Jałowiec Blue Swede

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Wojtek

Jałowiec Blue Swede

Post autor: Wojtek »

Oto mój nowy nabytek.

Wysokośc drzewka: 30 cm
Średnica pnia przy podstawie: 3,5 cm

Korzeni rzeczywiście miał mnóstwo ale częściowo udało się je rozplątać a cześciowo (koło 1/3) musiałem się pozbyć. Teraz zastanawiam się co zrobić z częścia zieloną i największy problem mam z dwoma głównymi konarami widocznymi na 4 zdjęciu.

Będę wdzięczny za sugestie :)

Zdjęcie 1:

Obrazek

Zdjęcie 2:

Obrazek

Zdjęcie 3:

Obrazek

Zdjęcie 4:

Obrazek
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Witaj Wojtku :)
1wsza sprawa: zredukowałeś korzenie o 1/3. Fajnie, ale czy część zielona również uległa redukcji w przynajmniej takim stosunku :?: Jeśli nie to zrób to najlepiej jeszcze dziś bo dzrewku będzie ciężko. Najpierw redukuje się górę potem dół :!:
Poza tym wygląda całkiem przyjemnie oprócz tego, że na zdjęciach nie widać za bardzo szczegółów takich jak układ gałęzi, więc ciężko cokolwiek powiedzieć. Myślę, że zgodzą się ze mną inni.
Czy donica nie jest aby zbyt płaska (mała) jak na początek :?:
Michał

Post autor: Michał »

Jeśli jeszcze go nie "zciachałeś" :-D to ja zaproponuje aby fronetem była fotka 3 i prowadził bym go w stylu nieregularnym. Wydaje mi się że ma dość gałązek aby można było już przeprowadzić podstawowe formowanie. :-D
TeLoN

Post autor: TeLoN »

Ja jako front wybrałbym fotografię nr. 2
Można łanie ukształtować chmurki na i lekko "lecące" na lewo :wink:
Godny pozazdroszczenia okaz :)
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Dwójeczka jest ciekawa ale mnie sie widzi taka mała półkaskada. Oczysc drzewko z 1/3 zielonej masy i niepotrzebnych gałęzi to zobaczymy ci sie da zrobic :D

Pozdrawiam
larss1

Post autor: larss1 »

Ja tak jak TeLoN uwazam ze najlepsze bedzie foto 2 na front
acer6

Post autor: acer6 »

Dla mnie oczywiste jest że przyszła strona frontowa to 2 lub 4 . Drzewko zawsze powinno mieć front ze strony z której najmocniej widac wygięcia pnia (szczególnie przy silnych wygięciach) , jeśli wybrał byś na front fotę 3 uzyskał byś drzewko "uciekające do tyłu" co na pewno nie sprzyja naturalności formy . Nie widać układu gałązek więc obecnie strona 2 i 4 praktycznie się nie różnią (prawie lustrzane odbicie ) , więc wybór jest całkowicie dowolny (chba ze po przeżedzeniu gałązek coś się okaże) .

P.S. mozesz też przesadzic drzewko bardziej do pionu , lub na odwrót bardziej do poziomu i wtedy jeszcze inne formy wchodzą w grę

POwodzenia materiał na prawdę fajny :ok: .
Wojtek

Post autor: Wojtek »

no mi też wydaje sie że najlepszą ekspozycją będzie foto2, foto4 raczej odpada z powodu widocznych dwóch grubych konarów, z którymi nie bardzo mam pomysł co zrobić. Może pomożecie zdjęcia poniżej

foto1

Obrazek

foto2

Obrazek

foto3

Obrazek
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

moim zdaniem na front drzewka powinnes wybrac fotke nr. 1
dorzucam prosty szkic...
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
Wojtek

Post autor: Wojtek »

no ok tylko co zrobić z tym widocznym na foto2 pierwszym od prawej grubym konarem??
Michał

Post autor: Michał »

Ja bym z niego wyprowadził tą jedyną gałąĽ po prawej stronie, którą ładnie zobrazował corfe. :-D
acer6

Post autor: acer6 »

Moze to i ładnie wygląda ale w 2-wymiarze (na PŁASKIEJ fotografi) a dzrewko ma byc 3-wymiarowym dzielem .
Z tego co widze drzewko na focie 1 jest ZNACZNIE odchylone do przodu (wystarczy popatrzeć na inne foty żeby dojść do takiego wniosku ), ja nie widzę tego drzewa w tak spokojnej formie proponowal bym: pochylny / smagany wiatrem / . )

Po prostu przygnij gałęzie tak żeby wyprowadzić koronę , a te niepotrzebe odetnij , możesz też zostawić kikuty , a potem zrobic jiny .

Oglądaj dużo zdięć na necie , popatrz na korony jałowców i próbój ...
POwodzenia
Wojtek

Post autor: Wojtek »

no dzięki póki co tak robie bo mam trochę strach przed obcinaniem, tak jak ktoś już napisał przykleić sie nie da... Szukam więc jakiejś inspiracji i wzoru do naśladowania, jeżeli macie jakieś ciekawe zdjecia będę wdzieczny :-P
ODPOWIEDZ