Umierająca Serrisa!!!

Dział poświęcony chorobom i szkodnikom, które mogą dotknąć nasze drzewka.
KamilaK
Posty: 1
Rejestracja: 17 mar 2010, 12:50
14
Imie i nazwisko: KamilaK
Województwo: kujawsko-pomorskie

Umierająca Serrisa!!!

Post autor: KamilaK »

Na początku listopada mój chłopak kupił w supermarkecie pięknego Bonsai, wydaje się że to Serrisa. Niestety po miesiącu liście zaczęły żółknieć i opadać. Bonsai był codziennie zraszany i raz w tygodniu podlewany "przez zanurzenie". Stał na parapecie od strony północnej, mieszkanie było wilgotne, lecz stosunkowo zimne.
drzewko krótko po zakupieniu
drzewko krótko po zakupieniu
CIMG1612.JPG (92.81 KiB) Przejrzano 1395 razy
Gdy zobaczyłam, że liście zaczynają opadać w coraz większych ilościach, zaczęłam szukać informacji w internecie i wyczytałam, że podobno żeby drzewka przetrwały masowy transport i przez jakiś czas trzymały się w supermarkecie dodawane są jakieś "ulepszacze", dlatego należy jak najszybciej przesadzić drzewko do nowej ziemi. Pod koniec grudnia przesadziliśmy więc drzewko do większej doniczki i kupiliśmy preparat z mikroelementami przeciwko chorobom Bonsai. Napisane było że nalezy używać go raz na 15 dni w okresie marzec - wrzesień, mimo to po przesadzeniu użyliśmy go, ale i to nie pomogło.

Listki nadal opadały a pod koniec stycznia opadły wszystkie, ale było widać trzy, cztery nowe wyrastające listki, co dało nam nadzieję, że drzewko jeszcze żyje. W lutym zaczęły sie powoli słoneczne dni, więc przestawiałam drzewko na szafkę w kuchni od strony południowej, gdzie dostawało sporą dawkę słońca, ale nowe listki zczerniały.
Drzewko po opadnięciu listków
Drzewko po opadnięciu listków
CIMG1878.JPG (93.66 KiB) Przejrzano 1395 razy
Drzewko nadal żyje ale widać że jest poważnie chore - ostatnio poobcinałam trochę gałązek, żeby sprawdzić, czy w środku jest jeszcze zielone, bo już powoli tracę nadzieję. Nie chcę go wyrzucać, ale nie wiem już, co powinnam zrobić, żeby odżyło. Chciałabym sie jeszcze dowiedzieć, jaka powinna być temperatura w pomieszczeniu, gdzie stoi Bonsai, bo w internecie informacje są sprzeczne- ( od 0 do 12 lub od 15 do 20 stopni).
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Witaj Kamilo,

byly te wykrzykniki konieczne?

1. Jak drzewko jest w zlym stanie to sie go nie przesadza!
2. Jak drzewko jest w zlym stanie to sie go nie nawozi!
2. Jak drzewko jest w zlym stanie to sie go nie przycina.

Troche czasu juz minelo od Twojego listu... Drzewko nalezy pozostawic w spokoju i od czasu do czasu podlewac. Mozesz rowniez nalozyc woreczek foliowy na drzewko (efekt szklarnii).
Aby sprawdzic czy drzewko jeszcze zyje, wystarczy paznokciem delikatnie usunac kore.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
ODPOWIEDZ