Grube Pnie

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Nihlahtak

Grube Pnie

Post autor: Nihlahtak »

Mam pytanie, jak zrobic takie bonsai tzn. chodzi mi o pień... Jakiś gatuneg drzew ma tekie pnie, jakieś baobaby czy coś :P? A moze z kazdego drzewka da sie cos takiego zrobic ?
Obrazek
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

W jednym poscie w dziale"podstawy"napisales ze bedziesz chcial w wiosne pozyskiwac drzewko z lasu.Do pozyskiwania trzeba miec ogromna widza ty chcesz to robić,nie widzac podstaw?A by pień zgrubiał nalezy udostepnic bryle korzeniowej jak najwiecej miesjca.Najlepszym rozwiazaniem jest wsadzenie do gruntu-ogród np.

Jesli korzenie maja duzo miejsce wtedy drzewko szybko sie rozrasta i zageszcza.Pien sie pogrubia a poprzez drutowanie i przycianie ,sprawiasz ze drzewko sie zageszcza,i nie rosnie na tyle.
PS.To nie baobab ,lecz ficus :wink:
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Nihlahtak

Post autor: Nihlahtak »

Nooo musze przyznać że moja wiedza na temat bonsai jest bardzo mala, juz gdzies czytalem ze wsadzając rosline do gruntu pien zrobi sie taki gruby ale nie sądziłem ze aż tak :P
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

To myslałeś ,że jak to jest?Na przykładzie lasu?Że leśniczy chodzi i podcina kazde drzewko które sie znajduje w lesie?,albo nawozi i w ten sposób robi mu sie gruby pień :?Dzieki temu ze drzewo rośnie w gruncie ma zaspokajane swoje potrzeby,sole mineralne,słonce wilogoc,rosnie i pien grubieje
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Nihlahtak

Post autor: Nihlahtak »

No spoko, ale nigdy w lesie nie widzialem takiego drzewa :)
Awatar użytkownika
MarcinM
Posty: 200
Rejestracja: 01 paź 2005, 07:35
18
Lokalizacja: Szczytno

Post autor: MarcinM »

Bo fikusy rosną w ciepejszym klimacie i nie wiem czy zauważyłeś, że tym drzewem opiekował się człowiek. Używaj opcji SZUKAJ
Marcin M
Awatar użytkownika
fater
Posty: 163
Rejestracja: 13 lis 2004, 11:07
19
Imie i nazwisko: Roman S.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: fater »

Witam.

Żeby uzyskać takie efekty jak na załączonym zdjęciu, to przeważnie pozyskuje się wieloletnie rośliny z natury. Nadaja się do tego stare berberysy, krzewy winogron, bzu, jałowce itp. Często można je znaleĽć w ogródkach działkowych, gdy działkowicze zabierają sie za porządki i niekiedy chcą wykopać i wyrzucić takie "starocie".
Ale to już jest nieco wyższa szkoła jazdy, ponieważ wymaga dużych wiadomości i wyczucia formy.

A jeśli chodzi o gotowe drzewka z grubymi pniami, to polecam fikusa odmiany retusa, który ma naturalnie gruby, bulwowaty pień. czasem można takiego kupić w kwiaciarniach.
Załączniki
Ficus retusa.
Ficus retusa.
ficus.jpg (58.98 KiB) Przejrzano 5035 razy
sosna.jpg
sosna.jpg (64.13 KiB) Przejrzano 5035 razy
ber3.jpg
ber3.jpg (49.35 KiB) Przejrzano 5035 razy
ber1.jpg
ber1.jpg (36.81 KiB) Przejrzano 5035 razy
Pozdrawiam
Roman
Nihlahtak

Post autor: Nihlahtak »

widze ze masz książke Bonsai z naszych drzew :P
Gość

Post autor: Gość »

...i nie tylko tę... :wink:
ODPOWIEDZ