MÄ…czniak

Dział poświęcony chorobom i szkodnikom, które mogą dotknąć nasze drzewka.
anetam

MÄ…czniak

Post autor: anetam »

Czym opryskujecie drzewka profilaktycznie przeciwko mączniakowi?

Na moim dąbku na kilku listkach pojawił się biały nalot (coś jak pleśń tylko bardziej białe i płaskie). Podejżewam, że to mączniak. Chciałabym szybko to czymś załatwić. Co polecacie?

ADMIN: Prosze dostosowac sie do regulaminu (http://bonsai.kamcio.com/viewtopic.php?f=7&t=5045)
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Dithane M-45, Miedzian 50 WP, Siarkol Extra 80 WP, Nimrod 25 EC,
Bayleton 5 WP, Bravo 500 S.C


do wyboru do koloru :D
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

To już nie profilaktyka - jak są już zarażone liscie, to już ALARM!!! Zakażone liście trzeba odciąć i zniszczyć, opryskać tę roslinę i wszystkie inne, najlepiej odseparować podejrzany dąb od innych roślin.
Anna Dorota
anetam

Post autor: anetam »

Wielkie dzięki. W takim razie dzisiaj obcinam podejżane liście.
Kupuję preparat i opryskuję.

A przy okazji, o co chodzi Adminowi z tym:"Prosze dostosowac sie do regulaminu (http://bonsai.kamcio.com/viewtopic.php?f=7&t=5045)" ?
Czyżbym nie dostosowała się do regulaminu (http://bonsai.kamcio.com/viewtopic.php?f=7&t=5045)? A w jaki sposób?

Pozdrawiam,
Aneta
Awatar użytkownika
Ziemniok
Posty: 248
Rejestracja: 04 lut 2005, 20:56
19
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ziemniok »

Najlepiej sama przeczytaj regulamin 8)

link : rules.php

pozdro
Krzysiek



Pozdrawiam !!
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Moze w zle miejsce wpisałas temata lub zle zatytuowalas nie powiem ci bo nie pisza czego tyczyło.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Stefanrsko

Post autor: Stefanrsko »

chodzi o to ze pod tym co piszesz nie ma podpisu w postaci imienia,chyba o to i dokladnie wypelnij swoj profil.BTW ja tez musialem <font color="#FF0000">wyrzuci&#263; //ort</font> moj fajny bannerek :-P
anetam

Post autor: anetam »

Hmm..
Czytam ten regulamin i czytam i wyraznie pisze zeby jako nick uzywac swojego imienia + inicjal nazwiska i tak jest.
Pytanie odnośnie mączniaka zadałam na forum "Choroby i szkodniki", wiec tez sie zgadza.
Adminie! co nie tak z przestrzeganiem przeze mnie regulaminu (http://bonsai.kamcio.com/viewtopic.php?f=7&t=5045)???
Aneta

ps
Dzięki za rady. Starannie wycięłam podejżane liście. Zakupiłam Bravo. Opryskałam dokładnie i czekamy. Za 14 dni powtórzę akcję i zobaczymy co dalej.
Na wszelki wypadek opryskałam również pozostałe drzewka - profilaktycznie.

ADMIN: Juz wszystko OK. Zycze milego pisania
anetam

Post autor: anetam »

Zrobiłam jak poradziliście. Usunęłam porażone liście opryskałam preparatem Bravo raz, za 2 tygodnie 2 raz i znowu 3...
Niestety dalej nowe liście wyrastają z takimi objawami: na wierzchniej stronie liścia widać żółte plamy (jakby odbarwienia), a na spodniej stronie biało-szarawy nalot.

Nie wiem, czy należałoby opryskiwać częściej np co 7 dni. A może zastosować różne preparaty (naprzemiennie) ?
A może jakieś nawożenie ekstra zastosować???


Pliss PoradĽcie coś oprócz: "spalić, wyrzucić" bo to śliczny dąbek.

Aneta
anetam

Post autor: anetam »

Czy przyczyną tego, ze preparat Bravo nie zadziałał może być to że zrobilam odstęp między opryskami więcej niż 14 dni???

Mączniak jest tak wredny, że gdyby dąbek nie był leczony to może zdechnąć ???

Aneta
acer6

Post autor: acer6 »

Niestety rodzime dęby są baaaardzo podatne na mączniaka . Może chemia nie pomogła bo np. została za szybko zmyta przez deszcz? a może upały i deszcz jeszcze bardziej osłabiły liście ? Może spróbuj osłaniać przed zbędnym deszczem ( szczególnie bezpośrednio po zroszeniu środkiem ) .
ODPOWIEDZ