Żwirek dla kota

Problemy nurtujące nas na początku przygody z bonsai.
Tatko Łukasz

Żwirek dla kota

Post autor: Tatko Łukasz »

Przeczytałem kiedyś artykuł dotyczący stosowania żwirku dla kotów jako składowej podłoża do uprawy bonsai. Ponoć spełnia prawie wszystkie wymagania stawiane nawet akadamie i jest dużo tańszy. Trudno tylko dostać żwirek niezbrylający. Pamiętam, że kiedyś Szymon wspomniał też coś o żwirku. Czy posiadacie jakies doświadczenia z tym materiałem?
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

Nie mam żadnego kłopotu z kupnem niezbrylającego żwirku. W Tesco na dziale art. dla zwierząt jest kilka rodzajów, najtańszy kosztuje jakieś 5 zł za 5 kilowy worek, więc cena w porównaniu z akadamą byłaby korzystna. Co więcej, Tesco jest marką brytyjską - ja również kiedyś spotkałem się na stronie, bonsai4me, z art. dot. wykorzystania żwirku dla kotów w bonsai. Jakież było moje zaskoczenie, gdy zobaczyłem poniższe zdjęcie. Opakowanie w Tesco w Polsce jest łudząco podobne, a i zawartość też. Obecnie wykorzystuję kittydamę (bo tak się przyjęło to nazywać :-) ) w większości mieszanek, jednak nigdy samą. Mieszam z torfem wysokim dla większości drzew. Jeśli przepuszczalność ma być wyższa, można dodać drobnej kory lub żwirku akwariowego (też w Tesco, trochę jednak droższy, 2-3 zł za kilo).
Szymon
Załączniki
catlitter2.jpg
catlitter2.jpg (22.7 KiB) Przejrzano 16424 razy
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

a to jego polska wersja. no i zdjecie ziarenek. Idealna wielkość wg mnie (2-4 mm). Troszkę przeszkadza zapach (perfumowany), ale po pierwszym podlewaniu praktycznie znika.
:)
Załączniki
ziarna.jpg
ziarna.jpg (43.91 KiB) Przejrzano 13554 razy
piasek.jpg
piasek.jpg (28.54 KiB) Przejrzano 13529 razy
Tatko Łukasz

Post autor: Tatko Łukasz »

Szymon czy przygotowujesz w jakiś sposób ten żwirek do użycia ? Mam na myśli wyparzanie lub płukanie.
Awatar użytkownika
Pit
Posty: 390
Rejestracja: 17 sie 2004, 16:32
19
Imie i nazwisko: Piotr S.
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Pit »

ale jaja :?
jak bys nie napisał, to bym dał głowe że to akadama.
a tak na marginesie, to nie czujecie jakiegoś "niesmaku" jak sadzicie w tym roślinę ?

można by to przepakować i puścić na allegro jako akadama :-D :-D :-D
Piotr
Tatko Łukasz

Post autor: Tatko Łukasz »

:-D
Ostatnio zmieniony 07 cze 2005, 09:20 przez Tatko Łukasz, łącznie zmieniany 1 raz.
acer6

Post autor: acer6 »

Kocia "akadama" wygląda ciekawie , ale zastanawia mnie jedno :
-czy to oby na pewno nie zaszkodzi drzewku ... ??

Szymon :
Troszkę przeszkadza zapach (perfumowany), ale po pierwszym podlewaniu praktycznie znika.


A co jeśli oprucz jakichś zapachowych estrów czy benzocośtam znajdują się tam jakieś środki dezynfekujace itp. ??
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

Nie ma obaw. Materiał jest całkowicie sterylny. Wykonany jest z mieszanki glinki wulkanicznej, okrzemki i popiołów. Zapach jest delikatny i nie stanowi problemu, jak napisałem, szybko zanika. Na boku opakowania dodatkowo znajduje sie informacja, że materiał nie służy tylko kotom, ale też nadaje się do mieszania podłoży kwiatowych, jako drenaż do roślin, itp. Od razu zastrzegam, że to pierwszy rok, kiedy stosuję kicidamę. Jak na razie nie stwierdziłem żadnych objawów chorób fizjologicznych. Wręcz przeciwnie, rośliny są zdrowe, a przepuszczalność imponująca.
Szymon
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Ja się nie rozdrabniam, sypię akadamę kotu do kuwety. Dzięki temu mam od razu akadamę bogatą w składniki odżywcze ;)
Artur
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

:shock:
Michał

Post autor: Michał »

shishiodoshiMeth. pisze:Ja się nie rozdrabniam, sypię akadamę kotu do kuwety. Dzięki temu mam od razu akadamę bogatą w składniki odżywcze ;)
a to ci dopiero ciekawy sposób :shock:
ale wątpie żeby był skuteczny
Geniusz

Post autor: Geniusz »

bylem dzisiaj w TESCO i rzeczywiscie mają taki piasek prawie identyczne opakowanie, i napis na nim: NIE ZBRYLAJˇCY SIE inne (tansze piaski), maja napis SAMOZBRYLAJˇCY sie czy ktos wie jaka to różnca ??
Michał

Post autor: Michał »

Róznica polega na tym że ten nie zbrylający się poprostu się nie zbryla i nawet po kilku latach zachowa swoją wielkośc, co jest dobre bo gleba zachowuje swoją przepuszczalność.
Samozbrylający natomiast jak sama nazwa mówi zbryla się, czyli tworzy sie pył, który nie jest porządany przy mieszankach glegowych :-D
Geniusz

Post autor: Geniusz »

Mialem cos podobnego na mysli ale nie bylem pewien - za to teraz juz wiem - wielkie dzieki :)

ADMIN: Regulamin sie Tobie klania
Inssane

Post autor: Inssane »

Chyba nikt nie ma kota....
samorbrylajacy znaczy ze sie skleja w duze "kupki" pod wplywem...nazwijmy to wilgoci .
Pozniej taka kupke zbrylonego zwirku bierze sie na lopatke z otworkami i suchy zwirek wraca do kuwety... a kupka sklejonego do kosza.
wiec samozbrylajacy sie nie nadaje bo utworzy gliniasta bryłę która <font color="#FF0000">wogole //ort</font> nie bedzie przepuszczac powietrza.

:-)
Rafal

Post autor: Rafal »

Elo znalazlem na strone z jakich skladnikow robic ziemie

Kod: Zaznacz cały

Z – Ziemia darniowa
T – Torf
P- Piasek = Pg – Piasek gruby 3,1 -6,3 mm 
Ps – Piasek średni 1,6 – 3,1 mm
Pd – Piasek drobny 0,6 – 1,6 mm
Mieszanki glebowe sporządza się przez dokładne wymieszanie składników w proporcjach odpowiednich dla danego gatunku. 
Jak należy czytać schemat Z1/ T1 / PG1 / PS1/ PD1 
Z1 jedna część ziemi
T1 jedna część torfu
Pg1 /Ps1/Pd1= jedna część piasku, w skład której wchodzi mieszanina frakcji grubej, średniej i drobnej w równych proporcjach

FIKUS Z1/ T1 / Pg1 / Ps1/ Pd1
SOSNY T2 / Pg3 / Ps1
ale w zadnej kwiaciarni nie maja piasku czy ten zwirek dla kota sie nada ??? dla powyzej wymienionych 2-ch drzewek ??? z gory dzieki za odpowiedz
Adek

Post autor: Adek »

Żwirek kupisz w zoologi
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Rafale... Piasek drobny znajduje się w najbliższej PIASKOWNICY. Trzeba go tylko tyle razy wypłukać bardzo gorącą wodą, aż woda będzie zupełnie przezroczysta.
Piasek średni i gruby w sklepie zoologicznym lub w marketach w dziale z akwariami itp.
Anna Dorota
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

Witam wszystkich, nie chcialem zakladac nowego teamtu, ale mam pytanko: Czym rózni się akadama miękka od twardej?
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Twarda jest wypalana w 800st C Przez co jest bardziej wytrzymala na mrozy. Mroz rozbija granulacje akadamy dlatego akadame twarda zaleca sie do roslin zimowanych w temperaturach ponizej 0st.C
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
ODPOWIEDZ