Ukorzenione galazki ..

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Dziuniek

Ukorzenione galazki ..

Post autor: Dziuniek »

Witam .. Tak jak w temacie chcialem sie zapytac co myslicie o ukorzenionych galazkach ? Kiedy chodze i obserwuje drzewa,niektore galazki w mojej wyobrazni przypominaja bonsai .. Maja tak jakby w pewien sposob juz nadana forme .. Co myslicie o tym,zeby cos takiego ukorzenic (wiem,ze to dlugo bedzie trwalo) i "doskonalic" fomre nadana jej przez nature .. W koncu marketsai to chyba nic innego jak ukorzenione galezie .. :)
Dziuniek

Post autor: Dziuniek »

Czuje sie olany :P:P .. Ale coz .. zycie .. ;)
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Pomysł na pozyskanie materiału dobry jak każdy inny, ale musisz pamiętać, że nie każdy gatunek łatwo się ukorzenia. Myślę, że czasem to może być nawet niemożliwe żeby ukorzenić niektóre gatunki.
Wojtek Łukaszewski
Iwona
Posty: 56
Rejestracja: 01 sty 2006, 17:03
18

Post autor: Iwona »

W ubiegłym roku ukorzeniłam gałązkę wierzby mandżurskiej. Jesienią miała ok. 1,5 metra i jeśli jej zające nie zjadły, to będę miała z niej pociechę. :-) Wypuściła korzonki bardzo szybko. Już ktoś eksperymentował z tym gatunkiem i jest dużo ciekawych informacji.
viewtopic.php?t=820&highlight=wierzba
Pozdrawiam
Iwona
nowy

Post autor: nowy »

Witam. wierzby ukorzeniają się co prawda latwo, ale ich drewno jest wielce podatne na infekcje grzybowe i przez to nietrwale. Jeśli wierzba to raczej inny gatunek, są o drobnych listkach, karlowate. W szkólkach wiosną będą dostępne różne gatunki i odmiany wierzb. Często są szczepione na wysokich podkladkach (forma pienna) . Taką roślinę o malych listkach można z powodzeniem wykorzystać po obnizeniu pieńka do odpowiedniej wysokości. Pieniek (podkladka) latwo się ukorzenia. A jeśli chodzi o inne rośliny to liguster bardzo latwo się ukorzenia z galązek ciętych w stanie bezlistnym.
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Ale bardzo rzako udaje się ukorzenić gałązkę, która wyglada jak "drzewko w miniaturze" bo o to chodzi chyba Dziuńkowi. Większość drzew i krzewów rozmnaża się wykorzystując 20 cm proste kawałki gałązek z kilkoma węzłami (miejscami z których wyrosną nowe pędy).
trzeba pamiętać, ze nie wszystkie ukorzeniają się tak łatwo jak np. topola czy wierzba (no i one raczej na wiosnę, póĽniej juz będzie duzo trudniej). Niektóre rozmnaża się w lecie. Forsycję mozna rozmnażać przez odkłady, przykrywjąc ziemią gałąĽ położoną na płask, ale i tu trzeba poczekać rok.
Jeśłi chciałoby się ukorzenić gałąĽ wyglądającą jak małe drzewko, najlepeij byłoby pewnie zastosować odkład powietrzny (opisywany juz na forum). Oczywiście nie będzie to akcja dająca rezultat np. w dwa tygodnie, ale...

A marketsai to raczej młode proste drzewka przycięte nisko, niż ukorzenione gałęzie.
Anna Dorota
ODPOWIEDZ