Modrzew Europejski

Gdy zaczynasz przygodę z bonsai i chciałbyś omówić swoje drzewko, które hoduje się na zewnątrz.
kuBolek

Modrzew Europejski

Post autor: kuBolek »

Witam. Kupiłem nie dawno modrzew europejski. Jest to moje pierwsze drzewko. Formowaniem zajełem się razem z Gohanem.
Obrazek początek pracy
Obrazek końcowy efekt
(sześć[6] godzin roboty) 8)
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

no tak, 6 godzin...sokanik, masa drutowania... a więc troche dopowiem... na dole zrobilismy 2 jiny , 3 jeszcze nie zrobiony czeka na swoją kolej w czerwcu... te 2 opalilem , aby nadac ciekawy efekt :wink: jesli chodzi o te male drzewko to mysle aby je wygiac bardziej do glownego pnia :roll: ale zobaczymy... na glownym pniu ,na czubku myslae o jinie ,albo poprostu utnie się? ale teraz ciecie raczej nie mozliwe bo sznurki uczepione :-) , mysle ze pien jest dosc ciekawie wygiety... ja sie upieralem aby do gruntu niech podrosnie ,ale wiemy jak jest z początkującymi 8) troche zaczelismy chmurki formowac...ale musi jeszcze podrosnac i zagescic sie!

:wink:
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

hmmm nie jest zle, ale wydaje mi sie, ze za duzo galazek wycieliscie na dole i jest pusto. Mówisz mnustwo drutowania a tu tylko pare galazek a i troche na gorze ten drut tak dziwnie odstaje;). Nieche tu nikogo obrazac, ani sie jakos wychwalac czy cos, ale wydaje mi sie, ze w pracy nad tym drzewkiem bylo troche pochopnych cięć i mozna bylo odrobine lepiej wukorzystac ten material. Ogolnie mi sie podoba.
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
kuBolek

Post autor: kuBolek »

Dół będzie w czerwcu zmieniany więc to tylko faza "do czerwcowa". kurcze drut można odciąć
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

neee.... dobrze jest :-P na gorze byly dwie gałązki ,ale drogi Kubus ,dopiero sie uczy , i ulamal :wink: wiec dostal po lapach :-P

a co do dołu, typowy literat... jiny bedą

a drut... wczoraj drzewko zostawilem i powiedialem ktore ma galazki drutowac... ej kurde adas? jego pierwsze drzewko :-P juz nie kazalem mu zdejmowac drutu bo latwo uszkodzic igielki!!
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Nie wiem czemu nie chce mi wejśc zjecie,ale ja bym go prowadził ja ten jałowiec http://www.bonsai.org.pl./index.php?id=20 wygiął bym go w lewo do tego małego pnia,a malego przecylil w prawo by byl równoległy do "ojca"
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

Nie no jak na pierwszy raz to jest super:D Wiem jak latwo igielki "popsuc" u modrzewia bo sam jak mojego formowalem paki dopiero mu sie rozwijaly a i tak troche igielek opadlo:(, ale juz jest dobrze:)
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

widze ze do konca sie nie zrozumielismy :-P tak naprawde to jest poczatek roboty, ja widze mase błedow ktore trzeba naprawic... jiny itd

te małe to jeszcze sie dokonczy, napisalem ze bedzie wygiete :wink:
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
sepher

Post autor: sepher »

Można było zostawić gałęzie na dole aby swobodnie rosły, a te na górze trochę przyciąć, żeby poprawić proporcje pnia. Teraz na całej długości jest prawie równej grubości (zwłaszcza ten niższy pień po lewej). Dobrze byłoby też zadrutować gałęzie, aby zwrócić je ku dołowi (to akurat zrobiliście, ale widać 'wędki' - jeśli były problemy z wyginaniem gałęzi przy pniu, można zastosować metodę z nacinaniem omawianą na forum KBP, a wspominaną w jednym z postów na tym forum). Tak przyciętego modrzewia zostawić na rok i zobaczyć co z nim się będzie działo..... No i oczywiście na koniec zwyczajowe - do gruntu (jeśli jest taka możliwość).
PatrykRadulak
Posty: 262
Rejestracja: 19 gru 2005, 16:23
18
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PatrykRadulak »

Ten mniejszy to chyba wierzchołka nie ma ??
Artysta jest ÂźrĂłdÂłem dzieÂła. DzieÂło jest ÂźrĂłdÂłem artysty.
Michał

Post autor: Michał »

nie chyba tylko <font color="#FF0000">napewno //ort</font>.
trzeba cos z tym zrobic
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

michałek & patryk : no tak moj bład :? rozpędzilem się za bardzo, chociaz jest mała gałązka z przodu ,wiec nie bedie problemu! 8)

sepher : tez mu o tym mówilem, działke ma, ale jego znajac nie wyrzuci do gruntu... chce sie nim nacieszyc :D normlane :wink:
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Z wycinaniem gałązek (tych dolnych) z tego grubszego pieńka trochę się pospieszyliście. Teraz będzie trzeba trochę czekać aż tam coś wyrośnie. Poza tym gałązki, które będą miały się pojawić w niższej partii drzewka będą niestety cieńsze i trzeba by było ciąć wszystkie gałązki u góry żeby nie było takiej różnicy. Można zrobić podobnego sokana jak na załączonym zdjęciu tylko drzewko trzeba obrócić o 180 st. w poziomie.
Załączniki
sokan.jpg
sokan.jpg (57.46 KiB) Przejrzano 11152 razy
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
Awatar użytkownika
jacenty_3
Posty: 515
Rejestracja: 19 paź 2004, 22:52
19
Lokalizacja: BiaÂła Podlaska

Post autor: jacenty_3 »

Tomaszu zapomniałeś powiedzieć że jeszcze
kilka
KILKA
KILKA
ładnych lat by uzyskać taką strą korę.

Zawsze są pierwsze drzewka na których robi się eksperymenty i nabiera doświadczenia.

Do gruntu 8)
Bonsaiœci ca³ego œwiata ³¹czcie siê !!

Pozdrawiam!
Robert Kotyra
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

tak jest, grunt... ale co wlasciciel zrobi... :roll:
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
kuBolek

Post autor: kuBolek »

Właściciel postanawia że roślinka w gruncie wyląduje skoro wszyscy sądzicie że dla niej tak lepiej będzie. 8)
ODPOWIEDZ