białe grzybki w doniczce

Dział poświęcony chorobom i szkodnikom, które mogą dotknąć nasze drzewka.
lupe
Posty: 3
Rejestracja: 06 sie 2008, 09:56
15
Imie i nazwisko: paula trawa
Województwo: śląskie

białe grzybki w doniczce

Post autor: lupe »

Witam wszystkich.
Dziś rano pełne zaskoczenie, biorę sie za podlewanie....a tu wyrosły przez noc ponad 200 owocników razem
Obrazek
Obrazek
...lekkie ździwienie.
Czy te grzybki są szkodliwe i co to w ogóle za odmiana? Dodam że bonsai to Ficus Retusa wersja Ikea jeszcze na torfie oryginalnym ze sklepu .
Jak je usunąć najlepiej żeby nie zaszkodzić drzewku?? jakas chemioterapia. Może przesadzić już teraz albo poczekac do zimy? Mam słabe doswiadczenie jeszcze w dziedzinie Bonsai.
Pozdrawiam wszystkich i licze na .. =;
Awatar użytkownika
fawin
Posty: 186
Rejestracja: 31 lip 2007, 15:17
16
Imie i nazwisko: Krystian P.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: fawin »

Tak, wysypał torebkę z zarodnikami halucynków, a teraz zdziwienie udaje :wink: \:D/
Nie wiem czy szkodzą drzewku, ale jak się "rozkwitną" to jak masz alergię, to będziesz miał ciężko..
"Nie wywyższaj się, nie unoś, bądź skromny, szanuj innych i Ty będziesz szanowany"
Daffy
Posty: 14
Rejestracja: 04 sie 2008, 22:04
15
Imie i nazwisko: Marcin K
Województwo: lódzkie
Lokalizacja: Piotrków Trybunaslki

Post autor: Daffy »

hehe halucynki ;p swoją drogą to fajnie wygląda :) o szkodliwości to Ci nic nie napisze bo nie mam pojęcia ale Retusa też mam ale o grzybków nie widać xD

Pozdrawiam :)
Pozdrawiam Daffy
lupe
Posty: 3
Rejestracja: 06 sie 2008, 09:56
15
Imie i nazwisko: paula trawa
Województwo: śląskie

Post autor: lupe »

Grzybki nie urosną za duże bo już je wyrwłem z cześcią ziemi. Zdaje sobie sprawe że grzybnia jest pod ziemią i to w całej doniczce. Dalej nie wiem jak mam postapić. Opryskać jakąś chemią ?? Potrzebuje znawcy w temacie , nie koniecznie od halucynków :yes: Prosze o dalsze rady :poglaskac: Może ktoś miał podobny problem. Pozdrawiam
S. Smolińska
Posty: 113
Rejestracja: 23 cze 2007, 15:09
16
Lokalizacja: Ostro³êka

Post autor: S. Smolińska »

Przy moim fikusie rosło coś podobnego. Za specjalnie nic z tymi grzybkami nie robiłam, zmniejszyłam nieco podlewanie. Właściwie same przestały rosnąć. Przy kolejnym przesadzaniu zmieniłam podłoże na takie, które wcześniej zostało wyprażone w piekarniku i teraz nic już dziwnego nie wyrasta :). Więc spokojnie, nie przejmuj się, jak ci grzybki przeszkadzają to zwyczajnie je usuń :wink:
pozdrawiam :) Sylwia
daniell 79
Posty: 240
Rejestracja: 31 sie 2007, 19:47
16
Lokalizacja: sieradz

Post autor: daniell 79 »

z tego co mi kolega powiedzial grzyb w doniczce to zle bo na ziemi widac tylko owocniki a gdzie grzybnia w pniu w kozeniu ?
bo kazdy jest kims
lupe
Posty: 3
Rejestracja: 06 sie 2008, 09:56
15
Imie i nazwisko: paula trawa
Województwo: śląskie

Post autor: lupe »

Drodzy koledzy a może znacie jakiś środek odgrzybiający który uśmierci grzybki a nie Fikusa. Wciąż brakuje mi konkretów w odpowiedzi na mój problem. :-k
carol1
Posty: 135
Rejestracja: 23 sie 2007, 20:59
16
Imie i nazwisko: Karol H.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Knurów

Post autor: carol1 »

Najłatwiej i myśle, że najlepiej będzie usunąć ręcznie te grzyby z donicy.
Awatar użytkownika
wog
Posty: 239
Rejestracja: 14 wrz 2005, 18:58
18
Lokalizacja: Dln Sl

Post autor: wog »

tylko wez koszyk na to grzybobranie
Swietlana
Posty: 1
Rejestracja: 08 maja 2009, 14:19
14
Imie i nazwisko: SwietlanaK
Województwo: dolnośląskie

Post autor: Swietlana »

No właśnie parę dni temu miałam podobną sytuację. I fikus ten sam i producent :) tylko zamiast wielu małych urusł mi jeden duży na 5 cm wysokości - usunęłam w panice. Na drugi dzień widziałam że kilka małych przygotowują się do startu - zmiażdżyłam. Nie wiem czy szkodzi to drzewku ale ja od miesiąca prawie nie mogę się wyleczyć z mokrego kaszlu i kataru. Zaczęłam właśnie podejrzewać ze to może być alergiczne. Jeżeli ma ktoś jakieś doświadczenie w temacie to proszę o komentarz :)
Awatar użytkownika
fawin
Posty: 186
Rejestracja: 31 lip 2007, 15:17
16
Imie i nazwisko: Krystian P.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: fawin »

Mamy wiosnę :-)
Więc dla alergików (w tym mnie) zaczyna się ciężki okres... Wszystko zaczyna kwitnąć i pylić, więc trzaba coś kupić, jakiś specyfik na alergię.

Powodować alergię mogą roztocza, wszelkie pyłki (kwiatów, roślin i grzybów), kurz, zwierzątka futerkowe :-(, kosmetyki, woda, itd.
Nie da się tego tak łatwo wyleczyć, zbadać na co się jest uczulaonym powinno się w zimie lub jesienią, gdy jest minimalne pylenie i wedy zacząć odczulanie. Tyle o alergii.
"Nie wywyższaj się, nie unoś, bądź skromny, szanuj innych i Ty będziesz szanowany"
ODPOWIEDZ