wiąz drobnolistny-schnące liście

Dział poświęcony chorobom i szkodnikom, które mogą dotknąć nasze drzewka.
skizzo
Posty: 5
Rejestracja: 29 mar 2009, 11:03
15
Imie i nazwisko: Lukasz T
Województwo: lódzkie

wiąz drobnolistny-schnące liście

Post autor: skizzo »

Mam problem z moim drzewkiem, podlewam je codziennie niewielka ilością wody stoi ono w domu w niezbyt słonecznym miejscu (bezpośrednie promienie padają na nie tylko pod wieczór). Mam problem z opadającymi liśćmi. Poniżej zdjęcia. Drzewko nie jest nawożone.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Proszę o ., co powinienem zrobić aby drzewko miało się dobrze
Awatar użytkownika
natural fine
Posty: 60
Rejestracja: 19 cze 2009, 22:22
14
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: natural fine »

Witaj !

Bezwarunkowo w tym okresie powinneś jaknajszybciej zaklimatyzowac rosline do całodobowego pobytu ( az do pierwszych przymrozków)na dworze , w zależności od Twoich mozliwosci obserwacji i reakcji na zachowanie sie Wiąza w stanowisku półsłonecznym lub słonecznym ... Podlewaj najlepiej z rana , wtedy otwierają się aparaty szparkowe (chłonące wode) ...staraj sie nie przelac , gdy przeschnie podlej przez zanurzenie na kilka minut po rant donicy raz/kilkadni bądź raz na dzien , w wieksze upały czasem 2 /dzien , z tym ze wtedy drugi raz juz tylko z gory zeby nie przelac ..Obserwuj rośline i podłoże !

Najdokładniej ten gatunek został opisany tutaj w pierwszym artykule :
http://www.bonsai.org.pl/index.php?id=artykuly

powodzenia !
Ostatnio zmieniony 22 cze 2009, 15:38 przez natural fine, łącznie zmieniany 1 raz.
skizzo
Posty: 5
Rejestracja: 29 mar 2009, 11:03
15
Imie i nazwisko: Lukasz T
Województwo: lódzkie

Post autor: skizzo »

dzięki za ciekawy link, ale czy to oznacza że to nie żadna choroba tylko błędy w pielęgnacji z mojej strony ?
Awatar użytkownika
natural fine
Posty: 60
Rejestracja: 19 cze 2009, 22:22
14
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: natural fine »

dokładnie , główne błędy są błache , złe podlewanie , i cała lista warunków nie sprzyjających indywidualnej fizjologi roslin (danego gatunku)..czego efektem jest osłabienie / "choroby" ... zapewnij wymagane warunki , a kondycja poprawi sie szybko
Mysle , ze powinnes go tez przesadzic , ale moze przyszłej wiosny ..gromadz wiedze na ten temat

Ps pokaz całą rośline z doniczką !
skizzo
Posty: 5
Rejestracja: 29 mar 2009, 11:03
15
Imie i nazwisko: Lukasz T
Województwo: lódzkie

Post autor: skizzo »

Zdjęcia mojego drzewka.

Obrazek

A tutaj miejsce jakie zajmuje w pokoju.

Obrazek

Czytałem gdzieś że te rośliny mogą być hodowane również w mieszkaniu. Wynoszenie drzewka na zewnątrz raczej nie będzie możliwe.
Awatar użytkownika
natural fine
Posty: 60
Rejestracja: 19 cze 2009, 22:22
14
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: natural fine »

:? powodzenia!
liv15
Posty: 1
Rejestracja: 06 gru 2009, 14:14
14
Imie i nazwisko: Zuzanna W
Województwo: wielkopolskie

Post autor: liv15 »

Z moim wiązem dzieje się podobnie :( Skorzystałam z linku, był bardzo ciekawy...Ale było tam powiedziane o drzewkach outdoor. Czy z moim drzewkiem może się dziać coś takiego jeśli jest w domu? Proszę o .... chwilowo zaaplikowałam Biohumusa i postawiłam w słoneczniejsze miejsce :)
Awatar użytkownika
bubinek
Posty: 117
Rejestracja: 19 wrz 2007, 12:57
16
Imie i nazwisko: Kacper B.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Leszno

Post autor: bubinek »

Wiązy generalnie mogą stać w okresie wegetacyjnym, czyli od marca-kwietnia do października w domu, chociaż dobrze by było gdyby były one wynoszone na świeże powietrze gdy jest ciepło. W zimie natomiast, wiązy potrzebują chłodnego i jasnego pomieszczenia. Wiązy zrzucają liście na zimę i wtedy najlepiej trzymać je w pomieszczeniu gdzie jest poniżej około 10 stopni (przynajmniej powyżej 5 stopni!).

Teoretycznie mogą przeżyć zimę w ogrzewanym pokoju, ale sam nie próbowałem tego robić, więc nie mogę tego doradzać. Najlepiej poczytać o wiązach na forum, lub w internecie i wybrać najlepszą opcję ich zimowania dostosowaną do Waszych warunków.

viewtopic.php?f=29&t=2064
..::BuBu::..
ODPOWIEDZ