sosenka po warsztatach

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
daniell 79
Posty: 240
Rejestracja: 31 sie 2007, 19:47
16
Lokalizacja: sieradz

sosenka po warsztatach

Post autor: daniell 79 »

chcialbym Wam pokazac moja sosne i zasiegnac rad i odnosnie formowania czy jest to dobze czy wam sie podoba co jest zle a co ladne
bo kazdy jest kims
Daniel
Posty: 43
Rejestracja: 28 maja 2008, 22:03
15

Post autor: Daniel »

mysle ze wszytko cacy tylko mi nie podoba sie ta galaz na samym dole, tzn ze jest tak skierowana w lewo a nie w prawo. Oczywiwcie zrobiles to bo po lewej jest malo galezi i chciales jakos to zapelnic ale mi sie to akurat nie podoba , probowalbym szukac innego rozwiazania ...

Tak ogolnie drzewko bardzo ladne
HIR
Posty: 222
Rejestracja: 07 gru 2007, 22:48
16
Imie i nazwisko: Lukasz Slominski
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: PoznaĂą

Post autor: HIR »

Wygląda fajnie jednak jak na mnie jest trochę za smukła jak na ta grubość pnia i góra korony sprawia wrażenie za prostej(choć jest powyginana)Twoje drzewko twoja wizja o to moje propozycje pzdr
Załączniki
a.jpg
a.jpg (31.74 KiB) Przejrzano 8710 razy
b.jpg
b.jpg (29.54 KiB) Przejrzano 8710 razy
We have only 35 chambers ther is no 36.
J know that both i want creat new chamber
Awatar użytkownika
Bushi
Posty: 62
Rejestracja: 05 maja 2008, 00:09
16
Imie i nazwisko: Maciek Krawczyk
Województwo: lódzkie
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Bushi »

A czy to jest wymóg, że jak gałąź wychodzi z prawej to ma być na prawo? Kolejne kanony widzę tworzymy. Ta gałąź jest tak skierowana w celu "zbalansowania" rośliny. Spróbujcie sobie wyobrazić tą gałąź na prawo... Co do virtów to hmmm. Pierwszy wygląda dal mnie jak domek na kurzej nóżce, a z drugiego nic nie rozumiem. Roślina jest obecnie według mnie najlepiej wyeksponowana jak tylko sie dało. Brakuje paru elementów w niej, ale mówi się trudno. Daniel, nic nie zmieniaj tylko od przyszłego roku biogold i zagęszczamy.
daniell 79
Posty: 240
Rejestracja: 31 sie 2007, 19:47
16
Lokalizacja: sieradz

Post autor: daniell 79 »

tak na wiosne papu i dalej na przod
bo kazdy jest kims
Awatar użytkownika
Bushi
Posty: 62
Rejestracja: 05 maja 2008, 00:09
16
Imie i nazwisko: Maciek Krawczyk
Województwo: lódzkie
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Bushi »

Tylko tak jak mówię na "biogoldzie" a chemie odstaw. Sosna była przesadzona i dosyć drastycznie potraktowana przy tym zabiegu. Z resztą ja preferuję bio gold, używałem już kilku specyfików i naturalnych i chemicznych. Znając Twoje upodobania do chemii to nawozy też pewnie masz sztuczne, a one mogą niekoniecznie korzystnie wpłynąć na naruszoną bryłę korzeniową.
daniell 79
Posty: 240
Rejestracja: 31 sie 2007, 19:47
16
Lokalizacja: sieradz

Post autor: daniell 79 »

zamiezalem uzywac kulek nawozowych ale moj pies wpi.. zjadal nawej jak przymocowywalem je drutem . a sosenka bedzie nienawozona w tym roku tylko od nastepnej wiosny , i tak jak pisales biogol albo biochumusem . a bez chemi sie nieobedzie ale to wszystko w swoim czasie
bo kazdy jest kims
Daniel
Posty: 43
Rejestracja: 28 maja 2008, 22:03
15

Post autor: Daniel »

Bushi pisze:A czy to jest wymóg, że jak gałąź wychodzi z prawej to ma być na prawo? Kolejne kanony widzę tworzymy. Ta gałąź jest tak skierowana w celu "zbalansowania" rośliny. Spróbujcie sobie wyobrazić tą gałąź na prawo... Co do virtów to hmmm. Pierwszy wygląda dal mnie jak domek na kurzej nóżce, a z drugiego nic nie rozumiem. Roślina jest obecnie według mnie najlepiej wyeksponowana jak tylko sie dało. Brakuje paru elementów w niej, ale mówi się trudno. Daniel, nic nie zmieniaj tylko od przyszłego roku biogold i zagęszczamy.


Wcale tak nie twierdze tylko mowie co mi nie pasuje tutaj , wyrazam swoja opinie
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

Bushi pisze:A czy to jest wymóg, że jak gałąź wychodzi z prawej to ma być na prawo? Kolejne kanony widzę tworzymy. Ta gałąź jest tak skierowana w celu "zbalansowania" rośliny.

nie widze balansu , Sosenka przewraca sie na prawo , więc korona powinna byc bardziej w lewo odchylona ..

co do pierwszej gałęzi ...ktoś fajnie wybrnal , i choć nie jest to czysty myk ..pogratulować , w naturze niekiedy mozna sie podobnych dopatrzec ..
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
HIR
Posty: 222
Rejestracja: 07 gru 2007, 22:48
16
Imie i nazwisko: Lukasz Slominski
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: PoznaĂą

Post autor: HIR »

Bushi co do wirtow sa hmm ale jak ktoś ma jakieś pojecie o formowaniu a tym bardziej osoba zabierającą się za Yamadori to wie o co mi chodziło nie są ślicznie narysowane i porozkładane gałązki a bardziej udokumentowana moja wizja proporcji widzę ze miałeś możliwość oglądania drzewka na żywo ja bazuje na zdjęciach frontu i jeżeli drzewko było by moje to bardzo prawdopodobne ze tak bym właśnie zrobił no chyba ze pod ta kupka z akadamy jest jakieś miażdżące nebari ale jeśli korona będzie zageszczana przez kilka sezonów będzie za ciężka do cienkiego ostro powyginanego pnia.W moim odczuciu lżejsza korona była by dopełnienie pnia i nie myślę tu o jedno sezonowy zdjęciu a raczej przyszłościowej formie.Pozdrawiam
We have only 35 chambers ther is no 36.
J know that both i want creat new chamber
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Corfe pisze:nie widze balansu , Sosenka przewraca sie na prawo
Nie przewraca się tylko zdjęcie jest źle zrobione - nie z równi. Zobacz że prawy narożnik krzesła jest niżej niż lewy. Co do drzewka - sympatyczne i nie ma co sie czepiać "że za rzadkie" "że gałąź nie tak jak trzeba" "że ...". To jest materiał yamadori - a przy takim trzeba błędy z początku tolerować. Korekta jest rościągnięta w latach i nie od razu wszystko naprawimy - zwłaszcza w sosnach - gdzie w Polsce temu gatunkowi udaje się raz w roku przejśc cykl wegetacyjny (mieć przyrost) bo to nie Japonia.

Odżywiaj ją na wiosne, dużo wilgoci, ciepła i przewiewnego miejsca a szybko ją zagęscisz i podzielisz na poduszki.
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Awatar użytkownika
Bushi
Posty: 62
Rejestracja: 05 maja 2008, 00:09
16
Imie i nazwisko: Maciek Krawczyk
Województwo: lódzkie
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Bushi »

Owszem widziałem tą sosnę na żywca i jest to jedyny możliwy front jaki mógł być wybrany. Zostało zamaskowane nieciekawe zwężenie pnia przy nebari spowodowane jego załamaniem.Czy jest to wybrnięcie, ze tak została ułożona gałąź. Jak dla mnie jest ona bardo naturalnie ułożona zwłaszcza, że nie wychodzi z prawej strony tylko od frontu. Co do virtów to może mało precyzyjnie i delikatnie się wypowiedziałem, ale szczerze mówiąc to byłoby to dla mnie zmarnowanie materiału. Balans-miałem na myśli rolę gałęzi a nie całej rośliny, a co do balansy całej rośliny to się nie wypowiadam, bo nie mam prawa. Roślinę układały 3 osoby, które uważam że mają większe pojęcie ode mnie i od wielu z nas. Układał ją pan Włodek, Darek Zając i Rafał Kulesza. Być może dla niektórych nie są to autorytety, ale dla mnie owszem. A za sosnę trzymam kciuki tej zimy i kolejnej i jeszcze kolejnej, i czekam na wypad po jałowca (jałowce?), jeśli nie wspólny to chociaż relację.
daniell 79
Posty: 240
Rejestracja: 31 sie 2007, 19:47
16
Lokalizacja: sieradz

Post autor: daniell 79 »

co do zdjec to ja niepotrafie robic foto kurde myslalem ze jest dobre . sosna jest pochylona w kierunku widza tak wlasnie poto zeby bylo widac kolano w pierwszej galezi i troche do zasloniencia przewezenia przy nasadzie pnia . w przyszlosci mam tam zamiar zrobic taki manewr ze dopasoje tam kamien , podlozny zeby odwrocic uwage ot tego przewezenia
bo kazdy jest kims
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

W tej sosence nie podoba mi sie to ze na duzym odcinku jest pien bardzo cienki- czyli wg mnie drzewko jest za wysokie. Popatrzylem troche podobnie jak HIR, ale jak zrobilem takiego malego virta to od razu rzuca sie w oczy ze roslina leci na prawa strone. Niby moznaby ja inaczej nasadzic, ale wtedy jakos za dobrze by to nie wygladalo. Pozostaje jeszcze sprawa jina, ktory moze wzbudzac nieco kontrowersji, poniewaz przecina sie z pniem no i nie kazdemu to sie pewnie by podobalo, chociaz wg mnie ratuje go troche to ze w pewnym momencie idzie rownolegle z pniem i raczej tutaj mamy nalozenie sie jina na pien a nie jego skrzyzowanie.
Ja jednak chyba probowalbym robic cala rosline z tego co jest na moim vircie, ale jeszcze zastanawiajac sie czy nie wykorzystac galezi z ktorej jest zrobiony jin. Moze jakby zrobic ta sosenka bardziej smukła to by lepiej wygladala. Rosline trzebaby zobaczyc na zywo i wtedy by sie wyjasnilo sporo. Z tego co wyzej wyczytalem widzieli bardziej doswiadczeni ode mnie, wiec pewnie wybraliscie najlepsza droge :-) Powodzenia w dalszym formowaniu
Załączniki
sosenka.jpg
sosenka.jpg (32.98 KiB) Przejrzano 8447 razy
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
HIR
Posty: 222
Rejestracja: 07 gru 2007, 22:48
16
Imie i nazwisko: Lukasz Slominski
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: PoznaĂą

Post autor: HIR »

Bushi tema był już częściowo poruszany ja dla mnie nie jest ważne, kto? Zrobił to drzewko?
Nic bardziej głupiego oceniać drzewko wyżej, bo ktoś znany je zrobi to jest czysta psychologia jak z markowy rzeczami często sa kupowane, bo sa markowe nie dla tego ze sa ładne bądź dobre i śmiem twierdzić ze wiele drzewek zostało by wyżej wycenione ze względu na nazwisko a nie koniecznie za poczucie materiału i aspekty techniczne, bo większość(amatorów) uważa ze jak zrobił je ktoś znany to musi być śliczne. Nie twierdze ze zrobili źle ze zepsuli materiał drzewko albo się podoba albo nie, ale materiał ma często kilka możliwość ja bym wykorzystał inna. Oglądałem relacje, na których wielcy robili super rzeczy pięknie wyciągali naturalne aspekty martwego drewna i zastanych partii yamadori co mi się bardzo podoba ale drzewko w całokształcie jakoś do mnie nie przemawiało co nie znaczy wcale ze od razu poczułem się lepszy.
Szacunek dla całej trojki pożerają mnie umiejętnościami stażem wiedza i za pewne ilością zadrutowanego materiału, ale czy musi mi się podobać to, co im czy nie mógłbym wykorzystać tego materiału inaczej tak jak mi się podoba tylko, dlatego ze inni mówią ze to jest źle?????
We have only 35 chambers ther is no 36.
J know that both i want creat new chamber
Awatar użytkownika
Bushi
Posty: 62
Rejestracja: 05 maja 2008, 00:09
16
Imie i nazwisko: Maciek Krawczyk
Województwo: lódzkie
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Bushi »

Powiem tylko - ok. Twoja sprawa jak podchodzisz do bonsai i nie mnie to weryfikować, a co dopiero zmieniać. Ja jestem bardzo konserwatywny jeśli chodzi o bonsai, a relacja mistrz-uczeń jest w tej sztuce jak najbardziej korzystna i wskazana. A żeby dyskutować to wpierw trzeba mieć jakieś pojęcie o tym, albo wybrać partnera do rozmów na swoim poziomie wiedzy, inaczej nie wypada.
MarcinWwa
Posty: 103
Rejestracja: 04 maja 2006, 15:21
18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: MarcinWwa »

A czy możesz zrobić fotki z kilku stron. Opcja wwodasa jest chyba najlepsza. Sądzę że jeszcze trochę zieleń w takiej formie trza inaczej ułożyć, ale myślę że fajna roślinka może być.

owocnej pracy ... pozdrawiam
Marcin Wwa
HIR
Posty: 222
Rejestracja: 07 gru 2007, 22:48
16
Imie i nazwisko: Lukasz Slominski
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: PoznaĂą

Post autor: HIR »

Po twojej kontrargumentacji rozumiem ze musiałbym rozmawiać z twoim guru
We have only 35 chambers ther is no 36.
J know that both i want creat new chamber
Awatar użytkownika
Bushi
Posty: 62
Rejestracja: 05 maja 2008, 00:09
16
Imie i nazwisko: Maciek Krawczyk
Województwo: lódzkie
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Bushi »

Moja odpowiedź nie była skierowana czysto do Ciebie i jeżeli poczułeś się urażony to przepraszam. Wyraziłem jedynie swój pogląd, tak jak zrobiłeś to Ty wcześniej i tyle. Natomiast skąd wyciągnąłeś taki wniosek już nie wnikam i proponuję zostawić ten temat. Każdy ma swoją drogę i swoje Do. Ważne żebyś odnajdywał w tym szczęście, a w jaki sposób to robisz nie mnie już to oceniać. Pozdrawiam i zero ciśnień.
HIR
Posty: 222
Rejestracja: 07 gru 2007, 22:48
16
Imie i nazwisko: Lukasz Slominski
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: PoznaĂą

Post autor: HIR »

Pięknie to podsumowałeś cieszę się ze potrafisz za akceptować to ze idę inna droga tylko o to mi chodziło. A pisząc powyższe wywody nie miałem na celu urażenie nikogo a tak jak napisałeś przedstawiłem swoja wizje chcąc dobrze. Pozdrawiam.
We have only 35 chambers ther is no 36.
J know that both i want creat new chamber
ODPOWIEDZ