Wiąz drobnolistny ?

Dział poświęcony omawianiu drzewek zakupionych w marketach oraz fikusom w stępnej fazie, czyli gatunkom, które można hodować w domu.
Dofire

Wiąz drobnolistny ?

Post autor: Dofire »

Witam jestem całkowicie zielony w temacie bonsai i potrzebuje porady, czy moje drzewko to <font color="#FF0000">napewno //ort</font> wiąz drobnolistny ??

Jeśli tak to jak należy go podlewać, czy jest on w dobrym stanie ?? Oraz czy należy go przesadzić do większej doniczki ?? Czy te kamyki którymi przysypałem ziemie nie będą mu przeszkadzać?? Czy może on stać na parapecie pod kaloryferem choć ciepło niedociera na góre bo od kaloryfera jest 20cm a sam parapet ma z 8 cm ??

Ps. Moje drzewko zostało kupione w castoramie
Załączniki
bonsai4.jpg
bonsai4.jpg (55.76 KiB) Przejrzano 26168 razy
bonsai3.jpg
bonsai3.jpg (68.56 KiB) Przejrzano 26175 razy
bonsai2.jpg
bonsai2.jpg (67.07 KiB) Przejrzano 26157 razy
cieglo

Post autor: cieglo »

Tak, to wiąz drobnolistny.Mam takiego na swoim parapecie.Jest mu tam chyba całkiem dobrze - po 2 tygodniach pozbył się żółtych liści i zaczął się zielenić.

Dobra gospodarka wodna i będzie dobrze.Podlewam go raz na jakiś czas - kiedy ziemia na wierzchu już przysycha.W zależności od temperatury powietrza w mieszkaniu podlewanie wychodzi co jakieś 3-4 dni.
Zadbaj także o to by nie stał w podstawce, w której gromadzi się woda.Ponoć korzenie lubią wtedy gnić.

Kaloryfer pod moim parapetem jest niżej niż Twój i roślina daje radę.Twoja też powinna.

Kamyki nie powinny przeszkadzać, ale mogą utrudnić Ci ocenę wilgotności ziemi, także przy podlewaniu.

PS.Podlewam metodą "od dołu" i dodatkowo spryskuję liście rozpylaczem.
PS2.Wygląda na to, że jest w dobrej kondycji.Żółte liście odpadną.Jednak zara po zakupie mój wiąz nieco zmarniał - pojawiło się wiele żółtych liści.Po pewnym czasie roślina się zaaklimatyzowała.Wypuszcza nowe pędy a po żółciakach nie ma śladu.Wnioski:dużo światła i rozsądnie - woda.
Dofire

Post autor: Dofire »

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy nienależy go przesadzć ??
apo1423

Post autor: apo1423 »

Witam! Sam jestem początkujący, ale moim zdaniem jeżeli nie chcesz by drzewko intensywniej rosło to nie przesadzaj... a tak pozatym to drzewko jest takie ... "cahotyczne"... nie ma formy i przypomina taki krzew :) proponuje przyciąć je troche...
PatrykRadulak
Posty: 262
Rejestracja: 19 gru 2005, 16:23
18
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PatrykRadulak »

Górnej części lepiej nie przycinaj jest wystarczająco rzadka (foto1). Natomiast te gałęzie wyrastające z dolnej części pnia są w ogóle nie potrzebne. Je przytnij i tym samym wyeksponujesz "pień". Poczekaj do wiosny z górna częścią. Wiązy bardzo silne "wypuszczają" przyrosty, więc na pewno nada to kształt i przy okazji przeprowadzisz cięcie części górnej.

A co do kamyczków to nie podobają mnie się. Są nieproporcjonalne do drzewka i bardzo mało naturalne.

Apol1423 napisał:
"poza tym to drzewko jest takie ... "chaotyczne"... nie ma formy i przypomina taki krzew proponuje przyciąć je trochę..."
-ale tak to juz jest z "marketsai". :-P
Ostatnio zmieniony 09 mar 2008, 15:33 przez PatrykRadulak, łącznie zmieniany 1 raz.
Artysta jest ÂźrĂłdÂłem dzieÂła. DzieÂło jest ÂźrĂłdÂłem artysty.
Awatar użytkownika
ar2r
Posty: 318
Rejestracja: 19 lip 2004, 21:00
19
Imie i nazwisko: Artur J.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ar2r »

Kamyki radzę usunąć. Nie ze wzgledów estetycznych ale jest to pewnie grys marmurowy, który zawiera dużo wapnia i będzie powodował podwyższenie pH w glebie co Ľle wpływa na rośliny. Jest go wystarcająco dużo w wodzie do pdlewania.
Artur
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Zgadzam sie,pozatym będzie Ci cięzko ocenic stan wilgotności ziemi.
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Dofire

Post autor: Dofire »

Ciekawi mnie czy moje drzewko przedstawia jaki kolwiek styl?? Martwią mnie wychodzące na wierz korzenie czy to nie znak że trzeba je przesadzić ?? Oraz czy należy przyciąć te zaznaczone gałęzie ?? W necie czytałem że wiąz należy przycinać conajmniej raz w miesiącu
Załączniki
bonsai5.jpg
bonsai5.jpg (64.6 KiB) Przejrzano 26045 razy
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Raczej na pewno powinieneś go przesadzić, do większej donicy z lepszą mieszanką glebową (o tym znajdziesz informacje na str. o bonsai).
Twój wiąz imituje styl moyogi. Tak na prawdę to dopiero wszystko przed nim ...i przed Tobą. Jeśli oczywiście przetrzyma Ci w mieszkaniu - o tym tez już była mowa nie raz i nie 5.
Myślę, że te gałązki możesz odciąć, ale nie odcinaj wszystkich. Góra do przeformowania.
Nie rób niczego na "hop-siup"! Poczytaj, podpatrz, przemyśl.
Powodzenia.

ps. Jeśli bonsai Ci sie spodobało lub spodoba to na wiosnę radzę Ci wybrać się do jakiejś szkółki i kupić np. jałowca o ciekawym pniu (tylko jego trzymaj na zewnątrz !! ) Do domu polecam Ci tylko ficusy, reszta może Cię rozczarować krótkim żywotem spowodowanym innymi, gorszymi (od naturalnych) warunkami panującymi w mieszkaniu.
Adam Cieślik
Gość

Post autor: Gość »

Czy moge go teraz przesadzić, jest przecież prawie środek zimy, czy to mu nie zaszkodzi ?? Czytałem że wiąz lubi być na dworze, ale ja go nie moge wystawić bo mieszkam na 13 piętrze bez przekrycia balkonu więc jak wieje to tu bardzo mocno, zaś gdy jest ciepło to słońce go spali. Co mam robić ??
Awatar użytkownika
ar2r
Posty: 318
Rejestracja: 19 lip 2004, 21:00
19
Imie i nazwisko: Artur J.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ar2r »

Możesz go teraz przesadzić do większej donicy jeżeli nie będziesz zbyt mocno ingerował w bryłe korzeniową. Wiąz może rosnąc na twoim balkonie ale jak się ociepli. Przymocuj go do podłoża aby Ci go wiatr nie wywiał :-) i często podlewaj w czasie upałow nawet dwa razy dziennie.
Artur
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Ja bym z tym podlewaniem uważał. Wszystko zależy od ilości 1 "porcji" wody oraz podłoża w donicy. Wg mnie podlewać należy instynktownie - widzisz lub czujesz, że podłoże jest suche - podlewasz.
Adam Cieślik
Awatar użytkownika
ar2r
Posty: 318
Rejestracja: 19 lip 2004, 21:00
19
Imie i nazwisko: Artur J.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ar2r »

Adamie ja mieszkałem kiedyś trochę wyżej niż Ty i balkon miałem po zachodniej stronie. W czasie upału i wiatru roślina może przeschnąć na wiór w ciągu pół dnia. Oczywiście nie radzę podlewać drugi raz jeżeli ziemia jeszcze nie przeschnie.
Artur
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

U mnie koleszka nic sie nie znał nie czytał zadnej literatury kupił sobie marketsai i w połdunie podlewal wode i do doniczki czarnej wsadził.No powiem tyle że to drzewko wygladało "galancie" :roll: także z tym też trzbea uważac choc z własnej widzy sie o tym powinno wiedzieć.... :?
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Uzytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 08 mar 2008, 15:12
16

Post autor: Uzytkownik »

Witam jestem w ogole nieobeznany w temacie bonsai i prosze o .

dzis kupilem w hipermarkecie wiaz drobnolistny i chcialbym sie dowiedziec czy jest w dobrym stanie, czy nie potrzeba go przesadzic i prosilbym rownierz o jakies rady co do hodowli :-) mam jeszcze jedno pytanie czy moge go postawic na parapecie nad kaloryferem (okna przepuszczaja troche zimna)??

Obrazek

Obrazek
prosze o odpowiedz
ODPOWIEDZ