projekt ogrodu

Gdy chciałbyś porozmawiać o ogrodach japońskich.
acer6

Post autor: acer6 »

IMO murek z cegieł jest do przyjęcia, gorzej z siatkami czy metalowymi ogrodzeniami :/ , a stronka jest bardzo fajna .
Awatar użytkownika
IwonaF
Posty: 390
Rejestracja: 19 sty 2006, 15:22
18
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post autor: IwonaF »

Ostatnio akurat interesuję się projktowaniem ogrodów japońskich i zaopatrzyłam się w pare książek na ten temat. W żadnej nie zauważyłam murka z cegieł :) nie wspominając o siatkach itp
verbel

Post autor: verbel »

ja mysle ze ogrody trza dostosowywac do miejsca gdzie sie jest. Dlaczego musi byc idealnie tak jak na rysunku w ksiazce. A to ze jest murek moim zdaniem wynika z wilekosci jegho ogrodu i calej geologii podloza. jak to mowia sztuka jest flexible :>
Awatar użytkownika
IwonaF
Posty: 390
Rejestracja: 19 sty 2006, 15:22
18
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post autor: IwonaF »

Flexible ale nie aż tak. Ogrody japońskie rządzą się swoimi prawami, jeśli zaczynasz projekt naginać do swoich wizji i używać przeróżnych materiałów, roślin itp to powstanie ogród tylko z ELEMENTAMI ogrodu japońskiego. W prawdziwym ogrodzie japońskim nawet taki szczegół jak wybór latarni i jej usytuowanie mają konkretne znaczenie.
PatrykRadulak
Posty: 262
Rejestracja: 19 gru 2005, 16:23
18
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PatrykRadulak »

A ja myślałem, że u nas można zrobić tylko ogród z elementami japońskimi. Mówię tylko co słyszałem bo jak narazie się na tym nie znam, naukę dopiero od września zaczynam :wink: :roll: Ewenualnie proszę o korektę ;)
Artysta jest ÂźrĂłdÂłem dzieÂła. DzieÂło jest ÂźrĂłdÂłem artysty.
acer6

Post autor: acer6 »

Jesli znasz się na tym, na tyle dobrze ,sporo widziałeś ,studiowałeś to w Japonii czy masz wiloletnie doświadczenie to byłbys w stanie zrobić "prawdziwy"ogród japoński :-P . Można ograniczyć się do stylizacji i zastosowania pewnych elementów ,zgadza się nie powinno się niczego robić na siłę ,ale ogrody japońskie to temat rzeka i myslę że niejeden pomysł w tej materii by wielu zaskoczył .
Wracając do cegieł , w Europie czy w Ameryce tradycyjnie buduje się domy i nietylko własnie z tego materiału, czasem ładnie wyglądają nawet "gołe" cegły.Zakładając ogród powinniśmy zaplanowac go tak ,alby nie kłucił się z otoczeniem ,dlatego moim zdaniem cegła jest jeszcze do przyjęcia .
Poza tym np. trawniki ,które stosuje się niekiedy w japońskich ogrodach są pomysłem zaczerpniętym z Europy . Wiadomo że nie można niczego łączyć na siłę ,ale nie powinno się tym bardziej oddzielać na siłę .
POZdr
Bogg
Posty: 41
Rejestracja: 12 gru 2005, 12:09
18
Lokalizacja: ÂŁaziska GĂłrne

Post autor: Bogg »

Zgadzam sie "regionalizm" w projektowaniu Ogrodów japońskich jest dopuszczalny. Chodzi o materiały(cegły) i rosliny zastosowane w tym ogrodzie. Kiedys w "Ogrodach" spotkałem artykuł o pewnym japończyku, który był chyba projektantem i zapragnął mieć na swojej posiadłości( we Francji) cząstkę ojczyzny(ogród) wykonano oczywiście projekt i sprowadzono rośliny z Japonii i po zimie sie okazało że bardzo dużo roślin nie wytrzymało zimy(a zima we Francji jest łagodniejsza niz w Polsce). Wniosek może być tylko jeden trzeba bazować na "materiale" sprawdzonym, miejscowym ale mieszczącym sie w kanonach danego typu ogrodu. Pozdrowienia
BogdanG
Awatar użytkownika
MarcinM
Posty: 200
Rejestracja: 01 paź 2005, 07:35
18
Lokalizacja: Szczytno

Post autor: MarcinM »

Zamieszczamz zdjęcie z Warszawy, szkoda że tylko jedno zdjęcie strzeliłem.
Załączniki
O
O
DSCN2462.JPG (74.7 KiB) Przejrzano 10185 razy
Marcin M
Nas

Post autor: Nas »

Tematem miesiąca w sierpniowym numerze czasopisma "Ogrody, ogródki, zieleńce" mają być właśnie ogrody japońskie. Pewnie będziesz tam mógł znaleĽć kilka porad na temat doboru roślin, elementów itd...
Awatar użytkownika
MarcinM
Posty: 200
Rejestracja: 01 paź 2005, 07:35
18
Lokalizacja: Szczytno

Post autor: MarcinM »

Też się na tą część czaje.
A w kwietniku jednym z tematów jest/był ogród japoński we Wrocławiu.
Marcin M
ODPOWIEDZ