Witam Wszystkich

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Nowicjuszka

Witam Wszystkich

Post autor: Nowicjuszka »

Witam Wszystkich :-D,
od jakiegoś czasu śledzę forum, bo podoba mi się idea bonsai. Jestem dopiero w powijakach, teoretycznie sądzę, że coś niecoś już wiem, jednak nie przekłada mi się to na praktykę. ( Brak odwagi pomieszany z niedosytem wyobraĽni w tej kwestii :wink: ). Do niedawno sądziłam, że wystarczy zminimalizować roślinkę i już będzie bonsai. Po przestudiowaniu fachowej literatury i bonsaiowych forum już wiem, że nie.
Moje roślinki są więc albo bardzo surowe ( marketowe bonsai - i co dalej?), albo nieharmonijne - brak im właściwych proporcji. Niemniej pokażę je, bo mam nadzieję, na życzliwe przyjęcie tudzież konstruktywne rady.
Nie weszło mi zdjęcie wczorajszego nabytku - wiązu holenderskiego, wyslę je póżniej. Najmniej pomysłów mam na fikusy i oliwkę, bo to gotowe rośliny. Oliwka i duży fikus - marketowe bonsai - reszta z agrocentrum. Pozdrawiam wszystkich i z góry dziękuję.
Załączniki
Rozmaryn
Rozmaryn
rozmaryn.jpg (56.3 KiB) Przejrzano 11181 razy
Oliwka
Oliwka
oliwka 3.jpg (63.11 KiB) Przejrzano 11179 razy
Fikus, mia³ brzydko odciêty pieù g³ówny, nieco zala³ go, ale póki co to bez charakteru
Fikus, mia³ brzydko odciêty pieù g³ówny, nieco zala³ go, ale póki co to bez charakteru
fikus duÂży2.jpg (52.84 KiB) Przejrzano 11176 razy
jaÂłowiec
jaÂłowiec
jaÂłowiec z przyrost.jpg (43.53 KiB) Przejrzano 11175 razy
Cyprysik
Cyprysik
cuprysik.jpg (39.61 KiB) Przejrzano 11171 razy
To fikusek, kupi³am go ju¿ tak uformowanego. Uda³o mi siê zmniejszyÌ listki, ale ga³¹zki przypominaj¹ rogi bawo³u...
To fikusek, kupi³am go ju¿ tak uformowanego. Uda³o mi siê zmniejszyÌ listki, ale ga³¹zki przypominaj¹ rogi bawo³u...
fikus bawoÂłek 4.jpg (44.83 KiB) Przejrzano 11173 razy
Symonides

Post autor: Symonides »

czesc, wita cie rowniez nowicjusz :wink:
moim zdaniem masz calkiem ladna oliwke, ktora mysle ma duzy potencjal 8)
pozdrawiam :!:
Awatar użytkownika
Ziemniok
Posty: 248
Rejestracja: 04 lut 2005, 20:56
19
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ziemniok »

Witam Cie na Forum!

Rozmaryn nawet ale gałęzie nie oczyszczone :wink:
Oliwka ładna, przypuszczam ze ma chamską rane na końcu pnia, widze w tym drzewku, gdyby je położyć, lasek małych oliwek, :wink:
Fikus mi sie nie podoba, chamska rana i pień jak wyrośnięty kartofel,
Jałowiec ma nie oczyszczone gałązki, widze to w stylu dwa pnie lub półkaskada. :wink:
Cyprysik mi się podoba, jednak tak jak przy pozostałych drzewkach gałęzie nie oczysznone i nie uformowane. :wink:
Fikus nr 2 nawet gdyby nie rana, :wink:


niech wypowiedzą się inni.
Pozdrawaim :!: :wink:
Krzysiek



Pozdrawiam !!
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Ziemniok ten gatunek fikusa ma takie własnie korzenie :P

Witamy nowa niewiaste wsrod tylu napalenców znaczy zapalenców do tej pieknej sztuki. Jeszcze moze swoje foto dodasz :D
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
18
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Witaj,
ja też czuję się nowy w tym całym Bonsai ;) Mam wrażenie, że jesteśmy na podobnym etapie wtajemniczenia. Powodzenia w pielęgnacji roślin!
Artur
Nowicjuszka

Post autor: Nowicjuszka »

Dzięki za miłe słowa. Co do rozmarynu, celowo zostawiłam tyle, bo rozmaryn hodowalam od kilku lat i miał ok. 100 cm, wiec nie chcialam go tak drastycznie kaleczyć na raz. Jeszcze troche mu odpuszczę i oczyszczę gałązki zostawiając tylko końcówki.
Jałowiec juz jest znacznie prześwietlony, ma juz nowe odrosty. Też sądzę, że może być fajny jako dwa pnie, dlatego na razie tylko przygięlam mu gałązkę. Dopinam zdjęcie jałowca przed cięciem i pozostałe roślinki, które mi nie weszly wcześniej. (Nie wiedzialam, ze jest komunikat o ograniczeniu wielkości). Mam jeszcze ok 80 cm bugenwillę, którą hoduję od kilku lat, ale oczywiście sprzed mojej epoki bonsai, więc dzielni sobie rosła do tej pory, a jak dopadło ją wakacyjne zasuszcenie, to przeżyła kilka razy cięcie, więc jest nijaka.
Warunki do hodowli mam nietypowe, ponieważ mieszkam w bloku bez balkonu ( samo okno z barierką), mam działkę, ale tam grasują złodzieje, zwłaszcza roslin w pojemnikach więc chwilowo wszystko stoi na oknie. Zimą przeniosę roślinki do domku na działce, może nie zainteresują nikogo.....
Załączniki
Azalia na razie kwitnie, wiêc poczekam na ciêcie... Jest jeszcze dosyÌ ma³a (pieniek) i ma du¿o ga³¹zek bocznych.
Azalia na razie kwitnie, wiêc poczekam na ciêcie... Jest jeszcze dosyÌ ma³a (pieniek) i ma du¿o ga³¹zek bocznych.
azalia pierwotna2.jpg (44.74 KiB) Przejrzano 11111 razy
a, no i mam jeszcze sosenkĂŞ, ale nie wiem, czy trzeba przycinaĂŚ igÂły, uszczknĂŞlam tylko czĂŞÂściowo nowe pĂŞdy.
a, no i mam jeszcze sosenkĂŞ, ale nie wiem, czy trzeba przycinaĂŚ igÂły, uszczknĂŞlam tylko czĂŞÂściowo nowe pĂŞdy.
sosenka 2.jpg (64.59 KiB) Przejrzano 11111 razy
i z drugiej strony
i z drugiej strony
wi¹¿ holenderski.jpg (47.79 KiB) Przejrzano 11109 razy
A to mĂłj nowy wiÂąz. MyÂślĂŞ,ze moze byĂŚ z niego ciekawa roÂślina
A to mĂłj nowy wiÂąz. MyÂślĂŞ,ze moze byĂŚ z niego ciekawa roÂślina
wi¹¿ holenderski pierwotny.jpg (50.08 KiB) Przejrzano 11109 razy
Tak wyglÂądaÂł mĂłj jaÂłowiec na poczÂątku.
Tak wyglÂądaÂł mĂłj jaÂłowiec na poczÂątku.
jaÂłowiec pierwotny.jpg (51.02 KiB) Przejrzano 11110 razy
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Masz mase materiału z tego co widze. Nie martw sie bedziemy ci pomagac w miare mozliwosci. Szkoda ze do Katowic masz daleko bo mogłabys przyjechac na spotkania przy 3stawach.
Mowi sie trudno ale damy rade.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
Ziemniok
Posty: 248
Rejestracja: 04 lut 2005, 20:56
19
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ziemniok »

co do fikusa:

Może i ma ale mnie i tak sie nie podoba, wiesz nie ten "styl" heh :P
Wielki korzeń i kilka kilkanascie cieniutkich gałązek
Krzysiek



Pozdrawiam !!
Martines
Posty: 56
Rejestracja: 29 lip 2004, 20:58
19
Lokalizacja: GłogĂłw

Post autor: Martines »

Spokojnie Krzysiek , kazdy od czegoś zaczyna ,mi sie podobaja te drzewka mysle że z kazdego z nich da się coś zrobic. Nie rozumiem co ci się tu nie podoba "wiesz nie ten "styl" heh ". Tu nie ma jeszce żadnego stylu....Więc wspólnymi siłami pomózmy Nowicjuszce stworzyc i wybrac style do tych drzew. pozdrowienia
Marcin
Dolny ÂślÂąsk - GłogĂłw
Awatar użytkownika
Pit
Posty: 390
Rejestracja: 17 sie 2004, 16:32
19
Imie i nazwisko: Piotr S.
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Pit »

Witaj
Ten wiąz, sosenka i jałowce muszą iść na powietrze inaczej jeszcze parę tygodni i po nich.
Co do azalii, to po przekwitnięciu trzeba się zdecydować co do formy i zoatwić 1, 2 lub 3 gałązki inaczej zawsze będzie to "krzak".
Piotr
Awatar użytkownika
Ziemniok
Posty: 248
Rejestracja: 04 lut 2005, 20:56
19
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ziemniok »

Marcin, wiem ze da sie coś z tego zrobić,

ale mnie poprostu to drzewko sie nie podoba :)

nie musze wszyctko co widze podziwiać :D :) :)
Krzysiek



Pozdrawiam !!
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

witajcie ..
Kolezanka widać też ma bzika na punkcie drzewek
ale musi wiedzieć ze z tych co ma (prócz oliwki) nie wiele wykrzesa w ciągu najbliższych 3-4 lat..
Wszystkie gatunki marketowe (serrisy itp..) to kicz nie z naszej strefy klimatycznej wiec predzej czy poĽniej obumiera..
Polecam gatunki zdecydowanie rodzime , stoją sobie spokojnie 12 m-cy w roku na dworze na balkonie i nic im prócz podlewania i podstawowych zabiegów "kosmetycznych" oraz odpowiedniego dla gatunku nasłonecznienia nie potrzeba..
zycze wytrwałości.. :wink:
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
Awatar użytkownika
zorro
Posty: 94
Rejestracja: 07 lip 2005, 20:56
18
Lokalizacja: Przasnysz i Torun

Post autor: zorro »

Witam,
Co do fikusow retusa, sa to fajne roslinki i nie padaja jak inne z marketow.
Pozwol im podrosnac a za jakis czas bedzie duzo lepiej, one nie lubia zbyt czestego ciecia.
Nie bardzo widze na tych zdjeciach czy obcielas zdrewniala czesc pnia powyzej najwyzszych galezi. Jezeli nie to zrob to a po kilku latach blizna po cieciu ogrodnika nie bedzie widoczna.

Tego na drugim zdjeciu przesadzilbym do wiekszej doniczki. Latwiej bedzie go podlewac i nie bedzie wygladal jak z marketu, hehe.
Postaraj sie rowniez rozchylic galezie fikusow tak aby wzajemnie sobie nie przeszkadzaly. To tez z pewnoscia pozytywnie wplynie na wzrost tych roslin.
ODPOWIEDZ