najlepiej i jest naprawdę godny polecenia. Łatwo idzie na współpracę ;-)
ODPOWIEDZ