WiÄ…z drobnolistny - nie z marketu :]

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
matijasz

WiÄ…z drobnolistny - nie z marketu :]

Post autor: matijasz »

Przedstawiam wam mojego wiąza zakupionego 3 tygodnie temu. Ma 63 cm wysokości i 2,5 cm szerokości pnia głownego.
Widok z przodu:
Obrazek
Widok z tyłu:
Obrazek
Pień:
Obrazek
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

To ulmus hollandica, 'Jaqueline Hillieri". Puściłbym go samopas na przynajmniej dwa lata. Najlepiej w gruncie. Uważaj na choroby grzybowe.
matijasz

Post autor: matijasz »

A ja go namiętnie spryskiwałem. A można wiedzieć po czym poznałeś ?:]
Gość

Post autor: Gość »

Po tym ze jest hudy pein i rzeczywscie klka lat w guncie dobrze zrobi
Adek

Post autor: Adek »

arke moze troche wyrozumiałosci.. Chodziło mu <font color="#FF0000">napewno //ort</font> o to jak Szymon rozpoznał gatunek wiąza..
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Łatwo go rozpoznać, bo to jest niesamowicie popularny gatunek sprzedawany w każdym porządnym "ogrodnictwie". Do domu się nie nadaje, musi być cały czas na dworze. Odmiana miniaturowa, nie będzie szalonych przyrostów, bardzo dekoracyjny.
Anna Dorota
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

Z tym brakiem szalonych przyrostów Anno to bym się nie zgodził. Posiadam tych wiązów kilka, z tego jeden posadziłem do gruntu rok temu. Kiedy lądował w gruncie posiadał jedynie rachityczne i cieniutkie gałązki. Po roku, kiedy sie ukorzenił, wystrzeliły nowe pędy i muszę przyznać, że to jak wyglądają zaskoczyło mnie. Są grubaśne i zdziczałe, rosną błyskawicznie, a liście na nich są dwukrotnie większe od liści tych, które rosną w doniczkach. Zaczynają przypominać liście wiąza polnego. Nowe pędy to typowe pogrubiacze pnia, osiągnęły od początku sezonu już około 30 cm. Żałuję, że nie można dodawać zdjęć, bo efekt jest naprawdę zaskakujący. Pień po roku (!) zwiększył średnicę z 1 cm do 2-2,5 cm.

Szymon
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

O kurczę, ciekawe... sama mam 2 takie wiązy, widziałam też parę już rosnących w gruncie i przyrosty są raczej takie sobie... widać mu u ciebie dobrze :-D a co za tym idzie - będzie miał porządny pień!
Anna Dorota
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

w końcu można dodawać fotki, więc zobaczcie jaka jest różnica w hodowli tego wiąza w doniczce i w gruncie. Grunt to grunt :-D
Szymon
Załączniki
Wi¹z w gruncie: oto jedna (!) z ga³êzi tegorocznych. Liœcie osi¹gaj¹ d³ugoœÌ 4 cm. Pêd ma ok. 30 cm, jego gruboœÌ u nasady to 8 mm. Pogrubiacz pnia. Wi¹z zosta³ posadzony w gruncie rok temu. Myœla³em, ¿e ten sezon spêdzi na ukorzenianiu, ale mocno wystrze
Wi¹z w gruncie: oto jedna (!) z ga³êzi tegorocznych. Liœcie osi¹gaj¹ d³ugoœÌ 4 cm. Pêd ma ok. 30 cm, jego gruboœÌ u nasady to 8 mm. Pogrubiacz pnia. Wi¹z zosta³ posadzony w gruncie rok temu. Myœla³em, ¿e ten sezon spêdzi na ukorzenianiu, ale mocno wystrze
wiaz_grunt.jpg (48.55 KiB) Przejrzano 8188 razy
WiÂąz w donicy: nowy pĂŞd, ktĂłry wyrĂłsÂł z pnia ma moÂże 7-8 cm dÂługoÂści i liÂście max 2cm.
WiÂąz w donicy: nowy pĂŞd, ktĂłry wyrĂłsÂł z pnia ma moÂże 7-8 cm dÂługoÂści i liÂście max 2cm.
wiaz_donica.jpg (42.52 KiB) Przejrzano 8188 razy
matijasz

Post autor: matijasz »

Zastanawiam się czy i swojego nie wsadzić :)
Awatar użytkownika
ar2r
Posty: 318
Rejestracja: 19 lip 2004, 21:00
19
Imie i nazwisko: Artur J.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ar2r »

Kupiłem kiedyś bardzo podobnego wiąza ale na etykiecie było napisane, że jest to ulmus minor. Czy ktoś wie jaka jest różnica między nim a ulmus hollandica.
Artur
mandrouka
Posty: 6
Rejestracja: 14 wrz 2009, 22:12
14
Imie i nazwisko: Ewa L.
Województwo: podlaskie

Post autor: mandrouka »

Ulmus hollandica(x) 'Jacqueline Hillier' to synonim Ulmus minor Jacqueline Hillier. To (x) wskazuje na to ze jest to mieszaniec dwóch gatunków: Ulmus minor(w. polny) i Ulmus glabra (w.górski). Która nazwa jest barzdziej poprawna systematycznie a która przestarzała nie wiem, biologia zmienną jest -zwłaszcza taksonomia:)
Awatar użytkownika
lukipela
Posty: 156
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:47
16
Imie i nazwisko: Pawel F
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Post autor: lukipela »

mandrouka - zdajesz sobie sprawę że odpowiadasz na posty sprzed 4 lat?
...
mandrouka
Posty: 6
Rejestracja: 14 wrz 2009, 22:12
14
Imie i nazwisko: Ewa L.
Województwo: podlaskie

Post autor: mandrouka »

doskonale sobie zdaje z tego sprawe dzieki czemu temat sie odswierza, bo po co tworzyc nowe watki. Temat cyk-do góry i na przykład Ty go otwierasz...
tak sie składa że mam takiego wiąza i zamiast od razu sie panoszyć przeszukałam to forum, poczytałam co mówią inni i dodaje swoje trzy grosze...
ot co i po co ta uszczypliwość...
ODPOWIEDZ