co dalej

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
nowicjusz

co dalej

Post autor: nowicjusz »

co dalej z tą sosną ..wiem ze mam czekac do wiosny ..ale np..jaka forma ?
Załączniki
S 2005.jpg
S 2005.jpg (24.77 KiB) Przejrzano 5010 razy
revan

Post autor: revan »

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Gdyie tz to kupiles co .(ta roslinka wyglonda jak by po niej tornado przeszło) . A czy to <font color="#FF0000">wogule //ort</font> jest bosaii???????????????? Moim zdaniem to badyl wetknięty w ziemie i podpisany bonsaiii . A gdzie ceramiczna sześcienna doniczka lol . Hyba padles ofriom glupiego dowcipu
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

niekoniecznie ...ja przychylam sie do "literata" ale moze któryś z kolegów zrobi jakiegoś virta.. (troche mało zieleni)
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
nowicjusz

Post autor: nowicjusz »

tak domyślam sie ..chyba jedynie literata..

revan - to Yamadori wiosną pozyskane ..masz jakieś ciekawe drzewka to pokarz..chetnie sie podszkole..
Awatar użytkownika
Ziemniok
Posty: 248
Rejestracja: 04 lut 2005, 20:56
19
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ziemniok »

REVAN - płaska doniczka to ostatnia rzecz którą miałbym tutaj zmienić.

Do płaskich doniczek rośliny przystosowuje sie pare lat i jest to praktycznie ostatnia czynność w pielęgnacji bonsai.


Tutaj mamy jak narazie pierwsze formowanie ( ?)

Nowicjuszu - troszke mało zieleni, pozostaw go na jakiś dłuższy czas bez cięć aby troszke zmężniał.
Krzysiek



Pozdrawiam !!
acer6

Post autor: acer6 »

Za jakieś 5 lat może będzie to przypominało mini-literata z domieszką fukinagashi.

Ziemniok
Nowicjuszu - troszke mało zieleni, pozostaw go na jakiś dłuższy czas bez cięć aby troszke zmężniał.
Nie do końca się zgodzę , ponieważ to sosna (na dodatek niewielkich rozmiarów). Jeśli zostawisz ją bez cięcia przez ~3 lata ,zieleń jeszcze bardziej oddali się od pnia i to zmieni proporcje roślinki , będzie niby grubsza ,ale za to wyższa/szersza/bardziej "rozwleczona" . Proponuję cięcie świeczek w maju ,potem wyskubac pąki (tak żeby zostawić po 2) . Za 5 lat może będzie to przypominało shohinową sosenkę .

Pozdr
Awatar użytkownika
Adi_Kamil
Posty: 90
Rejestracja: 02 lut 2005, 15:26
19
Lokalizacja: Krosno (obecnie W-wa)

Post autor: Adi_Kamil »

Na mojej sośnie już dzisiaj widać w których miejscach wystrzelą świece na wiosnę. Tutaj nie widzę nic takiego. Dlatego nie jestem taki pewien jak Acer, że zieleń oddali się od pnia.

Ja bym poczekał do wiosny, zobaczył gdzie się wychylą igiełki i wtedy zdecydował co dalej.

Na teraz ja bym próbował zrobić coś z pniem. W pewnym momencie zgina się on pod kątem ok. 90o. Sosny tak w naturze nie rosną (z wyjątkami oczywiście). Próbowałbym z tego zrobić coś pomiędzy 45-60o. Wtedy to o wiele szybciej będzie przypominać literata.

Bardzo chętnie zobaczyłbym tę samą sosnę za 4-5 miesięcy :wink:

Trzymam kciuki.
Pozdrawiam,
Adrian
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

nowicjusz pisze:to Yamadori wiosną pozyskane
Nie za wczesnie na pierwsze ciecia i formowanie? Przesadz do wiekszej doniczki, dobrze nawoz (od wiosny). Reszte juz wiesz.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

I znow nieszczesny jamadorski temat. Kiedy wy pojmiecie to pojecie tak jak ono ma byc?? Czlowieku przeciez ogolociles rosline na maxa w pierszym roku jego nowych warunkow. dodatkowo widze rafie wiec meczysz go w tym samym roku znacznie go wyginajac. Jin ??? nie na miejscu za długi. Zostaw go przez nastepny rok zazieleni sie zgestnieje w 2007 na wiosne bedziesz mial co robic.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

revan pisze:(...)A czy to <font color="#FF0000">wogule //ort</font> jest bosaii???????????????? Moim zdaniem to badyl wetknięty w ziemie i podpisany bonsaiii . A gdzie ceramiczna sześcienna doniczka lol . Hyba padles ofriom glupiego dowcipu
Revan a gdzie było napisane, że to bonsai ???? Czy nowicjusz cos takiego napisał ?? Poza tym kto powiedział, że od razu musi być docelowa donica, niekoniecznie sześcienna ??
Ja również chętnie zobaczę dorobek tak ostrego krytykanta :wink:


Inna sprawa nowicjuszu, że pospieszyłeś sie bardzo w swych poczynaniach i teraz pozostaje Ci dać mu odpocząc i liczyć, że przeżyje. Generalnie dolączam się do uwag Bolasa.
Adam Cieślik
Awatar użytkownika
Ziemniok
Posty: 248
Rejestracja: 04 lut 2005, 20:56
19
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ziemniok »

Acer

Nie mialem zamiaru pisząc "na jakiś czas" myśleć kilka lat, myślałem o okresie kilku miesiecy - np do maja gdy jak powiedziałeś uszczykiwać pąki.

Pozdrawiam
Krzysiek



Pozdrawiam !!
ODPOWIEDZ