PoczÄ…tki hodowli bonsai

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
musco
Posty: 76
Rejestracja: 30 gru 2005, 21:09
18
Lokalizacja: okolice Olsztyna

PoczÄ…tki hodowli bonsai

Post autor: musco »

Witam na moim poście. Na sam początek: na forum nie pojawił się żaden temat o początkach hodowli. Chciałbym rozpocząć uprawianie sztuki bonsai. Chciałbym się dowiedzieć jaki gatunek polecacie na sam początek, najlepiej szybko rosnący i łatwy w hodowli oraz taki, który mógłbym pozyskać z otoczenia. Proszę o kilka informacji na temat podlewania przycinania oraz wiadomości bez których ani rusz. Pozdrawiam i mam nadzieję, że pomożecie na samym początku i w dalszych etapach hodowli.
musco
Posty: 76
Rejestracja: 30 gru 2005, 21:09
18
Lokalizacja: okolice Olsztyna

Post autor: musco »

Hmmmm... ale ze mnie przypal. Ja to wszystko znalazlem. Sory za zamieszanie. Proszę tylko o . w wyboru gaunku. :?
Awatar użytkownika
piotr brozek
Posty: 68
Rejestracja: 08 kwie 2005, 18:51
19
Imie i nazwisko: Piotr
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: N. SÂącz
Kontakt:

Post autor: piotr brozek »

:-) :-) :-) fiku miku -FICUS!--- najlepszy na początek


radziłbym sie przedstawić.

Pozdrawiam "Piotrek"
Gość

Post autor: Gość »

sie przedstawic --- Jacek jestem
a skad takiego fikusa dopaść??
musco
Posty: 76
Rejestracja: 30 gru 2005, 21:09
18
Lokalizacja: okolice Olsztyna

Post autor: musco »

FICUS BENJAMINA- skad ile jak wiecie takie sprawy i czy się nadaje
musco
Posty: 76
Rejestracja: 30 gru 2005, 21:09
18
Lokalizacja: okolice Olsztyna

Post autor: musco »

Czytam, przeglądam całe forum i chyba poszukam sobie jakiegos ciekawego dzrzewka w lesie. Nie wiem czy bedzie to dla mnie wskazane ale przeciez roślinke można wykopać dopiero na wiosnę więc mam jeszcze trochę czasu żeby zapoznać się z bonsai. Jak znajdę ciekawy "materiał" załączę fotki.
Dziuniek

Post autor: Dziuniek »

Pozyskanie rosliny z natury to nie wcale takie hop-siup,ze pojde sobie i wykopie .. Trwa to ok dwoch lat .. i jest cos takiego na pasku na GORZE jak opcja SZUKAJ !! ..
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Przyjacielu...Najlepsze i najbardziej wskazane będzie Ci kupic pożadna ksiązke.Jelsi Ty nie wiesz nic na teamt roslin nie wiesz gdzie możesz kupic ficusa to Ty sie bierzesz za yamadori?Ile juz w tym siedzisz?Od gwiazdki?Zeby pozyskac musiś widziec jak wykopać i nie za 1 razem całego tylko na pare terminów.Trzeba mieć ogromna wiedza aTobie"troszke"brakuje.Pujdz na wiosne do szkółki i kup jakiegos jałowca ładnego za 20-30 zł max
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Aichi

Post autor: Aichi »

pozyskiwanie "materiału" z pleneru na prawdę jest wielką sztuką. Ponoć ważna jest lokalizacja wobec kierunków świata, oczywiście warunki klimatyczne, etc. To nie tak, ze sobie wykopiesz, przesadzisz i już. Lepiej chyba jednak poszukać w szkółkach.
musco
Posty: 76
Rejestracja: 30 gru 2005, 21:09
18
Lokalizacja: okolice Olsztyna

Post autor: musco »

No może się za bardzo "rzucilem" na te yamadori. Ale słuchajcie poczytałem sobie troszkie na temat bonsai i dowiedziałem się, że można pozyskać "materiał" z gałązki np. wierzby. Gdybym ją zdobył ukorzenił to zanim urośnie uda mi się zdobyć jeszcze więcej informacji i wtey będę mógł rozpocząć przygodę z bonsai. Dobrze myślę czy nie??
P.S. Bonsai zainteresowałem się dokładnie wczoraj wieczorem :-) :-) :-)
musco
Posty: 76
Rejestracja: 30 gru 2005, 21:09
18
Lokalizacja: okolice Olsztyna

Post autor: musco »

Mam takiego oto grubosza. Ma jakies 15 cm "wzrostu". Pozyskany z listka. Zrobi się coś z nim??
Załączniki
1.JPG
1.JPG (23.63 KiB) Przejrzano 10872 razy
acer6

Post autor: acer6 »

Pozwolic mu rosnąć , jak osiągnie odpowiednią wys. to uszczykiwać - za jakieś 6 lat może zacznie przypominac formą drzewko :D .

p.s. radze obrywac pędy wyrastające na pniu/ z ziemi ,bo jak nie zrobisdz tego to wtedy już tylko kabudachi .
Dziuniek

Post autor: Dziuniek »

A jezeli chodzi o ukorzenianie galazki to tez trwa to bardzo dlugo .. Zanim zaczniesz cos z niej formowac minie kilka lat,a z nimi mysle,ze Twoj zapal rowniez .. :) SZCZESLIWEGO NOWEGO ROKU !!!!!!! :D:D
Gość

Post autor: Gość »

A więc najlepiej kupić albo fikusa benjamina albo wybrac sie do szkółki.
HAPPY NEW YEAR EVERYBODY
musco
Posty: 76
Rejestracja: 30 gru 2005, 21:09
18
Lokalizacja: okolice Olsztyna

Post autor: musco »

Aha ale co by bylo dobre na poczatek ze szkółki. Gatunek, który można przycinać, formować cały rok i nie wymaga zimowania.
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

A moze jeszcze taki co mu sie powie jak ma rosnac i zeby sam pil wode z kibla i normalnie jeszcze kapcie przynosił??

Masz zle podejscie do tej sztuki zmien zainteresowanie.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
musco
Posty: 76
Rejestracja: 30 gru 2005, 21:09
18
Lokalizacja: okolice Olsztyna

Post autor: musco »

Czemu tak twierdzisz?? Nie ma rzeczy niemożliwych. Moje pytania wynikają z tego, że poprostu nie znam się na tym. Myślisz, że jak bym wiedział co i jak robić to prosiłbym Ciebie o .? Mogę się założyć, że Ty i nie tylko Ty zaczynałeś przygodę z bonsai w identryczny sposób jak ja!! Mimo Twojej wypowiedzi nie przestane się interesować bonsai. [/img]
Iwona

Post autor: Iwona »

Witajcie, mam na imię Iwona. Od wielu lat chciałam zacząć hodowlę drzewek (raz nawet jedno dostałam i niestety ususzyłam !), ale nigdy nie miałam czasu. Ale się starzeję :-) i kontakt z naturą jest mi coraz badziej potrzebny. Jestem uzbrojona w książkę Stahl'a i Rugera "Bonsai - to może być proste", fikusa do obróbki i zamówioną sadzonkę klonu palmowego. I zaczynam od jutra. Będę wdzięczna za podpowiedzi i przyjęcie do grona, bo pewnie będą kłopoty, przynajmniej na początku. Pozdrawiam i życzę szczęśliwego nowego roku ! 8)
Dziuniek

Post autor: Dziuniek »

Moja podpowiedz jest taka ..
Ksiazki : H.Tomlinson "Bonsai",A.Plochocki "Bonsai"
OPCJA SZUKAJ NA GORNYM PASKU !
Serdecznie witam.. :]
Iwona
Posty: 56
Rejestracja: 01 sty 2006, 17:03
18

Post autor: Iwona »

Dzięki za radę i powitanie. Dobra książka wiele znaczy, a teraz tyle tego jest, że trudno wybrać. Dziękuję raz jeszcze :-)
ODPOWIEDZ