Fiks Retus - pilnie prosze o .

Dział poświęcony chorobom i szkodnikom, które mogą dotknąć nasze drzewka.
alien1987
Posty: 7
Rejestracja: 22 lis 2010, 17:33
13
Imie i nazwisko: Krzysztof Alien
Województwo: podlaskie

Fiks Retus - pilnie prosze o .

Post autor: alien1987 »

Witam mój fikusik jest ze mną od około 8 miesięcy do tej pory w dobrej kondycji.
Opis problemu :
- od jakiegoś czasu gubi dużą ilość liści, a mało odrasta
- na liściach widoczne są brązowe plamy oraz odbarwienia ( nie jest tego dużo tzn. na niewielkiej ilości liści)
- ziemia - na wierzchu zrobiła się coś jak piasek wrasta około 2mm pod nią normalna ciemna wilgotna, oraz jest taki dziwny szarawy nalot, mech wokół drzewka przestał byc zielony
- gałązki bez liści wydają się być suche
Moje zabiegi :
- zraszanie wieczorną porą
- stosowany pokon według zaleceń producenta , obecnie odstawiony tak jak piszą na ulotce pokonu
- drzewko nie było nigdy przesadzane odkąd kupiłem ( jaki kupiłem taki jest do teraz )
- drzewko u po zakupie się rozrosło - jednym słowem było widac jak bujnie rośnie

Dodaję foto liści drzewka i gleby.Bardzo proszę o . nie chcę stracić mojego drzewka
Załączniki
DSC05184.JPG
DSC05184.JPG (53.9 KiB) Przejrzano 4713 razy
DSC05185.JPG
DSC05185.JPG (62.27 KiB) Przejrzano 4713 razy
DSC05186.JPG
DSC05186.JPG (57.98 KiB) Przejrzano 4713 razy
DSC05187.JPG
DSC05187.JPG (57.34 KiB) Przejrzano 4713 razy
DSC05188.JPG
DSC05188.JPG (74.45 KiB) Przejrzano 4713 razy
DSC05191.JPG
DSC05191.JPG (60.04 KiB) Przejrzano 4713 razy
DSC05192.JPG
DSC05192.JPG (63.97 KiB) Przejrzano 4713 razy
Awatar użytkownika
Bushman
Posty: 288
Rejestracja: 22 kwie 2008, 00:36
16
Imie i nazwisko: Wojciech N.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Bushman »

Jak często podlewasz to drzewko, w którym miejscu je trzymasz i czy masz suche powietrze w pokoju?
Wojciech N.
alien1987
Posty: 7
Rejestracja: 22 lis 2010, 17:33
13
Imie i nazwisko: Krzysztof Alien
Województwo: podlaskie

Post autor: alien1987 »

w pokoju stoi terrarium i akwarium 140 litrów więc za sucho nie jest ale też i nie jakoś mocno wilgotno, podlewam przez zraszanie raz na jakiś czas, przeważnie co dwa dni oraz od czasu do czasu powiedzmy raz w tygodniu był moczony przez zaużanie kiedy pierwsza warstwa ziemi była już sucha, dawałem też pokon zgodnie z instrukcjami producenta, kwiat stoi 3,5 m od grzejnika na stolik koło okna
Awatar użytkownika
Bushman
Posty: 288
Rejestracja: 22 kwie 2008, 00:36
16
Imie i nazwisko: Wojciech N.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Bushman »

Postaw bezpośrednio na oknie (o ile nie masz wielkich szpar i nie wieje lodowaty wiatr :P ) i podlewaj tylko przez zanurzenie na kilka minut. Najprawdopodobniej ma za ciemno i za sucho. Podlewaj zawsze wtedy kiedy ziemia na wierzchu zaczyna robić się sucha ale też nie dopuść do tego żeby w doniczce było ciągle mokro że aż ocieka. Mech usuń całkiem! W domu i tak nie będzie nigdy zielony a tylko utrudnia ci pilnowanie wilgotności gleby i podlewanie.

Pozdro,
Bushman
Wojciech N.
alien1987
Posty: 7
Rejestracja: 22 lis 2010, 17:33
13
Imie i nazwisko: Krzysztof Alien
Województwo: podlaskie

Post autor: alien1987 »

Zmieniłem ziemię tyle ile się dało, co odpadło samo lub przy lekkim dotknięciu - jakiś taki dziwny piach coś jak popił plus domieszka czarnej suchej ziemi było, nie chciałem na siłę ciągnąc by
nie uszkodzić korzeni i nie pogorszyć stanu drzewka.Ubytki ziemi zastąpiłem ziemią kupioną w sklepie ogrodniczym - ziemia z przeznaczeniem do fikusów, nie patrzyłem na opakowanie jakiej firmy
z góry zerwałem mech - tez ile się dało, dziś zrobiłem krótką kąpiel zanurzeniową , oraz doświetlam drzewko jak tylko mogę, mam nadzieję że przeżyje .
Jak odzyska kondycje zrobię mu nowe podłoże - porządną warstwę drenażową z odpowiedniego żwiru, później warstwa ziemi i na górę warstwa ziemi żyznej.
Dziękuję za odpowiedzi, rady, wskazówki itp. na pewną mnie nakierowały i pomogły
Daję zdjęcia obecnego stanu drzewka może jeszcze coś zauważycie i doradzicie.
Donica stoi na gazecie bo drzewko po kąpieli, widać świeże listki, ogólnie po dwóch dniach zrobiły się takie twarde nie takie wątłe i mają teraz taki soczysty zielony kolor, na kilku gałązkach poniżej liści widać maciupkie wychodzące pączki (małe zielone stożki )
Pozdrawiam
Załączniki
Gałązka wyrosła wcześniej przed osłabieniem drzewka ale teraz jej stan - moim zdaniem uległ poprawie  ładny zielony kolor widać kolejne pączki
Gałązka wyrosła wcześniej przed osłabieniem drzewka ale teraz jej stan - moim zdaniem uległ poprawie ładny zielony kolor widać kolejne pączki
1.JPG (98.67 KiB) Przejrzano 4643 razy
Widok z góry
Widok z góry
2.JPG (97.35 KiB) Przejrzano 4643 razy
Ziemia - ile się dało i jak się dało zmieniłem co mogłem
Ziemia - ile się dało i jak się dało zmieniłem co mogłem
3.JPG (71.85 KiB) Przejrzano 4643 razy
4.JPG
4.JPG (95.23 KiB) Przejrzano 4643 razy
Awatar użytkownika
Bushman
Posty: 288
Rejestracja: 22 kwie 2008, 00:36
16
Imie i nazwisko: Wojciech N.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Bushman »

Dałeś do światła? Bez światła to i woda nie pomoże.
Wojciech N.
alien1987
Posty: 7
Rejestracja: 22 lis 2010, 17:33
13
Imie i nazwisko: Krzysztof Alien
Województwo: podlaskie

Post autor: alien1987 »

Tak stoi cały dzień na parapecie ma światła równo z donica , a kiedy słońce zachodzi doświetlam go lampą tzn stawiam jak najbliżej do najjaśniejszego światła w pokoju
Awatar użytkownika
lukipela
Posty: 156
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:47
16
Imie i nazwisko: Pawel F
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Post autor: lukipela »

alien1987 pisze:kiedy słońce zachodzi doświetlam go lampą tzn stawiam jak najbliżej do najjaśniejszego światła w pokoju
To nic nie da. Rośliny "nie widzą" światła emitowanego przez zwykle żarówki. Jak chcesz doświetlać sztucznym światłem, poczytaj na forach o specjalnych żarówkach.
...
alien1987
Posty: 7
Rejestracja: 22 lis 2010, 17:33
13
Imie i nazwisko: Krzysztof Alien
Województwo: podlaskie

Post autor: alien1987 »

Więc może kupić coś takiego :

http://www.luxmarket.pl/asortyment/paul ... -100w/2734

Żarówka do roślin
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Tu masz artykulik na temat doświetlania : http://www.bonsaiforum.pl/viewtopic.php?t=140 . Dodatkowo radze zaopatrzyc sie w ksiazke Robimy Bonsai - W.Kawollek gdzie tłumaczący Włodzimierz Pietraszko wyczerpujaco opisał cały proces doswietlania roslin w pomieszczeniach włacznie z dostepnymi na ten czas zarówkami na rynku.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
ODPOWIEDZ