pare pytań o Karmone

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
GoÂść

pare pytań o Karmone

Post autor: GoÂść »

witam,
dwa tygodnie temu udało mi się zaopatrzyć w Karmonę drobnolistną - być może kogoś zrazi fakt, że kupiłem ją na allegro, ale przyznaję nie miałem wtedy pojęcia że sprzedawane sa tam różne przekręty.. Choć moje drzewko na szczęści sie trzyma, i może super nie jest, ale chyba lepiej uczyć się na "tańszym drzewku".
Właśnie oczekuję nadejścia ksiązki, niestety z pewnymi wątpliwościami nie mogę już dłużej zwlekać. I tak niepokoi mnie ziemia w moim drzewku - kiedy je podlewam, woda praktycznie nie wsiąką.. jedynie na brzegach doniczki, gdzie nie jest aż tak ubita. Poza tym ziemia jest wymieszana z czymś w rodzaju gliny. Czy w takim przypadku wskazane jest przesadzenie roślinki?? Jeżeli tak to jakiej ziemi/ mieszanki użyć?
Czy przesadzając Karmone podciąć korzenie, całkowicie pozbyć się wcześniejszej ziemi??
Przeglądałem ksiązki o bonsai w empiku, niestety nie znalazłem zbyt wielu informacji o moim drzewku - wiec mam prośbe gdyby ktoś mógł podać linka, lub jakiekolwiek informacje odnośnie Karmony - byłbym ogromnie wdzięczny.
Dziękuje i pozdrawiam..
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Przesadzajac drzewko usuwasz cala stara ziemie (w koncu o to sie rozchodzi). Zaleca sie uzywanie specjalnie przygotowanej ziemi do bonsai. Calkiem mozliwe, ze masz doniczke za mala, dlatego najlepiej jak zalaczysz nam zdjecie.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
GoÂść

Post autor: GoÂść »

oczywiśce..

proszę bardzo, zdjęcie moze nie profesionalne, ale mam nadzieje że ułatwi sprawę.. bo być może to Karmona nie jest. W każdym razie będę wdzieczny za wszelkie uwagi i porady. Kamil a o jaką mieszankę ziemi Ci chodzi?? kupię to w kwiaciarni, czy trzeba to samemu wymieszać (pewnie to drugie). Możesz napisać co w skład tej mieszanki??
Jeszcze jedno pytanie - wiem, wstrzymam się z tym jeszcze - najpierw przeczytam książke.. ale strasznie mnie to już korci - macie jakies propozycje co do kształtu drzewka?? Da się coś z niego zrobić, czy od razu przekreślone - za pochodzenie z masowej produkcji??

Jeszcze raz dzięki za ..
GoÂść

Post autor: GoÂść »

wszystko ładnie pięknie, ale mi sie zdjecie nie wysłało..
Załączniki
Karmona1.JPG
Karmona1.JPG (23.61 KiB) Przejrzano 7885 razy
sepher

Post autor: sepher »

Ta carmona wyglądaj jak serissa ;). Niezawodnym sposobem na sprawdzenie jest roztarcie jednego liścia - jeśli zapach jest nieprzyjemny - mamy do czynienia z serissą. Oba gatunki sa bardzo popularne, dużo informacji znajdziesz na tym forum i nie tylko.
GoÂść

Post autor: GoÂść »

hmm.. to jest myśl - biore mój pistel apteczny i zaraz się rozprawię z tym lisciem.
ekm, albo ja mam katar, albo to nie jest serissa :? Tzn, zapach jak zapach - nie cuchnie, ale też nie pachnie jak opuncja.. Zaryzykuje stwierdzenie że przypomina zapachem zwykła roztartą trawę..
Tak więc raczej to Karmona..
Sepher jak chcesz to podaj mi swój adres wyślę Ci ze 3 listki - i nie będę miał wątpliwości :)
a może dla pewności wrzuce Ci zdjęcie takiej gałązki z bliska?? Dobrze by było wiedzieć co się w domu trzyma.
dzięki za ... liczę że jeszcze coś podpowiecie.
sepher

Post autor: sepher »

Zdjęcie gałązki z bliska bardzo by pomogło. Polecam także ten temat na forum:

viewtopic.php?t=1236
Awatar użytkownika
ar2r
Posty: 318
Rejestracja: 19 lip 2004, 21:00
19
Imie i nazwisko: Artur J.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ar2r »

Dla mnie to też wygląda jak serissa.
Artur
Kozushimitzu

Post autor: Kozushimitzu »

no to nie pozostaje mi nic innego jak tylko zdać się na wasze zdanie..
dla pewności wrzucam zdjęcia.. co prawda troche mało ostre, ale mam nadzieje ze pomogą.
przypomne że liście wcale nie mają nieprzyjemnego zapachu.. albo ja go po prostu nie wyczuwam.. :-|
Załączniki
bonsai2.JPG
bonsai2.JPG (23.29 KiB) Przejrzano 7850 razy
bonsai1.JPG
bonsai1.JPG (27.59 KiB) Przejrzano 7850 razy
Kozushimitzu

Post autor: Kozushimitzu »

aha.. zapomniałem. To ja => ten gość co pytał o to drzewko. Pozwoliłem sobie na zalogowanie się :-D

pozdrawiam i czekam na odpowiedzi (przede wszystkim co z tym przesadzaniem - większa donica czy nie? jaka mieszanka?)
pomóżcie bo moja niewiedza jest znacznie większa niż ilość liści na moim drzewku :)
Michał

Post autor: Michał »

same liśnie nie śmierdza
prztnij gałązke albo korzenie a poczujesz zapach 8)
Awatar użytkownika
ar2r
Posty: 318
Rejestracja: 19 lip 2004, 21:00
19
Imie i nazwisko: Artur J.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ar2r »

No niestety to nie jest carmona. A tak wyglądają liście carmony i kwiaty.
Załączniki
carmona.jpg
carmona.jpg (59.28 KiB) Przejrzano 7833 razy
carmona2.jpg
carmona2.jpg (56.02 KiB) Przejrzano 7833 razy
Artur
sepher

Post autor: sepher »

Osz! Nigdy nie miałem serissy, przepraszam za wprowadzenie w błąd. Byłem przekonany, że liście również 'pachną' ;).

:arrow: ar2r - bardzo dobre zdjęcia, myślę że nadają się jako ilustracja do wątku 'jakie mam drzewko' prowadzonego w dziale tymczasowym.
Awatar użytkownika
ar2r
Posty: 318
Rejestracja: 19 lip 2004, 21:00
19
Imie i nazwisko: Artur J.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ar2r »

Jeżeli szukacie zdjęć roślin to polecam strone http://www.csdl.tamu.edu/FLORA/gallery.htm to z niej skopiwałem te zdjęcia.
Artur
Kozushimitzu

Post autor: Kozushimitzu »

no tak, po tych zdjęciach to od razu widze.. że moje drzewko to nie carmona.. tak więc sprzedano mi serisse.. -to chociaż tyle wiem.. A co robić z doniczką - kupić większą?? Gdyby ktoś mógł podać mi mieszankę jaką przygotować do przesadzenia.. robić coś z tymi korzeniami przy przesadzaniu??
ratujta kto może :-D
Kozushimitzu

Post autor: Kozushimitzu »

hmm, no chyba że teraz żeby uzyskać jakieś porady mam założyć nowy temat na forum "parę pytań o serissę" :wink:
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Nic nie zakladaj i tez edytuj a nie dodawaj niezliczona ilosc postow.

Co do mieszanki. Oczywiscie, ze mozesz sam zmieszac taka ziemie albo kupic w jakims sklepie Bonsai - wybor nalezy do Ciebie.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Kozushimitzu

Post autor: Kozushimitzu »

hehe, z tym zakładaniem nowego tematu to tylko żatrowałem - spokojnie, nie chce nikomu narobić bałaganu na forum 8)
Kamil pisze: Co do mieszanki. Oczywiscie, ze mozesz sam zmieszac taka ziemie albo kupic w jakims sklepie Bonsai - wybor nalezy do Ciebie.
Dobrze, ale cały czas usiłuję się dowiedzieć o jaką mieszankę chodzi??
torf odkwaszony: drobny piasek: perlita 2:1:1??
Dostępne w sklepach z Bonsai - i jak to sie w takim sklepie konkretnie nazywa?

Jeszcze byłbym wdzięczny za podpowiedz z tą doniczką - Kamil, wrzuciłem zdjecie - gdybyś mógł spojrzeć fachowym okiem i powiedzieć czy większa doniczka czy taka wystarczy??

pozdrawiam..
acer6

Post autor: acer6 »

http://bonsai.pl/gleba.html - proszę coś o glebach .
Ja stosuję zazwyczaj mieszankę ziemi ogrodniczej tzw 'uniwersalnej' , niekiedy nieco próchnicy i większą lub mniejszą ilość grubszego piasku ( nie zapomnij o drenażu ) .
Kozushimitzu

Post autor: Kozushimitzu »

dzięki, acer6.. już to oglądałem - tylko mam wątpliwość bo nie ma tam typowej mieszanki dla serissy - a skoro to bardzo ciężki w utrzymaniu gatunek - to chciałbym mieć pewność (gdyby padła) że zrobiłem wszystko co w mojej mocy. Liczę na to że Kamil coś podpowie - w końcu miał styczność z tym gatunkiem. Nie ponaglam bo wiem że ma problemy z forum.. ale jak trzeba będzie to zawsze może mi cegiełkę wystawić :)
ODPOWIEDZ