WiÄ…z

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
AiX

WiÄ…z

Post autor: AiX »

Witam

Kupiłam ostatnio drzewko. W Ikei. Opisane: Bonsai Mix :) Wiem, że to typowa seryjna, marketowa produkcja. Z tego, co wyczytałam w necie, jest to Wiąz Drobnolistny. Czy to się zgadza?
Na razie nie planuję na nim jakiś eksperymentów, postaram się nim zaopiekować tak, żeby przeżyło. Wode leję w podstawkę, do tego zraszam koronę i ziemię gdy przeschnie. Czy to jest ok?

dzieki za rady, przesyłam zdjęcia roślinki
Załączniki
6.jpg
6.jpg (67.11 KiB) Przejrzano 7466 razy
4.jpg
4.jpg (62.79 KiB) Przejrzano 7467 razy
2.jpg
2.jpg (66.47 KiB) Przejrzano 7467 razy
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

Tak to wiąz , ale

1) woda w podstawce nie moze stac jeśli doniczka wniej jest zanuzona , sprzyja to procesom gnilnym ...
2) zaleca się pełne słoneczko ( połódniowy parapet)
3) zaleca się zraszanie
4) roślinka mimo wszystko dość wymagająca
5) uwaga na przeciągi
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
Michał

Post autor: Michał »

Jeśli chcesz go tylko utrzymać przy życiu to wystarczy słoneczny parapet, rozsądne podlewanie i wilgotne powietrze. Gdy się znacznie ociepli możesz wystawić go na balkon jeśli takowy posiadasz. :-D
acer6

Post autor: acer6 »

Brawo :brawo: wreszcie jakaś poczatkująca osoba zasiegnęła informacji na necie zanim napisała post :-D

Powtórze to co zawsze powtatrzam przy tym gatunku :
-jeśli zimą nie zapewnisz mu temperatury poniżej 15*C to bardzo prawdopodobne że nie przetrwa zimy (bój sie jeśli pod parapetem jest grzejnik) .

POzdr
enbonsai

Post autor: enbonsai »

acer6 pisze:Brawo :brawo: wreszcie jakaś poczatkująca osoba zasiegnęła informacji na necie zanim napisała post :-D

Powtórze to co zawsze powtatrzam przy tym gatunku :
-jeśli zimą nie zapewnisz mu temperatury poniżej 15*C to bardzo prawdopodobne że nie przetrwa zimy (bój sie jeśli pod parapetem jest grzejnik) .

POzdr
Witam.
Z góry bardzo przepraszam za odkopanie tematu [może tutaj nie jet to zabronione], ale szukam informacji o wiązach, bo sam takowego wczoraj kupiłem i zauważyłem twoją radę, Acer.
Czy aby <font color="#FF0000">napewno //ort</font> dobrze napisałeś? Temp. w zimie dla tej roślinki musi być poniżej 15*C? Przecież podobno roślinka lubi słoneczko, a tym samym wnioskuje, że ciepłą temperaturkę...
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

...ale każda roslina, nawet ta tzw. całoroczna jak ficus czy wiąz drobnolistny właśnie, potrzebuje odpoczynku.
W zimie, kiedy dnie są krótsze i co za tym idzie - mniej światła, rośliny to wyczuwają i często spowalniają wzrost. Zaleca się nawet mniej obfite i rzadsze podlewanie w tym okresie. Poza tym najlepiej postawić je w jakimś chłodniejszym miejscu.
Adam Cieślik
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

...a nasze brzozy też lubią słoneczko, i to wcale nie znaczy że w zimie trzeba je zabierać do domu...
Zresztą ktoś już zamieścił tu zdjęcie takich wiązów pod śniegiem w ich własnej strefie klimatycznej.
Anna Dorota
123stefan

Post autor: 123stefan »

witam państwa też od niedawna jestem posiadaczem tego drzewka, wszystko było w porządku aż tu nagle po 3tygodniach zaczęły masowo zółknąć i opadać liście. dziwne jest to że jednocześnie puszcza nowe pędy i mnóstwo malych listków- czy to jesień? pomóżcie
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Raczej blad w pielegnacji: za duzo/malo wody lub tez prez zmiane otoczenia.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
ODPOWIEDZ