Mój figowiec choruje

Dział poświęcony chorobom i szkodnikom, które mogą dotknąć nasze drzewka.
thend

Mój figowiec choruje

Post autor: thend »

Mam poważny problem z figowcem, mianowicie opadaja mu liscie, niektóre są normalne inne mają ciemne plamy. Prosze też o rady związane z podlewaniem tego drzewka. Czy jesli dzrewko stoi jakies 1,5 metra od kompa, czy to ma jakis wpływ na niego?
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Jeśli 1,5 m od komputera to jest też 1,5 m od okna, to nic dziwnego... Nie, komputer nie ma tu nic do rzeczy. Ficus musi mieć jasno, a więc żadne biurka, półki, stoliki - tylko na parapet i już. Z objawów to chyba ma za ciemno i moze za zimno (przeciągi?)
Anna Dorota
Eva

Post autor: Eva »

Od jak dawna masz tego fikusa?

Pamiętaj że musi mieć zimą więcej niż 15 stopni. I nie lubi przelewania, choć ziemia musi być cały czas wilgotna (dodatkowo warto zadbać o wyższą wilgotność powietrza w mieszkaniu, obniżoną przez ogrzewanie).
Może najlepiej wstaw jakieś zdjęcie, jak wyglądają te plamy na liściach?
thend

Post autor: thend »

Mam go od września, czyli gdzies 2 miesiace. Mam dosc małe parapety i wiranka bedzie na nim sie troche kłaść. On teraz stoi obok biurka gdzies 0,5m metra od okna. Z niego spadaja tez normalne listki (całe ziolone) ale brazowe na łodyżce. A nowe liski dalej rosna.
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Powtarzam: parapet, parapet, parapet. Oraz ciepło. Albo mu się zapewni światło i ciepło, albo można mu powiedzieć "żegnaj". Jest zima, dzień krótki, może w lecie mógłby stać z dala od okna (jeśli okna wychdzą na południe) ale teraz niestety to co nam się wydaje wystarczająco jasnym pokojem dla roślin jest jak ciemna komórka. Brak światła spowoduje też nadmierne wyciągnięcie się międzywęĽli, chociaż to będzie można skorygować, przycinając silnie roślinę na wiosnę. Ficusy są trudne do zabicia, ale jeśli nie zapewnisz mu światła i ciepła, to on się będzie po prostu męczył przez całą zimę i trudno to będzie nazwać "ozdobą pokoju".
Anna Dorota
thend

Post autor: thend »

Zaraz pod parapetem mam kaloryfer, czy ciepło z kaloryfera nic mu nie zrobi?
ArturRosa

Post autor: ArturRosa »

Niestety zrobi! Choc nie jest tak bardzo szkodliwe dla figowcow. Ale jesli nie masz innego okna to niema rady. :roll: Ale postaraj sie zapewnic dla niego lekka wilgotnosc powietrza, bo kaloryfer ta wilgotnosc obniza. :shock:
ODPOWIEDZ