Larix w stylu Chokkan

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Tatko Łukasz

Post autor: Tatko Łukasz »

Może to dziwne skojarzenie, ale modrzewie na tym etapie rozwoju, który przedstawia ostatnie zdjęcie Adama, przypominają mi pluszowe misie :-D :-D
Awatar użytkownika
Pit
Posty: 390
Rejestracja: 17 sie 2004, 16:32
19
Imie i nazwisko: Piotr S.
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Pit »

...ale w listopadzie będzie piękny...
Piotr
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

:-)
Załączniki
Faktura kory...
Faktura kory...
mini-DSCN1054.JPG (65.54 KiB) Przejrzano 14519 razy
Mech...
Mech...
mini-DSCN1049.JPG (66.75 KiB) Przejrzano 14519 razy
Adam Cieślik
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Dzieki za danie mi mozliwosci pokrytykowania Ciebie \:D/
Musisz koniecznie popracowac nad korzeniami aby rozciagnac je na boki. Jesli to na srodku to korzen palowy to tez by trzeba bylo go usunac, nie sadzisz?
Co do mchu to moze i ladnie wyglada ale nie wiem czy wiesz ale ten mech gwiazdkowy (tlumaczenie z Niemieckiego) nie jest pozyteczny. Bym go usunal na Twoim miejscu.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
romek
Posty: 94
Rejestracja: 05 sie 2005, 21:25
18
Lokalizacja: KonstantynĂłw ÂŁĂłdzki
Kontakt:

Post autor: romek »

Cześć Adamie.Osobiście najbardziej podoba mi się faktura kory,myśle że na żywo wygląda jeszcz lepiej.
Sam posiadam dwa modrzewie i dopiero zaczynam nad nimi prace.
Zaciekawiło mnie to co pisałeś we wcześniejszych postach,mianowicie nacięcia na pniu :-) o co dokładnie chodzi i czemu to służy ?? Pisałeś o pogrubieniu pnia (czy temu służą te naciecia?,i czy zaskutkowało)jak tak to prosze o dokładniejsze dane.
Dzięki :-)
Pozdrawiam wszystkich.

Romek-ÂŁĂłdz
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

1. Wiedziałem, że ktoś sie przyczepi :D . Nie przejmuję się tym, bo po 1wsze to nie front a po 2gie, gdy będę przesadzał to całość wejdzie głębiej w podłoże :wink: . Możliwe, że faktycznie spróbuję zrobić coś bardziej radykalnego z tym nebari, ale jeszcze nie jestem do tego przygotowany.
2. Mech gwiazdkowy?? :-k Chodzi Ci o tą "trawkę"?? A to wiem od niedawna. Zmiany zajdą wiosną :wink:

@romku, a więc te nieregularne, krótkie, pionowe cięcia służą głównie w celu poprawy faktury kory, natomiast kalus, który zalewa te ramki również pogrubia pień w jakimś stopniu. Na moim modrzewiu to jeszcze dużych zmian nie widać, ponieważ jest w donicy, gdzie wzrost jest niewielki. Poza tym najlepsze efekty widać po kilku latach.
Adam Cieślik
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

AdamJonas pisze:gdy będę przesadzał to całość wejdzie głębiej w podłoże :wink: .
Ale po co Adamie, przeciez oto sie rozchodzi aby stworzyc nebari z ladnie rozchodzacymi sie korzeniami na boki.
2. Mech gwiazdkowy?? :-k Chodzi Ci o tą "trawkę"?? A to wiem od niedawna. Zmiany zajdą wiosną :wink:.

Nie wiem jak to sie po Polsku nazywa ale tak, to cos przypominajace trawke. Z usunieciem nie czekaj do wiosny. I tak juz tego nie wytepisz, mozesz jedynie zminimalizowac jego ilosc.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Kamil pisze:
AdamJonas pisze:gdy będę przesadzał to całość wejdzie głębiej w podłoże :wink: .
Ale po co Adamie, przeciez oto sie rozchodzi aby stworzyc nebari z ladnie rozchodzacymi sie korzeniami na boki.
Korzenie będą nadal widoczne przecież!
Uważam, że trzeba szukać najprostrzych wyjść ...pod warunkiem, że są one dobre. Nie chce mi sie dokładnie tłumaczyć co zamierzam zrobić i nie będę tego robił :roll: . Wszystko się wyjaśni na wiosnę.
Adam Cieślik
Awatar użytkownika
ar2r
Posty: 318
Rejestracja: 19 lip 2004, 21:00
19
Imie i nazwisko: Artur J.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ar2r »

Kamil pisze:....ale ten mech gwiazdkowy (tlumaczenie z Niemieckiego) nie jest pozyteczny..
Niestety u mnie rośnie tego dość dużo , czy możesz Kamilu napisać co złego może on spowodować.
Artur
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Witaj Arturze.

Jego system korzeniowy jest bardzo "wredny". Jego korzenie sa dlugie i wrastaja wszedzie. Sprobuj wyrwac kawalek a sam sie przekonasz.

MOD: Ale nadal nie napisałeś jak negatywnie wpływa. Można tylko wywnioskować, że ciężko go wyplewić. Proszę o edycje, jeśli posiadasz dokładniejszą wiedzę :wink:
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

Witajcie

u Adama widać i mech, i karmnik ościsty. Karmnik nie jest pożądany - tak jak pisze Kamcio ma głębokie korzenie i niepotrzebnie konkuruje z korzeniami modrzewia o przestrzeń i substancje odżywcze. Ja osobiście usuwam z wszelkich roślin, kiedy tylko zobaczę pierwsze kępki.
Szymon
grzegorzbonsai
Posty: 145
Rejestracja: 28 sie 2004, 11:02
19
Lokalizacja: KrakĂłw

Post autor: grzegorzbonsai »

Tak właśnie trzeba Szymonie! Moze ładnie wygląda , ale w bonsai do niczego nie jest potrzebny. 8)
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Niedawno ponownie zadrutowałem mojego Modrego. Zdaję sobie sprawę z paru niedociągnięć, dlatego uprzedzę kilka możliwych uwag :-P.
Najmniej jestem zadowolony z 2giej od dołu prawej gałęzi. Źle zacząłem drutować od pnia - idzie poziomo zamiast lekko w dół :|
Tylna gałąĽ też jest lekko wędkowata - drut się okazał za cienki.
Zbyt póĽno zacząłem myśleć o korektach i uznałem, że lepiech na razie zaniechać niż uszkodzić pąki. Przy następnym drutowaniu postąpię chyba tak samo jak Grzegorz Sowiński ze swoim modrzewiem opisywanym na forum KBP :wink:
Tak samo zdaję sobie sprawę z tego, że gałęzi jest jeszcze zbyt dużo, za gęsto i niektóre rosną na jednakowym poziomie. Równiez specjalnie, ponieważ nie jestem jeszcze pewien czy ten front pozostanie już na zawsze.
Na końcu czubek - to jest 1wsze co zniknie, ale jeszcze za wcześnie. O tym za chwilę :wink:
Wiele gałązek skróciłem, przez co wygląda trochę nieproporcjonalnie, ale myślę, że to w przyszłości zaprocentuje. W końcu jeszcze wiele lat przed nim.
Tak naprawdę myślałem, że tej wiosny zdecyduje się na jakiś radykalny krok. Niestety (a może stety) Modry musi jeszcze poczekać. Staram sie nie postępować pochopnie.
Wszelkie opinie, sugestie oraz konstruktywna krytyka mile widziane :wink:
Załączniki
kwiecieĂą 2006
kwiecieĂą 2006
Larix_2006_04.JPG (68.53 KiB) Przejrzano 14102 razy
Pierwsza szyszunia:D
Pierwsza szyszunia:D
mini-P1000347.JPG (54.5 KiB) Przejrzano 14103 razy
Prawdopodobna najbliÂższa zmiana;)
Prawdopodobna najbliÂższa zmiana;)
Larix_2006_04_jin.JPG (69.64 KiB) Przejrzano 14104 razy
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2006, 19:58 przez AdamJonas, łącznie zmieniany 1 raz.
Adam Cieślik
Corey

Post autor: Corey »

troche nie podoba mi sie ten długi pień :/ skróciłbym go o jakies 2 -3 cm :) za pomoca odkładuw powietrznych :wink: ale to tylko moj propozycja
Michał

Post autor: Michał »

Wydaje mi się że coś takiego spowoduje że larix bedzie bardziej "kompaktowy". Na twoim miejscu też bym tak postąpił
Dawno temu już mówiłem że razi mnie to delikatne wygięcie w dolnej czesi pnia. Do tej pory nie zmieniłem zdania
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Witam,
Adamie tak odgrzebałem twój temat :wink: Nie zastanawiałeś się nad czymś takim?? Też by fajnie wyglądało :wink:
Załączniki
larix.jpg
larix.jpg (27.79 KiB) Przejrzano 13922 razy
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Jasne, że myślałem o jakichś gięciach :-) Jednak w tej chwili jest już troche za póĽno na formowanie.
Poza tym należy słuchać drzewa a moje mówi, że powinno zostać raczej proste, ewentualnie wygięte w łuk. Nadal się waham czy go słuchać... :-P
Załączniki
Sziszunia miesi¹c póŸniej:D
Sziszunia miesi¹c póŸniej:D
sziszunia05_05.JPG (81.3 KiB) Przejrzano 13780 razy
Adam Cieślik
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Na forum się robi troche nudno, a za oknem coraz więcej szarości, więc wkleję coś co robiłem póĽną wiosną (chyba przełom maja/czerwca). Niby nie jest to najlepsza pora na przesadzanie, ale jak już zdecydowałem to nie chciałem tracić kolejnego roku. Poodcinałem tylko zbyt długie korzenie - tzw. wąsy - nie ingerując raczej w bryłę korzeniową.
Okazało sie, że modrzew ma kiepskie i jakby podwójne nebari. Poza tym podłoże zdecydowanie wymagało wymiany. Założyłem również obejmę uciskową z drutu czego niestety nie sfotografowałem. Nową mieszankę zrobiłem z tego co miałem i nie jest ona niewiadomo jak wyjątkowa, ale myślę, że wystarczy póki co :wink: Tym bardziej, że to 1wsza wymiana po 3 latach!
Załączniki
stare, pierwotne podÂłoÂże
stare, pierwotne podÂłoÂże
mini-P1000618.JPG (67.44 KiB) Przejrzano 13050 razy
nowe podÂłoÂże: ziemia do iglakĂłw, torf i piasek
nowe podÂłoÂże: ziemia do iglakĂłw, torf i piasek
mini-P1000614.JPG (66.86 KiB) Przejrzano 13050 razy
oto dlaczego trzeba byÂło cos w koĂącu zrobiĂŚ:/
oto dlaczego trzeba byÂło cos w koĂącu zrobiĂŚ:/
mini-P1000621.JPG (66.89 KiB) Przejrzano 13050 razy
"stanowisko" pracy:)
"stanowisko" pracy:)
mini-P1000622.JPG (66.16 KiB) Przejrzano 13053 razy
po przesadzeniu
<br />czerwiec 2006
po przesadzeniu
czerwiec 2006
mini-P1000626.JPG (67.58 KiB) Przejrzano 13051 razy
Ostatnio zmieniony 21 lis 2006, 12:52 przez AdamJonas, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

A teraz...? jesień... po prostu jesień.
W sumie nic ciekawego - bałagan gałązkowy po tegocznym wzroście. Ale za to żółto :-P
Załączniki
listopad 2006
listopad 2006
mini-P1020742.JPG (67.73 KiB) Przejrzano 13049 razy
Adam Cieślik
PatrykRadulak
Posty: 262
Rejestracja: 19 gru 2005, 16:23
18
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PatrykRadulak »

No fajny :wink: dało coś popukanie podstawy pnia nożyczkami? czy jeszcze nie widać efektów? A te rany się już "zamaskowały"?
Mnie się bardzo podoba :razz:
Artysta jest ÂźrĂłdÂłem dzieÂła. DzieÂło jest ÂźrĂłdÂłem artysty.
ODPOWIEDZ