Grab nr 3

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Grab nr 3

Post autor: Kamil »

Witajcie,

mialem okazje formowac w piatek graba, ktorego zalaczylem na pierwszym zdjeciu. Zapewne wiekszosc poczatkujacych milosnikow od razu pomysli, ze to juz "gotowe" bonsai, a gdy zobaczy co z niego zostalo, ze jak mozna bylo tak zniszczyc takie piekne drzewko...
Do rzeczy. Jak mozecie zobaczyc na ostatnim zdjeciu, posunalem sie do radykalnych ciec, szczegolnie gdy chodzi o korone. Dlaczego. Poprostu gorna czesc drzewka nie pasowala do dolnej, tzn. drzewko ma na dole delikatne "wygiecia" a na gorze jedno takie duze. Galezi tez duzo nie zostawilem, a te ktore zostawilem, wymagaja jeszcze pogrubienia (w dolnej czesci) bo jak widac, niektore gorne galazki sa grubsze od tych dolnych. Zwiazku z tym tez dolne galazki w ogole nie przycinalem.
Calkiem mozliwe, ze drzewko trafi do gruntu na pewien okres aby uzyskac w gornej czesci jak najszybciej nowe przedluzenie pnia. Przez obciecie gornej czesci drzewko nie ma teraz prawe zadnego odmlodzenia (jak to fachowo nazwac?).
Rowniez rozwazam usuniecie drugiej galezi po prawej stronie - ta co wybija sie pod ostrym katem do gory i ma ten knik.
No i trzeba jeszcze popracowac nad korzeniami (jak widac).
Załączniki
tak wygladalo to drzewko
tak wygladalo to drzewko
Bild26.jpg (70.4 KiB) Przejrzano 6028 razy
gorna czesc drzewka przed formowaniem
gorna czesc drzewka przed formowaniem
Bild27.jpg (76.73 KiB) Przejrzano 6027 razy
tyle usunalem
tyle usunalem
Bild28.jpg (84.35 KiB) Przejrzano 6028 razy
Wynik koncowy
Wynik koncowy
Bild29.jpg (61.73 KiB) Przejrzano 6029 razy
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
marcin-k25

Post autor: marcin-k25 »

Cięcie w listopadzie? To chyba troche nie ten czas na ciecia, wczesna wiosną to się chyba robi?
Awatar użytkownika
romek
Posty: 94
Rejestracja: 05 sie 2005, 21:25
18
Lokalizacja: KonstantynĂłw ÂŁĂłdzki
Kontakt:

Post autor: romek »

Forma całkiem ładna,grabik też niczego sobie :razz:
Myślę Kamilu że jak go posadzisz go do gruntu to wyjdzie mu to na dobre.Ogulnie jest ok.
Pozdrawiam wszystkich.

Romek-ÂŁĂłdz
Awatar użytkownika
Sentinel
Posty: 127
Rejestracja: 16 maja 2005, 14:35
19
Imie i nazwisko: Bartosz K
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Sentinel »

1. Właśnie, jak z tym cięciem? Sam mam dwa graby i spokojnie czekam sobie do mniej więcej marca, żeby najpierw przyciąć korzenie a potem koronę. Co do korzeni to jestem już pewien, że wczesna wiosna będzie oki. Jeśli chodzi o gałęzie i cięcie formujące Ľródła też polecają wczesną wiosnę.
2. A przy okazji chciałbym zahaczyć o temat drutowania. Na zdrowy rozsądek to wydaje mi się, że najlepiej byłoby drutować graby jak nie ma liści i jest swobodny dostęp do korony, ale Płochocki w swej książce pisze o drutowaniu grabów latem. Kiedy jest więc na to czas?
Pozdrawiam
Bartek
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

co do cięcia którego dokonał Kamil to musi się liczyć z cofnieciem soków a co za tym idzie obumarciem końcówek skracanych gałęzi i pędów ..

co do drutowania to mozna drutować cały rok z wyjątkiem zimy oczywiście trzeba uważać na plastyczność pędów które w różnych porach roku różnie poddają się modelowaniu ..

Czy to aby nie Buk??

ADMIN: kolor zmieniony na zielony przeze mnie. Prosze zostawic kolor czerwony tylko dla moderatorow.
Ostatnio zmieniony 17 lis 2005, 15:39 przez Corfe, łącznie zmieniany 1 raz.
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
Awatar użytkownika
wog
Posty: 239
Rejestracja: 14 wrz 2005, 18:58
18
Lokalizacja: Dln Sl

Post autor: wog »

jak dla mnie pien prosty prawie na calej dlugosci , brak zaznaczonego nebari , ale to wszystko do zrobienia jak pisales Kamil -grunt
ODPOWIEDZ